Звездата на националния отбор по волейбол Александър Николов е „Спортист на София“ за 2025 година. Най-добрият реализатор от световното първенство във Филипините събра 36 точки, като изпревари с 15 точки наредилият се на второ място в допитването скиор Алберт Попов, трети с общо 16 точки стана новият български ас в сноуборда Тервел Замфиров.
Николов заслужи признанието с реализаторските си качества на първенството на планетата по волейбол за мъже, където България завоюва сребърни медали и предизвика вълна от неописуема радост и щастие сред нацията.
Скиорът алпиец Алберт Попов спечели през януари своята първа победа в слалома за Световната купа в Мадона ди Кампильо, наред с това има няколко класирания сред първите 10 в стартовете за ценния трофей и завърши 12-и в крайното класиране за Кристалния глобус в дисциплината.
Със световното злато при мъжете от Енгандин сноубордистът Тервел Замфиров стана първият българин с титла на планетата в снежните олимпийски спортове, а освен това грабна три златни медала от световното за младежи в Закопане, той е световен студентски шампион от Бардонекия, с четвърто и 16-о място за Световната купа в Банско, 4-ти за СК в Криница и 25-и в крайното генерално класиране за ценния трофей.
В анкетата следват Стилияна Николова (художествена гимнастика) - с три титли и един сребърен медал на уреди от европейското първенство в Талин, световна вицешампионка в многобоя от Рио, което е първи медал за България в подобна надпревара от 24 години насам;
Никола Цолов (автомобилизъм) - втори в крайното класиране на престижната верига от надпревари във Формула 3, с няколко призови класирания в отделните кръгове, първият българин със стартове във Формула 2, където записа успешен дебют;
Малена Замфирова (сноуборд) - едва 15-годишна се нареди 7-а на световното първенство за жени в Енгандин, със злато и два пъти сребро от шампионата на планетата за девойки в Закопане, сребро за Световната купа в Криница, бронз в Малин и 28-а в крайното генерално класиране за трофея, първата 15-годишна с олимпийска квота в сноуборда;
Александър Василев (тенис) - финалист при младежите на US Open, полуфиналист при младежите на Уимбълдън, с титла от престижния юношески ITF турнир в Испания ITF J300 "Memorial Eduardo Ferrero"2025 г, с решаващ принос за победата на България над Финландия за Купа „Дейвис“
и Йоана Илиева (фехтовка) - пета на сабя от световното първенство в Грузия, злато на турнира за Световната купа в Пловдив и с общо шест подиума от турнири за ценния трофей, шампионка на Сателитния турнир в София, стигнала до № 3 в световната ранглиста.
Александър Николов бе посочен на първо място в повече от половината анкети, челни позиции заслужиха още само Алберт Попов и Тервел Замфиров. Третото издание на анкетата бе организирано отново сред десет авторитетни спортни журналисти, чието гласуване е публикувано на sofia2018.bg. Всеки от тях посочи своята тройка, като за първо място се даваха 5 т., за второ 3 и за трето 1 точка.
Ето пълният списък на получилите гласове и точките в анкетата за „Спортист на годината на София за 2025“:
1. Александър Николов, волейбол – 36 т
2. Алберт Попов, алпийски ски - 21
3. Тервел Замфиров, сноуборд – 16
4. Стилияна Николова, художествена гимнастика - 8
5. Никола Цолов, автомобилизъм – 5
6. Малена Замфирова, сноуборд - 2
7. Александър Василев, тенис и Йоана Илиева, фехтовка – с по 1 т.
Досегашни победители за Спортист № 1 на столицата:
2023 г Алберт Попов (алпийски ски) 29 т.
2024 г Боряна Калейн (худ. гимнастика) 45 т.
2025 г Александър Николов (волейбол) 36 т.
Йоана Илиева е единствената с точки от трите досегашни издания на анкетата, а Алберт Попов, Тервел Замфиров и Александър Николов получават за втори път гласове за да са сред най-добрите.

Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Радев: Липсва стратегия за енергетиката, въглищата са ключови
"Арда" се спаси в края срещу "Монтана"
Домашни питки със сусам за Лазаровден
Челен удар между две коли край Приморско, трима души са в болница
Разбиха нелегална фабрика за цигари за милиони евро
Ковид-19 или алергия? Как да различим симптомите и кога да потърсим лекар
Ман Сити унизи Ливърпул, Холанд избухна с хеттрик
Арда разплака последния в края
Балъков за Боби: Добра душа и затова през последните години получаваше много критика в България
Ето какво отговори Алегри дали би поел Италия
Киву защити Бастони и Пио Еспозито
Янев избра „гладиаторите“ на ЦСКА за Стара Загора, съдбата на легионер е ясна
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Продължителността на живота в България расте
Гришо с втора загуба в Ним
Подготвят обезопасяването на двора на варненско училище
Стотици се сбогуваха с Борислав Михайлов (СНИМКИ)
Хороскоп за 5 април 2026
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато