Икономическата ситуация в Хърватия драматично се е влошила и страната, точно като Гърция е изправена пред банкрут, пише германският таблоиден вестник с най-голям тираж "Bild am Sonntag", като се позовава на неотдавнашен доклад на Европейската комисия.
В статията, озаглавена "Хърватия може да се превърне във втора Гърция", германският вестник посочва, че двете страни са любими туристически дестинации за германците, но и Гърция, и Хърватия са на ръба на банкрута заради лошо управление и провал в прилагането на реформи.
Вестникът цитира поверителен анализ на Европейската комисия отпреди няколко дни, в който се казва, че икономическата ситуация в Хърватия се е влошила драматично и правителството не е направило почти нищо по отношение на пет от общо осем ключови точки за намаляване на дефицита и за изграждане на надеждна правна система.
По-конкретно Брюксел критикува неефикасния надзор на държавния бюджет, големия брой хора, които се пенсионират рано, липсата на мерки за превъзмогване на икономическата криза, както и мудността на съдилища по отношение на налагането на процедури по банкрут.
Според ЕК търговските съдилища не играят почти никаква роля в държавата. Ето защо комисията като цяло е песимистично настроена за развитието на страната, която бе приета в ЕС през 2013 г. Освен това Загреб се е бил задължил в срок до октомври 2014 г. да представи детайлен икономически план, но и до днес от него няма и следа, пише Bild am Sonntag.
"След повторния апел на ЕК сега Хърватия най-сетне трябва да покаже, че се захваща сериозно с правните принципи и основите на правовата държава", цитира Bild am Sonntag Петер Рамзауер, председател на Икономическата комисия в Бундестага. "Това очаква Европа и всички, които искат да инвестират там", пояснява той.
Хърватия ще бъде една от темите на срещата на върха на Европейския съюз в Брюксел на 25 и 26 юни.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
IT предприемач: България и регионът ще внедряват новите технологии по-бързо
Кадър на деня за 23 юни
Разпродажбите на технологични акции разтърсват пазарите, Nasdaq спадна с 2%
Експерти: Засилена фрагментация и променливи съюзи ще отличават новия световен ред
Британски съд даде ход на иск за 3 млрд. лири срещу Apple
Брокер: Имотите вече ще се продават на справедлива пазарна цена, надценените ще се застояват
Магията на Еньовден: Слънцето, водата и билките придобиват лечебна сила
Времето днес, 24 юни: Облаци и поройни валежи с гръмотевици
Хороскоп за 24 юни: Интуиция, успех и важни разговори
Колумбия подчини ДР Конго и изпревари Португалия
Роналдо: Казваха ми да спра с футбола, но Бог ми помогна
Босна и Херцеговина - Катар
Франция остана без селекционер, почина майката на Дешан
Хърватия удари Панамо само с 1:0
Мартинес: Смълчахме критиците, беше въпрос на време Роналдо да вкара
Нумерологична прогноза за 24 юни
Днес е Еньовден!
Мълчана вода и обичаите на Еньовден
Пикантни рулца от пушена сьомга с крема сирене
Дневен хороскоп за 24 юни, сряда
Нумерологична прогноза за юли 2026
Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Узбекистан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Никола Цолов може да се състезава във Формула 1 още догодина
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида
Китайски студенти разработват мисия до астероида Апофис
SpaceX подготвя мистериозна мисия с нова капсула за завръщане на Земята