Учени на НАСА се надяват да открият естествен спътник на астероида Веста, разположен на 180 млн. км от Земята, съобщи ИТАР-ТАСС.
Космическият апарат Dawn на 15 юли трябва да навлезе в орбитата на небесното тяло, за да го изследва подробно в продължение на година от разстояние 200 км. В НАСА са на мнение, че вероятността да бъде открит спътник на Веста е много голяма.
Спътници имат много по-малки астероиди, като например Ида с диаметър 31 км или Калиопа (166 км). А астероидът Силвия (282 км) има два спътника. Диаметърът на Веста достига 531 км.
Възможни са два сценария за образуване на спътник на астероида. Когато голямо небесно тяло се сблъска с астероид, образуваните парчета се разпределят по неговата орбита и след това поетапно се преобразуват в спътник, заяви Марк Рейман, управляващ полета на Dawn.
Възможен е и друг вариант. Спътникът може да се е образувал в резултат на сложно взаимодействие на гравитационните полета в астероидния пояс между Марс и Юпитер, а след това случайно да е попаднал в зоната на притегляне на Веста, уточни американският учен.
Веста е протопланета – космическо тяло, което не е придобило пропорциите на истинска планета като Земята и Марс. Въпреки това тя е внушителна. Астероидът е на второ място по маса в пояса със скални отломки между Марс и Юпитер.
Той прилича на спукана футболна топка заради титаничен сблъсък в миналото му, който е откъснал голямо парче от южния полярен район. Отломките са се разхвърчали надалече. Приблизително всеки 20-и метеорит, който пада на повърхността на Земята, вероятно е парче от Веста.
Апаратът Dawn бе изстрелян през 2007 г. Той е снабден с камери и уреди за изследване на повърхността на астероида от орбита. След едногодишни изследвания Dawn ще се насочи към по-големия астероид – Церера. Срещата му с нея е планирана за 2015 г.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.