58-годишният Дилавер Бойку, известен като Леку – некоронованият крал на проституцията на Балканите, беше застрелян в македонския град Струга. Бойку, за когото се смята, че е участвал в продажбата на 3 000 жени, е бил убит заради кръвно отмъщение, подготвяно от две години, пишат местните медии.
Според mkd.mk Бойку е бил застрелян преди два дни като отмъщение за убийство, извършено от неговия баща и брат през 2015 г.
От 1979 г. срещу Бойку има 17 дела за сводничество. За първи път е арестуван през февруари 2003 г. в неговия хотел "Берн" близо до Струга за трафик на хора. Тогава той беше осъден на 6 месеца затвор.
През юни същата година той избяга от затвора. В момент, когато бил с охрана, но без белезници, чакайки да бъде прехвърлен в затвора в Охрид, Бойку блъснал стражарите и избягал към съседна улица, където го очаквал черен автомобил.
Бойку беше задържан две седмици по-късно в Черна гора, докато се подготвял да избяга в Бразилия. След като беше върнат в Македония, той беше осъден на 3 години и 8 месеца затвор за посредничество при проституция. След излизането си от затвора Бойку се бил заел със законна дейност, главно в областта на туризма и хотелиерството.
Порталът CDM пише, че Бойку е започнал "кариерата" си като строителен работник в Швейцария. След като се върнал в Македония, той построил барове – имал по един в почти всеки по-голям град. Казвал, че няма от какво да се притеснява, тъй като в баровете му не се работи на черно, "всички жени имат редовни документи и разрешителни за работа, никой за нищо не ги насилва".
Дилавер Бойку е контролирал двете главни направления за трафик на жени – единият от България, а другият – от Албания. И двата канала са стигали до родното му село Велеща край Струга, смятано за мястото с най-много проститутки в Македония. Казват, че във всеки един момент имал 200-250 жени, готови за продажба.
Бойку е арестуван, след като е било разкрито, че в баровете му работят двайсетина момичета от Молдова, Румъния и Украйна без документи, които живеели в ужасяващи условия. Той е можел да продаде момичетата, които работят в баровете му, когато поиска. Македонските медии припомнят думите му, че "проституцията е в природата на жените, с които работи", а той само "им помага и се опитва да ги насочи да намерят спасение".
Казват, че Бойку живеел с три "истински" жени, имал много любовници, а останалите "робини" продавал на цена от 1 000 до 5 000 евро.
Американското ФБР и Интерпол са разследвали Дилавер Бойку и "дейността" му, която той ръководел от село Велеща, в което до 2006 г. са провеждани "аукциони" на момичета, отвличани или чрез измама довеждани от Балканите и държавите от бившия СССР.
Бойку беше застрелян на препълнения плаж "Аква блу" в Струга, който той е държал под концесия, с няколко куршума в главата, пише сръбският "Блиц".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румяна Дечева: Докато всички следят Иран, нова война назрява в Африка
Новото "голямо разминаване" – ЕС сам си пречи в надпреварата за изкуствен интелект
Кадър на деня за 25 март
Американски съд призна Meta и YouTube за виновни в дело за зависимост от социални мрежи
Dow се повиши с 300 пункта заради надеждите за споразумение с Иран
Навлизането на чужди инвестиционни фондове носи риск за достъпността на имотите у нас
Ползите от боровинките
Супа с черен боб - бърза рецепта за обяд или вечеря
Ядрен космически кораб на НАСА ще излети към Марс през 2028 г.
След последния ремонт в столичен квартал: Закърпени дупки и опасни участъци
Цветове за повече енергия и настроение през пролетта
Защо "прясното" гориво може да убие двигателя ви?
Спортът по телевизията днес, 26 март
Мачовете по телевизията днес, 26 март
УЕФА глоби Бенфика за расизъм
Левски продава Сангаре, ясно е бъдещето на Дуганджич
Левски постави колосална цена на голямата си звезда!
Голям трансфер! Топ клубове от Италия ще гледат ас на Левски във Вечното дерби с ЦСКА
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Сондаж на „Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не и персонално за хората
Успешно „замразиха“ мозък без увреждане - но възкресяването на съзнанието остава далеч
Расте броят на хората с диабет Тип 1 в България
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната