След 12-часови дебати гръцкият парламент даде очаквана „зелена светлина” за споразумението на страната с европейските кредитори. Срещу обещания за строги реформи Гърция ще получи 86 млрд. евро през следващите три години.
За споразумението гласуваха 220 депутати, 64 бяха против, имаше и 11 въздържали се.
Споразумението получи остри критики както от страна на опозицията, така и от депутати от управляващата коалиция. Опозиционните партии обаче дадоха своя глас „за”, коментирайки че то ще запази европейското бъдеще на Гърция.
Трудно постигнатата победа обаче поставя премиера Алексис Ципрас в изключително трудно положение след като депутати от Сириза не подкрепиха постигнатите договорки. Коалицията е пред разцепление – вчера Панайотис Лафазанис – лидер на лявото крило в управляващата партия, анонсира създаването на ново движение и призова всички, които са против меморандума да се присъедини към нея.
Правителството за първи път отговори явно на тази атака и коментира късно снощи, че Лафазанис е избрал пътя на разделението от Сириза, пише гръцкото издание „Катимерини”. В местните медии се появиха и слухове, че Ципрас ще поиска вот на недоверие срещу председателя на парламента Зои Константинопулу след като мине гласуването на споразумението.
По-рано, в началото на извънредното заседание на парламента, започнало в 2 часа тази нощ, Констнатопулу обяви споразумението като противоконституционно и се опита всячески да забави гласуването в пленарната зала.
"Не съжалявам, че избрах компромиса", коментира пред депутатите в своята реч премиерът на страната. Той посочи, че изборът му е бил дали Гърция да остане в еврозоната, или да подпише споразумението с тежки условия.
„Днес приключва първият цикъл на тежкия, болезнен процес, започнал още на 25 януари със съставянето на това правителство”, коментира Ципрас и допълни, че политическата и икономическата обстановка е съвсем различна днес.
След неговото изказване думата взе бившият финансов министър Янис Варуфакис, който коментира, че би напуснал поста си на депутат в парламента, ако това бъде поискано от Ципрас. Варуфакис гласува против споразумението с кредиторите.
По-късно днес ще има още едно извънредно заседание – този път на финансовите министри от еврозоната. На него ще бъдат обсъдени постигнатите технически детайли по споразумението на Гърция с кредиторите. Заседанието е насрочено за 15 часа (16 часа българско време). Коментарите в ЕК вчера бяха, че Еврогрупата ще анализира и план за втори мостови заем за Атина, срещу който обаче гръцките власти се противопоставят яростно.
Развитието на кризата в Гърция можете да следите в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как се промени ситуацията за Nvidia в Китай през последните 3 седмици?
Призивът на Тръмп за подкрепа в Ормузкия проток тест ли е за НАТО?
Директорът на пристанище Лос Анджелис: Ще отнеме време да се възстановят веригите на доставки
Правен експерт: Бизнесът ще спечели от въвеждането на електронното трудово досие
Отварянето на Ормузкия проток трудно ще се постигне без прекратяване на огъня
ЦИК изтегли номерата на партиите и коалициите в бюлетината за вота през април
Силни магнитни бури връхлитат Земята в следващите дни
ДПС: Няма да позволим изборите да бъдат откраднати от "Петрохан-ПП-ДБ" и "КОЙ"
Една от звездите в парка в Белица: На 34 години почина мечката Рада
Пейка в Ман Юнайтед, но звезда в Дортмунд
Григор Димитров ще мачка в Маями след 19:00 часа
Донарума вярва, че Италия няма да пропусне трето поред Световно
Турчин обяви: Никога не съм играл за пари
Става страшно: Драмата между ЦСКА и Станка Златева отново ескалира
Левски лети към титлата: Хулио Веласкес готви изненада
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Какво време ни очаква в четвъртък?
Спипаха двама с дрога
Блокирани храни за 300 000 нуждаещи се – институциите мълчат
НАЗ бие тревога: Опасен слънчоглед от Аржентина може да стигне до трапезата ни
20 април ще бъде неучебен, но присъствен ден за учениците
Ясни са номерата на партиите и коалициите в бюлетината
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната