Какви ще са санкциите на САЩ към Турция заради С-400?

Турция закупи от Русия оръжие за 2,5 млрд. долара
15 юли 2019 21:40,
314
Какви ще са санкциите на САЩ към Турция заради С-400?
Снимка: Reuters

През последните няколко дни на летището на най-голямата авиационна база на Турция - "Мюртед" край столицата Анкара, пристигат транспортни самолети с доставки на части от ракетните системи С-400, които Турция закупи от Русия на стойност 2,5 млрд. долара. От петък до неделя пристигнаха общо 7 руски карго летателни машини "Илюшин" с компоненти за ракетите, съобщи турското военно министерство, пише БТА.

Още по темата

Турция: С-400 не променят стратегическата ни ориентация

Според министерството доставките ще продължат до към октомври-ноември т.г. Пак според ведомството цялостната пратка ще включва общо 32 ракети, които още не са доставени, както и радарите.

След първите доставки и интереса около това какво представляват руските ракетни системи С-400, защо са необходими на Турция, какво се цели и т.н., вниманието се отклони изцяло към проблема какви последици/санкции ще има за Турция от страна на САЩ.

Специалисти и наблюдатели са на мнение, че непременно ще последват санкции от САЩ за Турция. Американският Конгрес е предложил на президента Доналд Тръмп пакет с 12 вида санкции - от военнопромишлени до икономически и политически, като отмяна на доставката на самолети Ф-35, санкции за фирми и лица, сътрудничещи с руски компании и др.

Въпросът сега е какви ще бъдат санкциите - много строги или не толкова.

От една страна Турция се озова под заплахата да й бъдат наложени много строги санкции в рамките на закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA), но от друга страна - има шанс да се отърве от тях по инициатива на Тръмп или пък санкциите да бъдат по-меки, отбелязват наблюдатели.

Турският министър на отбраната Хулуси Акар в телефонен разговор с американския си колега Марк Еспър в петък вечерта го увери, че "купуването на руските зенитни ракети С-400 няма да промени стратегическата ориентация на Турция".

Това е много важен момент, защото въпреки спадовете и възходите в отношенията Анкара-Вашингтон, Турция остава втора по сила държава в НАТО и съюзник, с който САЩ може да се разбира в проблемния близкоизточен регион.

Турция също така изтъква, че закупуването на руските С-400 не е просто прищявка. "Турция се намира под сериозна въздушна и ракетна заплаха, поради което закупуването на защитните системи С-400 от Русия не е въпрос на предпочитание, а на належаща необходимост", посочи в изявление министерството на отбраната.

Вашингтон пък си има своите основания да се безпокои от доставката /и евентуалното задействане/ на руските системи. Според експерти радарите им могат да събират разузнавателна информация, която да блокира кодовете на американските изтребители от най-ново поколение /каквито са Ф-35/, ползвани в системата на НАТО.

Респективно подобна заплаха се отнася и за НАТО, въпреки че генералният секретар Йенс Столтенберг заяви, че всяка страна в системата на НАТО има право да се грижи за отбраната си.

Тук се появява и големият въпрос, който стои в основата на кризата: ако все пак Турция приведе в действие руските ракетни системи С-400 с мотив, че са й необходими за укрепване на собствената й отбранителна мощ, какво ще стане ако и други страни членки на НАТО понечат да си доставят подобни комплекси? Няма ли Русия всъщност да се превърне в най-големия доставчик на оръжие и да засегне имиджа на САЩ? Вероятно има и други въпроси от чисто военно-техническо естество, представляващи тайна...

Представители на американския Конгрес са категорични, че Турция трябва да понесе отговорност /санкции/ за хода със закупуването на ракетите.

"Ердоган, за съжаление, направи погрешен ход. Макар че ние много открито му посочихме, че трябва да направи избор. За нас е трудно да си обясним, да разберем предпочитанието на наш съюзник в НАТО, защо вместо със САЩ и НАТО предпочете сътрудничество с Русия и Владимир Путин", заявиха двама влиятелни сенатори от Комитета за международни отношения към американския Сенат.

Турция се надява, че разговорът между Ердоган и Доналд Тръмп покрай срещата на върха на Г-20 в Япония, когато Тръмп обвини администрацията на Барак Обама за кризата около С-400, ще изиграе роля за отмяна или смекчаване на евентуалните санкции срещу Турция.

Според дипломатически източници от това дали САЩ ще изберат да наложат пакет с по-меки санкции срещу Турция или ще наложат най-строги санкции, които да доведат до колапс турската икономика и капацитета на военноотбранителна индустрия, ще зависи бъдещето на турско-американските отношения.

Приетият от САЩ през 2017 г. закон CAATSA предвижда санкции за лица и институции, които сътрудничат с Русия във военната област. От включените в този закон 12 на брой санкции, се предвижда налагането на най-малко на 5, с одобрението на президента Доналд Тръмп. Същият закон обаче дава правомощия на Тръмп да отложи налагането на санкциите 180 дни или да ги отмени.

Днес в Анкара се очаква да пристигне американска делегация за разговори по актуалните проблеми, на първо място този за руските ракети С-400.

Миналата седмица в Анкара пристигна и новият американски посланик Дейвид Сатърфилд, след като близо една година и половина постът бе вакантен.

След встъпването си в длъжност през 2017 г. Тръмп изтегли предишния американски посланик в Анкара Джон Бас и го назначи за посланик в Афганистан. Около година и половина не бе направено назначение на поста посланик в Турция.

Новият посланик Дейвид Сатърфилд пристигна точно в навечерието на предстоящите важни преговори на американските представители с властите в Анкара, които се очаква да бъдат трудни.

Докато американски източници остро критикуват Ердоган за покупката на руските ракетни системи С-400, турската основна опозиционна сила - Народнорепубликанската партия, се солидаризира с държавния глава по този проблем. Лидерът Кемал Кълъчдароглу в реч пред депутатите от парламентарната група заяви подкрепа за решението на турските власти да купят руските зенитно-ракетни системи С-400. Той посочи, че това е напълно оправдано, предвид факта, че Турция не е удовлетворена от действията на САЩ и съществуват заплахи за националната й сигурност.

Турски анализатори, които са критични към президента Ердоган, одобряват доставките на руските ракети С-400 като гаранция за сигурността на Турция.

Колумнистът Фатих Алтайлъ смята, че си заслужава Турция да заплати цената, каквато и да е тя, за тези системи. "Това е цена, която си заслужава да заплатим много повече от глупавата цена, която платихме като се забъркахме в сирийската криза. Тази цена е много по-оправдана от онази, която трябваше да заплатим заради това, че мечтаейки за османско величие, се превърнахме във враг в арабския свят. Това е цена, която много повече заслужава да заплатим от цената, която плащаме като защитаваме военнопрестъпнически режими", коментира той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


314
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
87
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не и е проблем на Турция да се сдобие с ядрено оръжие. Русия има в излишък.
86
1
 
9
 
! Отговори
SS преди 4 години
Замислям се дали има наистина независими държави?Ако съм независим мога да си купувам това което ми е изгодно и от когото си поискам.Май има само васали не съюзници.И независимостта означава да си ядрена сила.
85
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Sicht PunktAmrika i israel
84
4
 
12
 
! Отговори
до 95 преди 4 години
освен по това че и Франция и Британия имат ядрено оръжие, по друго нищо не превъзхождат турската армия. 500 х армия.
83
9
 
6
 
! Отговори
До Боби преди 4 години
И от къде разбра Боби,че Турция купува 4 дивизиона C-400 , като в статията пише, че пратката С-400 , която купува Турция за 2.5 млрд. долара включва ОБЩО 32 ракети !
82
3
 
5
 
! Отговори
Sicht Punkt преди 4 години
Ами например нов завод на ФолЦвагенБати е умен, аз приличам на Бати ммхъ! От немски Wol"K"swagen!Боже, пази Боже алкашин да го удари светкавица у кухата манерка!
81
17
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всеки, който мисли, че Турция има по-силна армия от тези на Франция и Великобритания греши и то много. Разбира се, Ердоган не мисли така.
80
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ами например нов завод на ФолцвагенEма Фолксваген са капиталистически експлоататори. Ще дават по 500-600 турски лири. Да експлоатират турците ние ги не щем!
79
7
 
12
 
! Отговори
истина преди 4 години
Много ясно, че Турция се въоръжава срещу САЩ. Постепенно иска да се измъкне от пълната опека и да стане нещо като Франция. Хем подчинени на САЩ, хем с независими военни сили, и то ядрени, и производство на собствени модерни оръжия. Русия е само инструмент в пътя на Ердоган към независимост.
78
3
 
6
 
! Отговори
до боби преди 4 години
не се хаби на разни oлигoфpени да обясняваш, тях не ги интересува, важно е да се изкензат на метеното
77
3
 
10
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До Анонимен"Доста скъпи тез ракети на С-400 щом Турция купува общо 32 ракети за 2.5 млрд. долара ( по 80 мил.долара бройката )"1. Турция Купува 4 дивизиона(комплекса)2. В един дивизион има минимум 8*4 готови за старт ракети и поне толкова на транспортни машини за презареждане3. Вероятно Турция купува по два мин боекомплекта на ЗРК = (8*4 + 8*4)*2 *4 ЗРК = 256 ракети(базови с обсег 250км) има екстри Леки с обсег 40км и екстри ВИП с обсег 400км(ПРО ракети едва ли са предложени)
76
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Искате ли Борисов Пеевки и Доган във затвора за държавна измяна и лична облага ?
75
6
 
7
 
! Отговори
Sicht Punkt преди 4 години
Турция също така изтъква, че закупуването на руските С-400 не е просто прищявка. "Турция се намира под СЕРИОЗНА ВЪЗДУШНА и РАКЕТНА ЗАПЛАХА, поради което закупуването на защитните системи С-400 от Русия не е въпрос на предпочитание, а на належаща необходимост",ОТ КОГО Е ТАЗИ ЗАПЛАХА, ИДЕЯ СИ НЯМАМ! НЯКОЙ АКО ЗНАЕ ОТ КОГО ЩЕ СИ БРАНИ ТУРЦИЯ ВЪЗДУШНОТО ПРОСТРАНСТВО, ДА КАЖЕ!?
74
6
 
7
 
! Отговори
Тръба преди 4 години
Турците яко ги тресе шубето от българските Еф-ки, дето ще дойдат след няколко години.
73
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"В Сирия С-400 имат само руснаците и то в своите бази и май наистина не ги използваха, защото са им много скъпи !"Не ги използваха просто защото нямаше смисъл, целта беше демонстрация. Сещаш ли се какво се случи в Сирия с комбинираната ракетна атака на САЩ, Великобритания и Франция? Асад я отблъсна с архивните си съветски системи. След това Западът се изтегли, затова в момента не четеш новини за Сирия.
72
1
 
15
 
! Отговори
българин преди 4 години
до 79...А в българия ни "управляват" БОЙКОФИЛИ! Да правилно ме прочете.Тези които гласуват за него.Те ни управляват А не той! Той е фигурант! Според него нищо не ни трябва.Ни АЕЦ Белене.Ни армия и оръжие. Нищо не ни трябва.Щом той е на власт.Нищо не ни е нужно.
71
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Турция така "затъва", че икономическият и растеж в последните две години е над 5%!!! Икономиката и бълва яко, туристи задръстват хотелите и.
70
1
 
25
 
! Отговори
eve1 преди 4 години
Какви ще са санкциите срещу Турция?Ами например нов завод на Фолцваген.Да са им честити!А ние нека се гордеем,че сме верни съюзници !
69
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Сирия С-400 имат само руснаците и то в своите бази и май наистина не ги използваха, защото са им много скъпи !
68
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До българин 74Е да................ама Турция си я управлява човек като Ердоган, а България..................