Македония избра бойкотa пред подкрепата за евроинтеграцията

За успех на референдума е нужна избирателна активност над 59%
Обновена: 30 сеп 2018 21:04 | 30 сеп 2018 20:43, Анисия Иванова
436
Македония избра бойкотa пред подкрепата за евроинтеграцията
Снимка: БТА

Гражданите на Македония предпочетоха бойкотa пред подкрепата за евроатлантическата интеграция на страната, ако съдим по ниската избирателна активност, която бе регистрирана на днешния референдум.

В 19 часа местно време (20:00 часа българско време) избирателните секции в страната затвориха. Последва кратка пресконференция от представители на Държавната избирателна комисия (ДИК), които увериха, че ще бъдат положени всички усилия, за да може официалните резултати да бъдат съобщени във възможно най-кратък срок.

Гражданите на югозападната ни съседка днес гласуваха на референдум за промяна на името на страната на Република Северна Македония - компромисен вариант, който управляващите в Скопие и Атина постигнаха през месец юни като ключова стъпка за прекратяване на дългогодишния спор, възпрепятстващ евроатлантическата интеграция на страната.

Въпросът, на който отговаряха македонците на днешното гласуване, бе "Подкрепяте ли членството в ЕС и НАТО с приемане на договора между Република Македония и Република Гърция?“.

Въпреки интензивната кампания "за" промяна на името, която управляващите в Скопие проведоха през последните седмици, очакванията им за категорична подкрепа на договора с Гърция от страна на македонците засега изглежда не се оправдаха.

Още по темата

До 10:00 часа местно време (11 часа българско време) избирателната активност на референдума бе едва 5,2% - или поне по данни на гражданската организация МОСТ, която наблюдава хода на гласуването. Час по-късно ситуацията не бе много по-различна: ДИК съобщи, че правото си на глас са упражнили 8.03% от гласоподавателите в Македония, съобщава "Фокус".

Най-висока активност бе регистрирана в скопската община Център, където до 11:00 часа местно време (12:00 българско време) гласувалите бяха 13,31% от имащите право на глас. Най-ниска избирателна активност бе регистрирана в Могила – 3.16%, и в Пласница, където гласувалите бяха 3.30 на сто.

В обедните часове на деня ДИК представи актуализирани данни, съгласно които до 13:00 часа местно време (14:00 часа българско време) правото си на глас са упражнили 261 473 души, или скромните 16% от регистрираните в избирателните списъци. Пояснено бе, че резултатите са изнесени на база обработените данни от 90,24% от избирателните секции в Македония.

В следващите часове бяха изнесени актуализирани данни, от които стана ясно, че към 15:00 часа (местно време) бяха гласували 22,56%, или 334 хил. избиратели. До 17:00 часа местно време на референдума за договора с Гърция 28,83% от имащите право на глас бяха упражнили правото си. По данни на ДИК към 18:30 часа местно време, половин часа преди края на изборния ден, избирателната активност достигна до 34,09%.

За да бъдат легитимни резултатите от референдума и коалиционното правителство на министър-председателя Зоран Заев да получи обществена подкрепа в намеренията си страната да получи международно признание под името Република Северна Македония, бе необходима избирателна активност от над 59%.

По данни на ДИК в избирателните списъци са регистрирани 1 806 366 гласоподаватели. Това означава, че референдумът можеше да бъде валиден, само в случай че правото си на глас упражнят 903 168 гласоподаватели, но и при условие, че повече от половината от тях са гласували „за“ евроатлантическата ориентация на Македония, т.е. одобрят Преспанския договор и промяната на името на страната им.

Преди броени дни държавният глава на Македония Георги Иванов изнесе емоционална реч от трибуната на 73-то Общо събрание на ООН в Ню Йорк, в която призова открито към бойкото на референдума. Иванов припомни на гражданите на югозападната ни съседка, че гласуването на референдума е право, а не задължение.

"В тези няколко часа преди влизането в сила на забраната за агитация, искам да изпратя послание до моите съграждани - гласуването на референдум е Ваше право, а не задължение. Никой не може да бъде подведен под отговорност за гласуването, т.е. за отказа си да гласува за референдума", припомни Иванов. Той добави, че всеки гражданин има право самостоятелно да реши дали да излезе да гласува, или да бойкотира вота. Иванов сподели, че e решил да не гласува на 30 септември и изрази надеждите си, че гражданите на Македония ще вземат "мъдро решение“.

Председателят на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски също не гласува на референдума за името. От партията му съобщиха, че според лидера им въпросът, на който македонците са призовани да отговорят, е "многостранен и манипулативен". За пореден път опозицията подчерта, че е срещу промяна на името на Македония и срещу договора с Гърция, който описва като "капитулация".

По своето значение за бъдещето на страната настоящият референдум бе съпоставено с референдума за независимостта, проведен на 8 септември 1991 г., когато македонските граждани също трябваше да отговарят на сложносъставен въпрос, а именно „Подкрепяте ли независимостта на Македония с право да встъпи в бъдещ съюз на югославските държави?“.

Гласуването на историческия за страната референдум се следеше от близо 500 международни наблюдатели, акредитирани от ОССЕ, Световния македонски конгрес, ЦИК на Турция, както и от чуждите посолства в Скопие.
Броят на местните наблюдатели надхвърляше 12 000 души, като освен смятаните за традиционни агенции и организации, свои представители бяха регистрирали неправителствените организации „Македонска платформа против бедността“, Движението за социални права „Ленка“, Сдружението за граждански политики и инициативи, Националният ромски център и др. Референдумът се следеше от около 100 чужди журналисти, представляващи 25 медии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


436
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
357
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 376 Анонимендоста мъгляв така , несвързан нещо коментар ! Да не си се друсал преди да пишеш ?
356
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На Македония историята е направо смехотворна, но за разлика от нас поне си знаят хората, че не са славяни. А ние и това не знаем.
355
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
То да кажем, че някой говори славянски е като да кажем днес, че Франция говори на европейски, а не на френски. Пълна глупост, достойна само за мозъка на русофили.
354
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
***, старобългарският си е чист старославянски език. Можеш сам да си направиш за връзката между руснаците и българите. И не само между тях, тоест нас.
353
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В България има много неумни профанизирани продажни мекерета. Французите направиха у нас информационна кампания, че сме траки, А траките са келти. А днешните наследници на келтите са ирландците и французите. Тоест, ние не сме славяни, а французи... Това важи за румънците, но не и за нас, Българите. Румънския език е почти като френския. Нашия е славянски. Македонците трябва а са луди да се огънат пред гърците.
352
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тия дето все лаят, че в Македония се говорело на български, защо си траят като мишки за факта, че и в Москва едно време в църквите се е говорело на старобългарски, ами там го наричат някакъв "славянски" език ?
351
7
 
14
 
! Отговори
маке преди 5 години
ЪЪНнааа ! Македония избра свободата пред робството за разлика от българия.
350
5
 
12
 
! Отговори
антисоросоид преди 5 години
До 367 АнонименТвоят мозък е повече промит от с о р о с оистамбулската конвенция
349
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 368 АнонименИ кво ? Северна Корея имат много по голяма развитие в всички области от евроатлантическа скапана БГ
348
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 366То ако вас ви питат по такива въпроси сигурно щяхме да сме заедно със Северна Корея в момента.
347
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Комунистите така са им промили мозъците на тези хора не е истина просто... то не че не беше същото при нас де ама ...
346
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Албанците най-добре си изиграха картите в Македония..............македонците да не се чудят и маят, ами да почват да учат албански език...............да се женят за албанки, да се раждат смесени деца..................така дружбата м/у двата народа ще стане по-силна и нерушима!!
345
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Великите сили нарочно поддържат напрежение в Косово и Македония, за да може православните държави на Балканите да сме разединени!!!Ако може .............да се избием помежду си!!Така по-лесно се управляват "дивите балкански субекти"!!!Скоро ще го разберете!!!Добро утро, селяни прости!!!
344
2
 
5
 
! Отговори
за Македония преди 5 години
Македония си остава един анклав, незначителна третостепенна държавица, буферна територия, където останалите й съседи и Великите сили ще си го мерят..............на кого му е по-голям!!!
343
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Македония е само една буферна територия...............приемете фактите!!!Има България, Сърбия , Гърция и Албания........................тия 4 държави ще се борят за влияние в Македония....................отсега мога да ви кажа кой ще спечели!!Велика Албания е големия победител...............трябва да свикваме, българи, сърби и гърци!!
342
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ясно е че искат да станат жертвено агне между Албанци и Сърби !!!Важното е да се испалнява договора зо добросъседство !!Каквото си посеят това ще ядът !!!
341
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Забравете Македония........................само проблеми за България от тая пуста Македония.....................четете историята!!!Македония отдавна е загубена за България!!!
340
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До очевидноАбсурд...................обединение на България с Македония................???Имаш ли мозък в главата или само бръмбари?Имаме си достатъчно проблеми с турци и роми, не ни трябват и проблеми с албанците!!!
339
0
 
11
 
! Отговори
очевидно преди 5 години
Хората знаят че са Българи и не могат да разберат защо трябва да гласуват за Македония, Гърция или Сърбия. Те просто чакат кога ще гласуват за името Югозападна България.Или просто за обединение с България.
338
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Великите сили на Запад (Великобритания и Франция) имат интерес православните народи не само на Балканите, но и навсякъде да бъдат скарани, разделени..............ако може и да се избиват помежду си...............така по-лесно ще се управляват "дивите балкански субекти"..................но никой не чете историята и не се учи от нея, за съжаление!!!!