"Това ли е краят на Вучич?" попита преди време от заглавната си страница булевардният белградски вестник "Informer". Под въпроса бе поместен фотомонтаж на най-силния човек в Сърбия Александър Вучич с примка на врата. Цялата опозиция заговорничела срещу него, дните му били преброени, пишеше изданието и призоваваше народа да се вдигне, защото гангстери искали да откраднат властта и да съсипят Сърбия.
Неговият главен редактор Драган Вучичевич и сръбският президент Вучич са в приятелски отношения от дълги години и не крият това. Въпреки че бившият националистически "ястреб" Вучич и неговата всесилна Сръбска прогресивна партия следват, по неговите думи, проевропейския дневен ред, "Informer" стои на проруски позиции. С изданието си, и в безброй телевизионни прояви, Вучичевич е нещо като неофициален рупор на Вучич.
ЦРУ, омразните косовари, хърватите, олигарсите...
Вучич управлява Сърбия от шест години. Той елиминира и разедини политическата опозиция - включително с помощта на медиите. С изключение на един телевизионен канал и няколко малотиражни седмичника, медийният мейнстрийм отрупва с ласкателства своя президент - или го хвали, или клейми критиците му. Ако обаче се върнем към водещата публикация в "Informer", тя беше нещо качествено ново: от нея насам Вучич вече е представян не само като като всесилен, непогрешим и много популярен сред народа, но и като много застрашен политик. Опозицията и чуждестранни сили искали да го убият, гласят внушенията. И то въпреки че сръбският президент правел всичко за народа, казват неговите медийни приятели.
"Може да изглежда комично, жалко и булевардно, но в действителност това е сериозно обмислена политическа и медийна стратегия", посочва журналистката Тамара Скроца, която е дългогодишен член на Сръбския медиен съвет.
"Поне веднъж седмично ни сервират темата за предполагаем атентат срещу президента", казва тя.
Като един Давид срещу Голиат
Въображаемите планове за атентати с времето стават все по-заплетени, а списъкът на мнимите заговорници - все по-дълъг: ту били западните тайни служби ЦРУ и MI 6, ту сръбските олигарси или престъпници. Сред подбудителите имало посланици на страните от ЕС или на САЩ, но също така не било изключено те да са омразните косовски албанци или хърватите. Даже и така обичаната от народа православна "Матушка Русия" не е пощадена: тя също е сочена като люпилня на антисръбски заговори.
Само дето не става много ясно защо Вучич, който е доста самоуверен и винаги говори поучително, ще e някой, когото всеки по всяко време може да убие.
"Това го поставя в библейски контекст: той се представя като Давид в битката с Голиат", смята социологът Йово Бакич от Белградския факултет по философия.
"Вучич бива представян като обективно по-слабия, но пък за сметка на това той е толкова смел, че може да победи заговорническите сили", посочва социологът.
Отношението на Вучич и преданите му медии към истината е измеримо. Независимият портал "Istinomer" оценява изявленията на Вучич през първата година на президентския му мандат като неверни - 90% от тях. Това са в повечето случаи изявления за броя на разкритите нови работни места и икономическия растеж, които лесно могат да се проверят. Порталът fakenews.rs отбелязва 362 лъжи на "Informer" през последната година - само на заглавните му страници.
Мелодрама без край
В Брюксел междувременно знаят какво е положението с медиите в Сърбия. Липсващата свобода на словото е постоянна тема в докладите на ЕС за постигнатия напредък. Други неизменно присъстващи теми са контролираното правосъдие и разпределянето на обществени поръчки и работни места от партията. Само че докато критиките си остават твърде дипломатични, Вучич се радва на добър прием в Брюксел, Берлин и другаде.
Според социолога Бакич, това има връзка с проблема за Косово. Бившата сръбска провинция все още не е член на ООН, защото Русия и Китай блокират тази стъпка - точно според желанието на Сърбия. И Вучич може да отвори пътя за решаването на косовския въпрос, стига ЕС да продължи да го подкрепя въпреки автократичния му стил на управление, смятат в Белград. Тази година е решаваща преди Белград и Прищина да подпишат договора за нормализиране на отношенията.
Автор: Неманя Руйевич
Източник: "Дойче веле"
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
С ескалацията на конфликта страни от Персийския залив спешно търсят българска спецпродукция
Цените на торовете създават риск за реколтата
Украйна даде данни за повредата на "Дружба" на европейски представители
Happy стана генерален спонсор на спектакъла „Кораб в сърцето“
ЕЦБ очаквано не промени лихвите, но влоши прогнозите си за инфлацията заради нарастващата несигурност
"Дронамикс" планира първите си търговски полети тази година по маршрут София-Русе
Спипаха над 30 пияни и 6-ма дрогирани шофьори за ден
Съдът отхвърли искането за експертиза на запис с Кьовеши пред ЕП по делото срещу Петков
Циклонът "Нарел" приближава Австралия с ветрове до 260 км/ч
Столичната община започна мащабно почистване на фасади и площади
Историческо! Клубовете от Висшата лига с единодушно решение!
Левски получи двоен стимул в битката с Лудогорец за титлата
Мъри дава живец на Гьоз-Гьоз в базата
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Бити от Сенегал на финала: "Служебните" от Мароко празнуват "титлата"
Локо Пловдив се похвали с историческо събитие + СНИМКИ
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
7 храни с повече протеин от яйцата
Депутатите приеха единния електронен билет за различни видове транспорт
Над 4700 са кандидатите за власт на вота за 19 април
Над 35 000 заявления за гласуване в чужбина са подадени до момента
"Проклятието" на еврото застигна и риболовния билет
Данъчните ще ни следят с изкуствен интелект
Евакуираха цял блок в Добрич заради пожар
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място