За руския президент Денят на победата е може би най-важният празник в годината. За четвърти път военният парад в Москва ще се проведе без високопоставени гости и при безпрецедентни мерки за сигурност, тъй като руските власти се опасяват, че Киев може да използва възможността да атакува.
Украйна не може да гарантира безопасността на чуждестранни официални лица, които планират да присъстват на парада на Русия за Деня на победата в Москва, каза Володимир Зеленски.
“Нашата позиция е много проста за всички страни, които пътуват до Русия на 9 май: ние не можем да носим отговорност за това, което се случва на територията на Руската федерация“, каза украинският президент в събота, добавяйки: “Те са отговорни за вашата безопасност. Ние няма да предоставим никакви гаранции, защото не знаем какво може да направи Русия на тези дати."
Това изявление предизвика допълнително дипломатическо напрежение със Словакия, чийто приятелски настроен към Москва премиер Робърт Фицо разкритикува предупреждението на Зеленски.
“Отхвърлям подобни заплахи от съображения за сигурност“, каза Фицо в понеделник. “Напълно уважавам, че безопасността на участниците е вътрешен въпрос на Руската федерация. Но ако г-н Зеленски смята, че неговите изявления ще принудят чуждестранни делегации да не идват, тогава той дълбоко греши.“
Не е ясно дали Фицо ще присъства на парада. След като словашкият премиер отмени няколко публични изяви, включително официалните събития за Деня на труда, се появиха спекулации, че той може и да не се появи в Москва.
Сръбският президент Александър Вучич, който също планираше да посети Москва заедно с Фицо, се разболя по време на посещение в Съединените щати миналата седмица, съкрати пътуването си и се върна в Белград, където беше хоспитализиран за кратко.
Фицо и Вучич бяха единствените европейски лидери, които обявиха участието си в руския парад за Деня на победата, решение, което предизвика остри критики от Европейския съюз. В случая с Вучич Брюксел отправи остро предупреждение, като посочи, че посещението ще наруши критериите за членство в ЕС и потенциално ще навреди на процеса на присъединяване на Сърбия към 27-членния блок.
Европейските политици може да отсъстват, но най-ценният съюзник на Москва и може би най-важният гост ще присъства. Китайският президент Си Дзинпин ще бъде на официално посещение в Русия от 7 до 10 май, за да участва в честванията на 80-ата годишнина от поражението на нацистка Германия, съобщи Кремъл в неделя.
Колко безопасен ще бъде Москва?
Миналата седмица руският президент Владимир Путин предложи тридневно прекратяване на огъня с Украйна между 7 и 9 май около честването на Деня на победата. Идеята беше категорично отхвърлена от Киев, като Зеленски я нарече “театрално представление“, целящо да облекчи международната изолация на Русия и да създаде благоприятна атмосфера за честванията на Деня на победата в Москва.
Съобщава се, че за Зеленски предложението не е сериозен опит за прекратяване на войната и повтори подкрепата на Украйна за подкрепяна от САЩ инициатива, призоваваща за безусловно 30-дневно прекратяване на огъня.
Президентът на Украйна предупреди, че историята на Москва за нарушаване на краткосрочните примирия подкопава всяко доверие в нейното последно предложение.
“Те убиват до (7 май), правят пауза за няколко удобни дни, след което започват да атакуват отново на 11-и“, каза Зеленски.
В понеделник, дни преди парада, докато репетициите се провеждаха в руската столица, властите казаха, че четири дрона са били прихванати през нощта, докато наближават града. Според предварителните доклади няма пострадали или щети от падащите отломки, каза кметът Сергей Собянин в приложението за съобщения Telegram.
Това не беше първият път, когато украински дронове достигнаха Москва. В средата на март градските власти съобщиха за най-голямата атака с дрон с над 70 свалени дрона според руската противовъздушна отбрана и московските власти.
Според Зеленски украинските дронове вече могат да летят далеч отвъд това и да достигат обхват от 3000 км. Киев използва дронове с голям обсег, за да нанася удари дълбоко в руска територия, насочвайки се към военна инфраструктура като летища, петролни рафинерии, складове и логистични центрове.
Русия вече отмени парада на Победата в окупирания кримски пристанищен град Севастопол. Установеният от Москва окупационен губернатор на Севастопол каза, че парадът няма да се състои поради рискове за безопасността.
Съобщението идва след съобщения удар на украински морски дрон, който унищожи руски изтребител Су-30 близо до пристанището на Новоросийск миналия петък.
Военното разузнаване на Украйна го описа като "безпрецедентна операция", отбелязвайки първия път, когато морски дрон свали реактивен самолет.
За трети пореден път парадът в Севастопол се отменя. За последно окупираният пристанищен град го задържа през 2022 г., малко след началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Защо Денят на победата е толкова важен за Путин?
За Москва 9 май е повече от празник на победата. При Путин това се превърна в един от най-важните официални празници и грандиозна демонстрация на военната мощ на Русия. Това стана още по-символично от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна в началото на 2022 г., тъй като Кремъл използва образите и разказите от Втората световна война, за да опише и подкрепи своята цялостна инвазия.
Във войната си срещу Украйна Русия преработи множество лозунги и символи, идентични с тези, използвани от Съветския съюз през Втората световна война, като “Можем да го направим отново“ или “Можем да го повторим“, както се вижда широко използвано от руските войници в Украйна.
По подобен начин оранжево-черната георгиевска панделка, която символизираше победата през Втората световна война, сега се превърна в една от най-разпознаваемите емблеми на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и се носи от поддръжниците на атаката на Москва срещу съседната страна.
Москва съзнателно свърза двата разказа и чрез езика, използвайки сложен език, за да създаде заместващ термин, внушаващ величие: например, наричайки пълномащабното си нахлуване в Украйна „специална военна операция“ по същия начин, както Втората световна война се нарича „Великата отечествена война“ в Русия.
Самият Путин многократно е заявявал, че “съветският народ се е сражавал сам“ през Втората световна война, без да зачита приноса на съюзниците.
Когато започна пълномащабното нахлуване в Украйна, руският президент заяви, че основните му цели са “денацификацията“ на страната и “борбата срещу фашизма“ – твърдения, които Путин никога не е подкрепил с доказателства до ден днешен.
Популяризирането на тази реторика и прославянето на Деня на победата от Путин имат свой собствен термин на руски: "победобесие", унизителна дума, означаваща гротескни хиперболични празненства или победомания.
Украйна се дистанцира от чествания и дати от съветската епоха. Зеленски подписа закон през 2023 г., с който премести паметта на Втората световна война в Украйна за 8 май, което е в съответствие с по-голямата част от Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.