Кой къде е след разпадането на Югославия

Словения води убедително, Сърбия за първи път на страната на губещите
Обновена: 31 яну 2011 14:44 | 31 яну 2011 11:43, Елка Василева
82
Кой къде е след разпадането на Югославия
След бомбардировките над Алексинац 1999 г. Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Изминаха 20 години, откакто Социалистическа федеративна република Югославия престана да функционира като държава, след като независимост обявиха Словения, Македония, Хърватия и започнаха разрушителните войни. 
 
Досега шест и половина държави произлязоха от СФРЮ.

Косово беше последната страна, която обяви независимост през 2008 г, преди това Черна гора през 2006 г., а с оглед на политическите идеи в Босна и Херцеговина и в части от Сърбия няма гаранции, че тези процеси са приключили.

Словения е далеч напред, Хърватия е убедително на второто място, за бронзовия медал се борят Черна гора и Сърбия, а Македония изпреварва само полууредената Босна и Херцеговина и полупризнатото Косово, пише “Нова Македония” в материал по изминалите 20 г. от разпадането на  Югославия.

Сърбия: Сърбия за първи път е на страната на исторически губещите, което влияе на цялостната ситуация в държавата, казва сръбският политически анализатор Душан Янич. Имаме загуби от войната, от югосанкциите, загуби като население и със сигурност като международен авторитет, тъй като днес сме нежелана държава.
Ние не се отделихме от Югославия, а сме това, което остана от нея. Днес Сърбия е неефикасна държава. Напредъкът е, че тръгнахме в евроинтеграционна посока, но не със силна воля, а с двоумение. ОТ СФРЮ политически завършени държави са само Словения, Черна гора и Хърватия. Ние сме във втората група. Икономически без Белград като столица всичко останало /в Сърбия/ е на дъното, казва Янич.

Черна гора: Най-силно се промени начинът на мислене на хората, особено за икономиката и отвореността за чужди капитали. Икономически толкова напреднахме, че сега у нас идват да работят 45 000 души от региона. Най-големият успех ни е независимостта, казва Веселин Вукотич, ректор на университет в Подгорица, Черна гора. Като неуспехи той посочва неподготвеността на политическия елит да направи модерна държава, както и слабости в съдебната система.

Косово: Постигнахме главната цел – независимостта, но с това не се осъществиха очакванията на гражданите, че ще се тръгне напред, особено в икономическо-политически смисъл и върховенството на закона, казва Белюл Бечай, политически анализатор от Призрен, Косово. Тук не може да се говори за човешките права на отделни групи. На всички тези права са нарушени с оглед голямата бедност, казва Бечай.

Словения: Постигнахме много по-голям напредък, отколкото можеше да се очаква през 1990 г. Днес Словения е модерна, глобално интегрирана суверенна държава без граници с Австрия и Италия, което преди беше само мечта, казва Матей Лаховник, професор от Любляна, Словения.
В икономически смисъл нашият БВП е на ниво 90 % от средния в ЕС. Най-големият ни неуспех е неефикасната съдебна система. Много хора се чувстват неоправдани, тъй като приватизацията доведе до големи социални различия, а и защото съдебната система лови само дребните риби, а големите се измъкват, казва Лаховник.
Независимо обаче от недостатъците със сигурност сме най-развитата от всички страни от бивша Югославия, във всички области, казва Лаховник.

Босна и Херцеговина
: Днес Босна и Херцеговина е крайно разделено общество. В една държава има три отделни националности, със свои училища, медии, телекомуникационни системи, електрически компании, казва професор Уго Влаисавлевич от Сараево, Босна и Херцеговина. Националните общности за първи път в историята са „териториализирани“: ако пътувате с кола, веднага разпознавате в чиято територия навлизате. Трудно е да се говори за някакъв напредък. Ние сме със сигурност на последно място, по-долу дори от Косово. Там ситуацията с независимостта е ясна, а при нас все още не е ясна, казва Влаисавлевич.

Хърватия: Хърватия се върна назад в развитието си поради войната. От 2000 г. се отворихме за Европа, казва Влатко Цвъртила, професор от Загреб, Хърватия. Успяхме да изградим съвременна държава, която е член на НАТО и е напът да стане член на ЕС. Днес бележим най-голям напредък тъкмо в борбата с корупцията. Икономически и евроинтеграционно сме втори сред останалите (от бивша Югославия), но в много области делим първото място със Словения, казва Цвъртила.  

Македония: Ние сме нетипична страна в преход, която трудно може да се сравнява с останалите /от бивша Югославия/. Бяхме изправени пред много трудности,  непризнаване и други външни фактори, казва Илия Ацески, професор от Скопие, Македония. В Македония се създаде партокрация, всичко е политизирано. Мисля, че и междуетническата пропаст се задълбочи след 2001 г. Ако се сравним с останалите, сигурно сме на последното място, без Косово и Босна и Херцеговина обаче, които са специфични случаи, казва Ацески.

СРЕДНА ЗАПЛАТА (в евро)
Словения 964
Хърватия 717
Черна гора 463
Босна и Херцеговина 409
Македония 335
Сърбия 296
Косово 292

БЕЗРАБОТИЦА (процент)
Словения 9,2
Черна гора 14,7
Хърватия 16,1
Сърбия 16,6
Косово 16,6
Македония 32,2
Босна и Херцеговина 40

БВП  на глава от населението (в долари)
                       1990     2010    място в света
Словения       6.940   27.899     31
Хърватия        5.350   17.608     48
Сърбия           2.970   10.808     74
Черна гора     2.330   10.432     78
Македония     2.180     9.350     84
Босна и Х.      2.490     7.751      92
Косово            1.770     2.500    141
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
3
 
43
 
! Отговори
с. преди 13 години
Най-ниската средна работна заплата не само в ЕС,но и на Балканите е в България!Това е неоспорим факт!Което обаче не пречи на българския "бизнес" да реве,че нямали читави кадри!Еми как да има като не плащате бе,***!Всеки що годе читав и образован човек си плюе на джапанките и се изнася с 300!Мда!Ако искате и за цените да поговорим!Най-скъпите телефони в Европа са в България!Лихвите по кредитите също!Я се поинтересувайте колко е кило свинско в Испания и колко е средната заплата там!
21
9
 
8
 
! Отговори
Калин преди 13 години
анадолски бек.. ще наричаш .. бесипаро.. и деписаро .. дджамийските настоятели.. като гоце - цоце . ..серго и доганя .. числи и боко. що то една бира пият:)де що е минал комунизмо.. сега е ислямско.. тъй, че айде много моля :)
20
4
 
28
 
! Отговори
Smirnoff преди 13 години
Средната заплата в Косово е 292 Евро а в България около 600 лева (по данни на НСИ). България е член на ЕС от 4 години и държава от 1300, докато Косово е държава на няколко години. Изводите кой е добре и кой зле си ги правете вие :)
19
13
 
36
 
! Отговори
с. до 17 преди 13 години
Ами точно Болшевистан си е!Я се замисли!Президента е агент Гоце!Големите "бизнесмени" до един са богати и проспериращи с решение на ЦК на БКП и червените куфарчета!Бизнес и бъдеще има само за ДС,УБО и тяхното потомство!Един няма от едновремешното голямо добро утро сега да е зле!Б.Б. нали и той се слагаше на Бай Тошо и го охраняваше навремето!Факт!И на финала една трета от българите са *** пенсионери дето и с по 2 инсулта 6 сутринта са на крак да гласуват за БСП!Другите са русофили и ***!
18
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
За 2009г БВП на България е 12600долара, като отчита спад от 4,9% спрямо 2008г. За 2010г данните може би още ги няма. Това значи, че от зле / в БГ/ или и по-зле /Сърбия, Македония, Черна гора/.
17
16
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Кое е 'Болшевистан' бее? ТИ СИ турски ***....рас
16
7
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
А къде е БГ?Колко е средната заплата?Всички изброени държави бяха по-добре от нас по времето на комунизЪма, защото можеха да излизат по света гражданите им.А ние 45 г. живяхме като затворени в клетка.Със самочувствие на затворници.Тука НАТО не ни бомбардира, но и до сега сме по-зле от всички в Европа.Комунизма продължава.А как вярвахме през 1989 г., че нещата ще се променят.
15
7
 
19
 
! Отговори
мечтай си преди 13 години
Друг път за България GDP per capita е $12 000. В последните години той се движи около 7000, т.е. ние сме по-назад дори от Босна и Херцеговина по този показател.
14
3
 
23
 
! Отговори
Дали преди 13 години
Дали ще сме по - добре, ако съседите ни са зле?- 5. Според мен не може в района да е зле, а за БГ това да е добре. Общият инвестиционен имидж, ако е с лоша перспектива, това влияе на всички държави в региона.Най-добре са Словения и Хърватия , защото са най на запад.А ние сме най на изток. Добре че сме близо до една нова икономическа сила - Турция. По времето на Ст. Стамболов сме били най-динамично развиващата се държава в региона и сме поддържали приятелски отношения с Турция.
13
2
 
24
 
! Отговори
с. преди 13 години
Абе само не знам дали ви направи впечатление,че средната работна заплата в Хърватска е 717 евра!Сега го сметнах по курса на БНБ за деня и се получават 1402.33 лева!!!За страна все още неприета в ЕС!Какво да говорим повече!?
12
15
 
33
 
! Отговори
pissed off преди 13 години
Ами колкото по-близо до Европа,толкова по-добре,колкото по-близо до Русия-толкова по-зле...ФАКТ.
11
10
 
30
 
! Отговори
Калин преди 13 години
Хърватия .. Словения .. са запазили .. ако не в голяма то поне в съществена степен своя европейски облик.. преди червения *** да ги обвие .. тези страни са част, от Европейската цивилизация..част от Австро - Унгарската империя ... не случайно и страните от Централна Европа.. се числят, по култура... и дух.. към европейските традиции .. духовност. Болшевистан си остана в зоната на здрача.. редом със сръбските .. ***!!
10
2
 
21
 
! Отговори
ВМРО преди 13 години
След като македонците са такава велика нация със славна история и желаят да им върнем териториите в които живеят техни сънародници,предлагам следното: Връщане на исконните им земи от Петрич до Варна и обявяване за столица на новата голяма държава град София.
9
5
 
16
 
! Отговори
Калин преди 13 години
тъй става .. когато комунистическите перверзии за превърнат в култ.. по уродливо нещо.. от бивша социаналистическа република нема. .. те то такова животно нема нейде...ненормалност... и патриоти ще ми се пишат .. за сигурност ще ми дрънкат!@!
8
11
 
46
 
! Отговори
Бачо преди 13 години
Гадните сръбски продажници,кайто във всяка война ни нападаха в гръб си получиха заслуженото.Време е да предевим претенции към западните покраинини които са населени само с българи
7
15
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Добре че беше НАТО да възцари ред в червената ***!!!
6
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
А за България GDP per capita за 2010 е мъничко над $12 000.
5
15
 
45
 
! Отговори
Марк преди 13 години
Според мен в дългосрочна перспектива всичко това е добре за България!Като прибавим и проблемите на Гърция, а и трудностите на Турция в преговорите с ЕС съм сигурен,че за първи път от началото на 20 в. има добра перспектива за Бг на Балканите!/Разбира се черногледците веднага ще опонират, нали?!/
4
13
 
38
 
! Отговори
ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ преди 13 години
СРБЕ НА ВРБЕ!
3
5
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
MAKEDONCI ZAVLADIAHA LUNATA