България отстъпи на Република Ирландия с 1:2 при гостуването си в Дъблин и след поражението преди три дни в Пловдив със същия резултат губи плейофа за място в Лига В на Лигата на нациите с общо 2:4. Така в следващото издание на турнира българите остават в Лига С, където бяха и досега, а ирландците запазват мястото си в Лига В.
Както и в Пловдив, и днес българите откриха резултата преди почивката. Сега обаче ирландският състав вкара два гола през втората част и реши двубоя.
Българският селекционер Илиан Илиев направи шест промени в стартовия състав в сравнение с първата среща в Пловдив. Четири от тях бяха принудителни заради травми и наказания, а Андриан Краев и Филип Кръстев седнаха на резервната на пейката по треньорско решение.
Ирландците направиха много силни пет първи минути с тотална преса в третината на българите, като в 3-ата минута Джейк О’Брайън с глава затрудни максимално Пламен Илиев. Но в следващите 20 минути домакините се наредиха около централната зона и опитваха да разиграват, явно опитвайки да накарат българите да тичат без топка.
В 30-ата минута обаче България стигна до преднина в резултата благодарение на първата си атака. Кирил Десподов центрира от ъглов удар към Георги Миланов, който стреля. Топката се спря в капитана Колинс, а Валентин Антов се пребори и изпрати топката в мрежата.
Веднага ирландците отговориха с удар с глава на Трой Парот, който засече центриране от ляво на Роби Брейди. В 43-ата минута Симеон Петров беше застанал на голлинията и спря удар на Джейк О’Брайън с глава след центриране на Мики Джонсън, но така или иначе и вратарят Илиев беше на място и щеше да улови.
Съдията Умут Мелер се контузи в 36-ата минута и на полувремето беше заменен от четвъртия арбитър Мехмед Тюркмен. Това наложи и отлагането на началото на второто полувреме с 10 минути.
Ирландците опитаха със същия сценарий от първата част. И три минути след началото на втората част получиха неочакван шанс от дясно заради лошо подреждане на бранителите на гостите, но Мики Джонстън стреля крайно неточно в аут. В 55-ата минута нова българска грешка, този път на Симеон Петров при разиграване, изведе Фъргюсън сам срещу българския вратар. Таранът на домакините обаче стреля от 10-11 метра, а Пламен Илиев с една ръка извади топката в ъглов удар.
В 62-ата минута домакините изравниха резултата чрез централния си нападател Еван Фъргюсън, който направи двойно подаване с Фин Азаз, влезе на скорост зад гърба на Антон Недялков и от пет метра простреля вратаря Илиев.
Българите опитаха да създадат ситуации за втори гол, който да изравни общия резултат, но така и не стигнаха до чисто положение за изстрел. Може би Фабиан Нюрнбергер пропусна най-добрата такава, след като се забави да стреля.
В 85-ата минута домакините стигнаха до втори гол и повторение на резултата от Пловдив. Разписа се резервата Адам Ида при контраатака. Марк Сайкс получи отнета топка, тръгна на скорост, но се затвори и излезе към тъча. Центрира от там, а на задна греда Ида изпревари Филип Кръстев и от пет метра прати кълбото под плонжа на вратаря Илиев.
Днешната среща беше под номер 14 за Илиан Илиев като национален треньор, след която има общ баланс от 3 победи, 8 равенства и 3 загуби. Също така България остава само с три победи срещу този съперник в исторически план, последната от която през 1988-а година.
Илиан Илиев: Имам желание да продължа като национален треньор
Селекционерът на българския национален отбор по футбол Илиан Илиев определи втората среща с Република Ирландия в Дъблин от плейофите в Лигата на Нациите като по-добра в сравнение с тази в Пловдив, макар тимът на инкасира второ поражение. Повторението на резултата 2:1 за ирландците означаваше общо 4:2 и оставане на българския отбор в Лига С на турнира Лига на нациите.
"Видях това, което искахме – реакцията я видяхме. За съжаление не успяхме да дадем продължение на добрия резултат, след като вкарахме. Поведохме и в една момент Ирландия не знаеха какво да правят – дали да се пазят или да атакуват, не успяхме да ги притесним още повече. Но реакцията говори за поведението на футболистите. Ако бяхме подходили и в първия мач, както днес, в ключовете моменти... Не знаем защо бяхме така плахи в първата срещата. В първите 20 минути на първото полувреме имахме тежки моменти, но вторите 20 минути ги владеехме", започна Илиев на пресконференцията след срещата.
Попитан къде точно България е загубила, той отговори: "Малките детайли решават мача и там трябва да сме изключително внимателни. При изравнителния гол – цялата защита е на позиция и пак позволихме да ни вкарат пас между линиите и да излезе човек. На такова ниво не трябва да се допуска. Трябва да сме безупречни с такива отбори в защита и да сме по-смели с топката. Ирландия не е топ, но трябва да показваме самочувствие и да сме по-прецизни. Едно по-добро заставане в защита би предотвратило изравнителния гол със сигурност".
Имаше въпрос за поведението на Кирил Десподов и дали е бил на ниво и в двата мача: "Много е трудно да анализираме след мач, особено два мача в рамките на три дни. Но аз не мисля, че Кирил Десподов е проблема, че не се качихме в Лига В. Но откакто сме заедно, Кирил подобри играта си в защита много. Аз така ги виждам нещата".
"Кой е виновен за първия гол? Да не изпадаме в детайли. Щом сме допуснали голове, целият отбор е имал проблем. Но за този гол за 1:1 и двата в Пловдив, ако вляза в детайли, ще говорим 15 минути. И го правя с помощниците на лагерите. Като цяло трябва да подобрим играта си в дефанзивен план. И не трябва да изпадаме в детайли и да търсим вината в един или друг човек".
На въпрос за бъдещето си като национален селекционер и дали ще остане на поста, 56-годишният треньорът отговори: "Какво ще се реши на 28-и март на изпълкома, не знам. Всичко, което четете, са спекулации. Когато се поставям нещата така – или там, или там, ще се реши. Но щом съм тук, значи имаме желание да продължим. Нямаме драми. Аз имам договор в момента".
Срещу съчетаването на двата поста - в клубния отбор Черно море (Варна) и в националния, се изписаха доста критики по медиите, а наскоро се прокрадна и публикация, че президентът на БФС Георги Иванов е поставил ултиматум да избира къде ще работи. Но според треньора, не е точно така и той има желание да води българския представителен тим и през есента.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сертификатът за притежаване на автомобил в Сингапур доближава 100 хил. долара
Кадър на деня за 11 юли
Защо преструктурирането на Volkswagen се оказва толкова трудно
Иран отхвърля преговорите със САЩ, Тръмп отправи нова заплаха към Техеран
Войната може би ще се окаже добра за инвестициите в акции
Рекорден туризъм, рекорден данък: Виена рискува да „убие кокошката със златните яйца“
Мартин Георгиев: Регулираните цени на електроенергията не създават условия за ефективност
Дете на 1,5 г. е с опасност за живота след инцидент с кола
Зрелищни двубои определиха полуфиналистите в SENSHI Grand Prix до 85 кг
Двама души са загинали в катастрофата в камион край Дупница (+ВИДЕО)
Джошуа Акингбаде спечели SENSHI 32 Grand Prix с впечатляващ нокаут на финала
Жулиен Риков остана непобеден – осма поредна победа за топ таланта
Начева покри норматив за Европейското в Бирмингам
Испания получи секси подкрепа срещу Белгия + СНИМКИ
Локомотив София направи 0:0 с албанци
3:2 – резултатът, който носи драма: ЦСКА рядко печели така в Европа, но винаги оставя история
3 знака на здравословна мъжка енергия във връзката
3 лесни рецепти за постна яхния
Дневен хороскоп за 12 юли, неделя
На 12 юли празнуват Вера и Вероника
Таро карта за 12 юли, неделя
Тест: Каква сте била в предишен живот
Спартак представи отбора с впечатляващото 7:3 срещу Добруджа
Дете на година и половина е с опасност за живота след катастрофа
"Моряците" направиха 1:1 с Дунав в последната контрола
Шестима са задържани при полицейска акция в Слънчев бряг
Тежка катастрофа взе жертви край Дупница
Черно море представи 27 футболисти за новия сезон
Над 80 мистериозни същества, живеещи в пълен мрак, откриха в Австралия
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара