Водещата на предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR, Милена Милотинова, беше сред говорителите на конференцията „Западни Балкани“. По време на форума, организиран от Фондацията за европейска реформа New Direction и със съорганизатори Варшавски институт и Младежка мрежа за европейска демокрация, тя постави на фокус човешките права и свободата на словото.
"Спазването на човешките права е сериозно препятствие пред еврочленството на две от шестте страни-кандидатки от Западните Балкани. В РСМ и Сърбия има драстични нарушения на човешките права", заяви по време на събитието Милотинова. Обосновавайки се, тя даде примери с палежа срещу клуба на местните българи в Битоля и условната присъда на извършителя, както и стрелбата срещу клуб в Охрид, след която няма наказани, както и нападението над Християн Пендиков. По думи на водещата жертвите на престъпления се превръщат в обвиняеми.
По време на конференцията, Милотинова подчерта и че екстрено въведените законови текстове с обратна сила в Закона за партиите и сдруженията, от 17 000 сдружения в РСМ, целенасочено са ударили само двете на местните българи в Битоля и Охрид.
Тя допълни, че в Сърбия се развиват събития по същия сценарий и даде пример с образуваното предварително производство срещу председателя на Културно-информационния център в Босилеград Иван Николов.
"Ето заради това ЕС настоява за конституционни гаранции за българите в РСМ, а Сърбия трябва да изпълнява законите и Конституцията си, включително и по отношение на правата на българите в Западните покрайнини. Спазването на човешките права е фундамент на ЕС и е основен Копенхагенски критерий, който всички членки са покрили, а страните-кандидати за ЕС няма как да заобиколят, колкото и да се опитват. И само в техните ръце е и стартът на преговорите, и изпълнението на критериите. Защото само това води до членство и е за тези, които наистина го искат, а не само на думи," заяви на конференцията Милена Милотинова.
Журналистът Милена Милотинова е един от най-изявените експерти и наблюдатели на темата за Македония. Автор е на над 10 документални филма, между които и носителите на няколко награди и представени пред публика у нас и в чужбина. Милотинова прави редица документални филми освен за Македония, и за българите от Западните покрайнини и на други теми още в началото на 90-те години. Филмът ѝ „Спасените“ за спасяването на българските евреи е представен при голям интерес и в Израел и Люксембург.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Седемгодишните облигации на "Старком Холдинг" ще се търгуват на EuroBridge от 17 август
Тръмп защити балната си зала, представяйки я за част от военен комплекс
Европа е много по-силна в изкуствения интелект, отколкото повечето хора си мислят
Обещаните от британския премиер социални жилища може да подкрепят имотния пазар
Симеон Белорешки: Батериите подготвиха България, но идва тестът с АЕЦ „Козлодуй“
Продажбите на дребно в САЩ отчитат най-големия си спад от над година през юли
Григор Димитров отпадна в Синсинати още в първия кръг
"Справедлива стойност", но за кого? Производители предупреждават за тежка криза
Захарова: В центъра на Европа се провежда "нацистка меса", докато Западът мълчи
Лозунги в програмата и объркващи обществото политики от кабинета "Радев", твърдят анализатори
Чиро Имобиле окачи бутонките на пирона (ВИДЕО)
Жалко! Гришо се срина в края срещу аржентинец и изхвърча от любим турнир
Стилияна Николова е втора след първите 3 ротации на Световното
Фратрия тресна Берое и се изравни с лидера Етър ВТ
Наш национал отпадна на крачка от финал в Мутенц
Преди битката с Ман Сити: Артета засипа със суперлативи играчите на Арсенал
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Дневен хороскоп за 15 август, събота
5 поверия за Голяма Богородица
Високопротеинова пилешка зеленчукова супа
5 важни традиции за Голяма Богородица
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Все по-малко хора избират рибарството за поминък