Категоричният победител в завършилото в неделя престижно състезание в колоезденето Тур дьо Франс – словенецът Тадей Погачар, се оттегля от участие в Олимпийските игри в Париж, обявиха от националния комитет на страната днес.
Погачар спечели трета Обиколка на Франция и стана първият състезател от десетилетие насам, който в един сезон печели и във Франция, и "Джиро д'Италия" след Марко Пантани през 1998-а година. Причината той да не е селектиран в тима е поради преумора, се казва още в официалното съобщение на НОК на Словения.
Мястото му в словенската колоездачна формация за стартовете на Олимпиадата, която започва в края на тази седмица, ще бъде заето от съотборника му и на професионално ниво Домен Новак. Новак влиза в отбора и вместо Примож Роглич, който явно няма да защитава титлата си в индивидуалното бягане по часовник от Токио, тъй като се възстановява от катастрофа. Новак ще се присъедини към словенския състав от Ян Тратник, Матей Мохорич и Лука Мезгец, които оформят отбора на страната.
"За съжаление, Тадей Погачар няма да бъде сред състезателите в Париж. Ще го замени колегата му в клуба, а и приятел Домен Новак, на когото желаем всичко най-добро. Още веднъж – поздравления да победителя в Тура, за третата му победа в най-престижното състезание по колоездене в света и се надяваме той да си почине добре и да се подготви за следващите предизвикателства", се казва в съвместно изявление на Олимпийския комитет на страната и на колоездачния съюз.
Така или иначе, 25-годишният Погачар вече заяви, че няма да се състезава във Вуелтата на Испания – третото от престижните състезания в своя спорт, като се надява да бъде в топформа за Световното първенство, което е планирано за септември в Швейцария.
Въпреки очакванията на Тур дьо Франс да има сериозна битка между словенеца и Йонас Вингегор (Дания), това напрактика не се случи. Вместо това той облече жълтата фланелка на лидера, след като спечели етап 4 и никога не позволи на най-големите си съперници да се доближат до него до края на пътя на състезанието. И затвърди доминацията си, като спечели "часовника" в неделя за своята 17-та победа в кариерата. Той финишира с повече от шест минути пред Вингегор в генералното класиране и девет пред третия Ремко Евенпул - един от олимпийските фаворити.
"Със сигурност ми е минавало през ума да участвам във Вуелта, хората ти казват да отидеш да направиш това или онова, така че, разбира се, беше там“, каза Погакар. Но аз се опитвам да не обръщам внимание на това и да ми влиза от едното ухо и са излиза от другото. Щастлив съм от успеха във Франция. За мен да сложа черешката на този сезон би означавало да имам наистина хубав август, да се отпусна малко, да се подготвя добре за Световното първенство и след това да дам всичко от себе си там“, каза Погачар, който няколко пъти повтори, че Световното първенство е следващата му голяма цел.
(БТА)

Милена Кръстанова е новият изпълнителен директор на НАП
Залогът на Орбан върху батериите се превръща в главоболие преди изборите
Прогноза: Логистичните имоти в София ще привлекат засилен интерес от китайски инвеститори
Войната с Иран отхапа голямо парче от цената на златото в Дубай
Dow спада с 600 пункта на фона на поскъпващия петрол и ръста на безработицата в САЩ*
Продажбите на дребно в САЩ са се свивали през януари
Пенсионна реформа: Какво знаем за мултифондовете и риска за спестяванията (ВИДЕО)
Исторически бронз за Зографски на Световната купа в Лахти
Централна прогноза
Македонци пак посегнаха на българския клуб "Иван Михайлов" в Битоля (+ВИДЕО)
Войните по света тревожат българите, но променят ли ежедневието им? (ВИДЕО)
Отложиха сложната операция на Малена Замфирова заради тежките счупвания
Историческо! Зографски с първи подиум в кариерата си
Контузията на Кристиано Роналдо се оказа по-сериозна
Милан - Интер е различен мач, едно различно дерби
Барса или Арсенал? Атлетико каза дали продава Паяка
В Барселона? Иниеста става спортен директор
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
Йотова назначи Николай Найденов за министър на регионалното развитие
Какво време ни очаква в събота?
Чешката полиция разкри подробности за инцидента с Малена Замфирова
Прокуратурата освободи телата на жертвите от под Околчица
Над 1000 българи са евакуирани от ОАЕ, полетите от Дубай продължават
Гюров "би шута" и на шефа на НАП
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX
Infinite Orbits се разширява във Великобритания: Придобива Lúnasa Space