Северна Македония е една от най-бедните страни в Европа и е изправена пред редица проблеми. Зоран Заев вероятно ще може да продължи своя прозападен курс, но няма да му е никак лесно, пише в свой коментар за DW Борис Георгиевски.
Още в предизборната кампания в Северна Македония се очертаха двата най-важни въпроса, свързани с бъдещето на страната: дали новото правителство ще продължи прозападния курс на досегашния социалдемократически кабинет начело със Зоран Заев и дали новата изпълнителна власт ще бъде достатъчно стабилна и непоколебима в провеждането на спешно необходимите вътрешни реформи.
Кого избраха македонците?Изборите бяха спечелени от социалдемократите (СДСМ), макар и само с минимална преднина от 12 хиляди гласа. Партията на Заев ще има 46 места в 120-членния парламент, докато опозиционната ВМРО-ДПМНЕ ще бъде представена от 44 депутати. Така решаваща роля ще играе най-голямата партия на албанското малцинство в страната - Демократичният съюз за интеграция (ДСИ), която ще разполага с 15 места в парламента.
Нека да си припомним, че през 2016 година ДСИ изостави дотогавашния си коалиционен партньор ВМРО-ДПМНЕ, което пък доведе на власт СДСМ. Така приключи близо десетгодишното управление на ВМРО-ДПМНЕ, което ще се запомни с репресии и корупция, наложени най-вече от силния човек в Скопие Никола Груевски, който в момента се укрива в чужбина.
Ако ДСИ и този път се съюзи със социалдемократите, това би гарантирало проевропейския курс на Скопие. Тъкмо под управлението на тези две партии страната се споразумя с Гърция за името Северна Македония и пое курс на помирение със съседите, включително и с България, надявайки се на бързо приемане в ЕС.
Трудна задача
ВМРО-ДПМНЕ упорито се противопоставяше срещу новото име на страната, а това почти изключва сътрудничество с която и да от партиите на албанското малцинство. Тоест, на пръв поглед сформирането на коалиционно правителство между СДСМ и ДСИ изглежда лесна работа. Но не е.
Защото последните 12 месеца от съвместното им управление преминаха под знака на раздора. Дори по време на предизборната кампания социалдемократите нападаха ДСИ с обвинения за корупция и шуробаджанащина. А Заев обеща на избирателите, че ще изпрати тази албанска партия в опозиция, след като тя участва в различни правителства почти непрекъснато от 2002 година насам. На тези атаки ДСИ отговори с ултиматум: партията щяла да участва в управляваща коалиция, само ако нейният лидер получел премиерския пост.
Най-вероятно ЕС и САЩ наставнически ще се притекат на помощ и в крайна сметка между СДСМ и ДСИ ще бъде постигнат компромис, но жизнеспособността на подобна коалиция ще си остане твърде проблематична. Не на последно място и поради факта, че в парламента тя би разполагала с крехкото мнозинство от 1 глас.
Проблемите на Северна Македония
Северна Македония е една от най-бедните държави в Европа. Поради окаяното състояние на своето здравеопазване страната пострада тежко от коронавируса. Според мнозина анализатори, македонската икономика ще отбележи силен спад, а това ще дестабилизира страната още повече. Очакваният старт на преговорите за членство в ЕС ще създаде допълнителен стрес, който може да се отрази отрицателно върху основните приоритети: съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност, преструктурирането на тайните служби и на публичната администрация.
Към това трябва да се добавят и редица регионални фактори. Например - дали ще има решение на конфликта между Сърбия и Косово. И още: масовите демонстрации в съседните държави България и Сърбия. В този смисъл едно слабо правителство в Скопие едва ли е най-желателното решение за целия нестабилен регион.
В обобщение: в една държава, където предсрочните избори са по-скоро правило, отколкото изключение, едва ли ще мине много време преди политическите лидери отново да посегнат към този инструмент.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Технологичната Marvell и производителят на електроника Flex са новите членове на S&P 500
Като вълните в морето: Ще помогне ли еврото на „развълнуваната“ икономика на Исландия
Ким Чен Ун обеща да ускори създаването на севернокорейски ядрен флот
Тръмп даде сигнал за интерес на правителството към собственост в АІ компании
Google подписа сделка за 30 млрд. долара със SpaceX за изчислителна мощност
Метеорологичните условия диктуваха световните цени на зърнените култури миналата седмица
Единият шофьор от катастрофата при "Челопешко шосе" проявил агресия и пречил на пожарната
Нашествие на марокански скакалци в Сандански и Петрич, обявено е бедствено положение
Обедна прогноза
Без думи: Отглеждат гълъби в мазе на жилищна сграда в столичен квартал
Иранският външен министър: Ливан греши, ако ни обвинява за кризите си
"Ще блокираме Бургас": Жители са на протест заради забавен ремонт на пътя
Наша националка ще спори за титла след драма
Христо Янев се справи начело на ЦСКА
Шампионският състав на Ливърпул се разпада. Още един играч се маха от "Анфийлд"
Меси или Роналдо? Мбапе каза кой е по-добър
Какво се случва в Разград? Още една звезда си тръгна от Лудогорец
Наско Сираков обича крилата от Бразилия
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 юни
Комплименти, които манипулативните хора използват
Любовен хороскоп за 8 – 14 юни
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
Нумерологична прогноза за 6 юни
Не диета, а начин на живот: Храненето, което помага да отслабнете здравословно
Дара пред BBC: Изпитах панически страх, когато разбарх, че ще представям България на Евровизия
Ето го мъжът, който се вряза в автобус с колата си
Ани от Варна може да получи нов дом още следващата седмица
Асен Василев отправи остри критики към Радев и ГЕРБ
В няколко насалени места около Варна водата е негодна за пиене
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико
The Exploration Company с успешен тест на системата за приземяване на капсулата Nyx