САЩ и Русия с влияние на Балканите, а къде е Европейският съюз?

Дали не се задава някакъв нов Кемп Дейвид?
24 дек 2018 15:45, Елка Василева
162
САЩ и Русия с влияние на Балканите, а къде е Европейският съюз?
Снимка: архив, Reuters

На Балканите се оформят нови сфери на влияние: САЩ закриля Косово, а Русия защитава Сърбия. Грешно е ЕС да изоставя този изконен европейски регион на произвола на съдбата или в ръцете на други влиятелни играчи, се казва в коментар на Аделхайд Файлке, публикуван в Дойче веле.

Това, което се случва сега в Косово, следва логиката на един нов световен ред - световния ред на Доналд Тръмп или на Владимир Путин, но не и този на ООН или на ЕС. Затова не е никак чудно, че най-важният застъпник на косоварите са САЩ, докато Русия подкрепя сръбските интереси. Русия застава на страната на Сърбия, а САЩ се изявяват като закрилник на Косово.

В периферията на Европа в момента се маркират границите на нови сфери на влияние. След като миналата година Черна гора стана член на НАТО, а след споразумението за името си Македония може скоро да я последва, на Балканите остават три страни с неизяснена принадлежност в сферата на политиката за сигурност. Това са Босна и Херцеговина, Сърбия и Косово. Макар че ЕС в продължение на десетилетия полагаше дипломатически усилия в региона, там така и не се стигна до сериозно намаляване на напрежението. Остава неясно в каква посока ще се развиват тези страни в бъдеще.

Още по темата

Последните събития в Косово също са симптом за слабостта на международните организации – и най-вече на ЕС и ООН. В стремежа си да уравновесяват противоречивите интереси на своите членове, те не успяват да заемат еднозначна позиция. След събитията от последните седмици те приканват всички страни към умереност, но тези им призиви остават без всякакви последствия и санкции. Особено ЕС загуби не само симпатии, но и авторитет, защото не съумя да предложи на тези страни реална перспектива за членство в общността. А европейската съпротива срещу присъединяването на Западните Балкани се разраства, вместо да намалява.

Логичните последици

Политиците от региона отдавна вече разбраха това и започнаха да преследват свои собствени цели - опазването на личната си власт и защитата на тясно национални интереси в сферата на сигурността и икономиката. За тези хора ценностите на демократична и обединена Европа останаха на втори план.

Така се отвори място за прокарването на частни интереси и изолационизъм вместо на усещане за близост и общност. Косово например налага 100-процентови мита на сръбските стоки и създава собствена армия. Мечтата за общо икономическо пространство между шестте държави от Западните Балкани и за преодоляване на междуособните конфликти между тях явно така и няма да се сбъдне.

Вместо това започва ново премерване на силите. Противниците вече са заели позиция. И двете страни  всъщност извличат ползи от това. Затова изявленията и на сръбския, и на косовския президент пред Съвета за сигурност на ООН бяха отчетени в Белград и в Прищина като пълен успех. И двамата отправиха призиви за умереност, но не казаха нищо конкретно. Затова пък и двамата съумяха да покажат на своите народи, че защитават техните интереси пред целия свят. По този начин те постигнаха и още една цел: съвсем елегантно отклониха вниманието от вътрешнополитическите си проблеми, които им причиняват немалко главоболия.

Създаването на косовска армия, реално погледнато, е предимно символичен акт. Косово обаче дава недвусмислено да се разбере, че претендира за правото на суверенна държава, проявявайки ново самочувствие. Десет години след обявяването на независимостта и 20 години след косовската война косоварите не искат да бъдат граждани "втора класа". Те искат да се причислят към онези съседни на тях държави, които отдавна се наслаждават на правото на свободно придвижване в ЕС и пълноправно членство в международните организации.

ЕС е прекалено пасивен

ЕС пък явно не е в състояние да се прояви като активен защитник на Западните Балкани и да ги възприеме като регион, предлагащ шансове. Брюксел не отменя визовия режим за косоварите, но пък настоява Прищина да отмени митата за сръбските стоки. Според европейската логика всичко това е правилно, но не и според логиката на "новия световен ред". Воденият от ЕС диалог между Сърбия и Косово също е замразен. Сега Косово настоява към преговорите да бъдат привлечени и САЩ. И този им ход е напълно разбираем!

Във вторник стана известно съдържанието на едно писмо на американския президент, в което Тръмп кани президентите Вучич и Тачи в Белия дом, за да отпразнуват заедно едно "историческо споразумение". Дали не се задава някакъв нов Кемп Дейвид? Засега няма никакво ново споразумение, камо ли някакъв конструктивен диалог. Европа би трябвало много по-решително да отстоява своите интереси в света, включително и на Балканите. И да не изоставя този прастар европейски регион на произвола на съдбата или в ръцете на други влиятелни играчи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


162
Още по темата: САЩРусияЕСБалкани
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
98
23
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво руско влияние? Сърбите като се хванаха с руснаците и си отидоха на части. Най-смешното е че и някакви облъчени българи се пънат да ни прикрепят към тези ***.
97
2
 
4
 
! Отговори
Няма значение преди 5 години
До АнонименА защо не и двата типа (самолети)?
96
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Немците слагат заводите за коли при Ердоган за милиарди евро. И при Орбан пак за милиард в Дебрецен. Инак, нали ЕС забравил Балканите. Подличко, ама свикнахме вече с нутелата без какао
95
2
 
26
 
! Отговори
до новия османлия преди 5 години
И да ти текат лигите и да не ти текат, ще гледаш Балканите през крив макарон.Къде се извъдихте такива шизофреници и все до нас. И македонците и те смятат, че луната е македонска.
94
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма ли кой да им тегли един бой на тези икрофашисти които срезелиха хибавата елха ?:(
93
33
 
5
 
! Отговори
Нео-Османлия преди 5 години
Балканите са изконни територии на влияние на Нео-Османската Империя! Рушия и Краваристан да не си тиккат много-много гагите там! Пък еврейогейталащистанският съюз скоро ще се разтури, така че най-последната им грижа ще е да се месят в балканските дела!
92
2
 
0
 
! Отговори
baihui преди 5 години
До Анонимен 77За *** ли става дума?!
91
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 90Европейските лидери са твърде безлични и слабохарактерни, бият малко на ***,--А може би са по-умни, оставяйки "полюсите" да се избият, за да може "безличните" и "слабохарактерни" да излязат изпод пепелта, като "спасители" ... )Системата се движи от напрежението, индукцията между "полюсите", но самият магнит е в ръцете "безличните". Ако всички станат "безлични" - Системата рухва, затова държащите магнита винаги гледат да го държат намагнетизиран ! )
90
2
 
26
 
! Отговори
до гледна точка преди 5 години
Очевидно изобщо не си вникнал, мисълта ти е фрагментирана дотам, че е концентрирана да отрича всеки един проблем и не вижда общата картинка. Казаното от мен Е съвкупността от натрупващи се проблеми, които изграждат днешният жалък образ на ЕС. Обществата са разделени, мнозинствата искат традиционните стереотипи и ценности, а не гей бракове, трети пол, бежанци и метросексуални подобия на мъже. И докато продължават опитите на Брюксел за "разделяй и владей", САЩ и Русия ще се възползват от вакуума.
89
24
 
25
 
! Отговори
Гледна точка преди 5 години
Като за начало да се прекратят опитите за вкарване на трети пол, да се забранят категорично гей браковете, да се затворят границите, да се изритат със сила всички нелегални мигранти, На мен тоз трети пол, нито ми е направил нещо нито съм го видял. Ти да не си се съвукуплявал с некъв такъв, че си толкова озверен? По същата логика Путин да забрани алкохола на руските алкаши и кypвалъка за рускините.Един прави война (Путин), а друг отглежда любов (Меркел).
88
25
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Косово е Сърбия !!!! Крим е Русия !!!! Кърджали е Турция !!!!!
87
20
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И двамата лидери Путин и Тръмп се отчитат на 30 число всеки месец на великия падишах Ердоган.Да се свети името ти Ердо ага.
86
11
 
6
 
! Отговори
adam преди 5 години
Ес отиде в канала на история та разпаднал се е веке по брже од ссср. Дека влезат бугарин сичко се разпада
85
8
 
3
 
! Отговори
АНТИ преди 5 години
Най-голямото влияние в България, не е от Изток, нито от Запад, а е от Юг - на около 1500 километра.
84
2
 
28
 
! Отговори
до гледна точка преди 5 години
Като за начало да се прекратят опитите за вкарване на трети пол, да се забранят категорично гей браковете, да се затворят границите, да се изритат със сила всички нелегални мигранти, да се отговаря със сила на атентатите, а не с меченца и лозунги. Да се прекрати политиката за изнежване на мъжете, да се прекрати позата партер спрямо САЩ, да се разкарат предателите като Меркел и алкохолиците като Юнкер. Да се спре мачкането на народната воля с цел налагане на "европейски ценности"
83
14
 
6
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 5 години
Въпрос: Откъде се е изтеглила американската армия, че не разбрах... - от Сърбия или от Сирия...Отговор: от Сирия... - в Сърбия ще влиза...
82
9
 
10
 
! Отговори
Гледна точка преди 5 години
Немците превърщате Европа в сбирщина от меки китки и лигльовци, а същевременно очаквате мъжка позиция от съюза?Разбирам много добре неприязантта ти към Германия, обяснимо е. Но не така директно- кажи каква МЪЖКА позиция искаш, за да се обосновеш!?
81
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
""Грешно е ЕС да изоставя този изконен европейски регион на произвола на съдбата или в ръцете на други влиятелни играчи, се казва в коментар на Аделхайд Файлке, публикуван в Дойче веле."Немците превърщате Европа в сбирщина от меки китки и лигльовци, а същевременно очаквате мъжка позиция от съюза?
80
19
 
9
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 5 години
Косово - в НАТО...
79
1
 
13
 
! Отговори
Гледна точка преди 5 години
Що не пише под статията от кого е платена?Първо за да се присъедини даден нов член към ЕС, то то трябва ясно да покаже това. За съжаление Сърбия има двупосочна организацията. Хем иска да влезе в ЕС, хем пък е "играе" с Русия. Относно Косово ще кажа, че за да влезе в ЕС, на първо място трябва да покаже покаже стабилност, както политическа, така и етническа. За това на този етап ми се струва, че и двете не са готови за ЕС.