Пак хукнахме на пазар в Одрин заради евтината лира

Купуват всичко - от лекарства до храна, препарати и дрехи
30
Пак хукнахме на пазар в Одрин заради евтината лира
Снимка: БГНЕС

Има увеличаване на интереса към екскурзиите и индивидуалните пътувания за пазаруване в най-близкия до България областен център в Турция - Одрин, макар мащабите да не могат да се сравнят с това, което беше преди пандемията. Това разказа за БТА Йордан Петров от хасковска туристическа фирма. Тенденцията за увеличаване на потока на пътуващи за шопингтурове е започнала от този юни.

Основната причина е продължаващото обезценяване на турската лира, което прави цените за българи на голяма част от стоките много атрактивни, поясни Петров. На фона на инфлацията у нас така съседската потребителска кошница е значително по-достъпна и изгодна. Фактори са и отпадането и облекчаването на редица ограничения за пътуване, които са били възпиращи в хода на пандемията.

Самата цена на трансфера за ден от региона на Хасково до Одрин от около 20 лева лесно се "избива" при по-сериозно пазаруване. Така наречените "куфарни търговци", които са предимно от близките до границата Свиленград, Любимец и Харманли, отново имат сметка при зареждане в големи количества и безпроблемно преминаване с тях през ГКПП "Капитан Андреево", твърдят хора от бранша.

Те са на печалба дори само от зареждането на гориво у комшиите - в момента литър бензин и дизел по турските бензиностанции е на цена в турска валута, съответстваща на 1,40 - 1,50 лева.

Туроператорът посочи десетки примери, в които разликата на стоките у нас и там е повече от очебийна. На сергиите в Одрин килограм домати струва 5 лири или наши 80 стотинки по курса за деня от 24 ноември. Толкова са и краставиците. Килограм банани се харчи за 10 лири или 1,60 лева. Ядки - бадем или шам-фъстък се търгуват по равностойността на 16-17 български лева за килограм, докато у нас цената им не е по-ниска от 27-28 лева за същото количество.

По думите на Петров нашенците задължително зареждат и перилни препарати. Опаковка от 10 кг "Ариел" струва в Одрин 90 лири, което е 14 лева. Течният препарат от същата марка в разфасовка от 3,8 литра е 9,50 български лева, изброи той.

По думите му най-голямото стълпотворение, когато в съседския град се чува навсякъде българска реч, е в петък и събота, и по-малко в неделя. По негови оценки тогава на ден в столицата на вилаета местните магазини, пазари и молове обикалят по около 10 000 българи. Не липсват също и посетители от съседната Гърция.

Предпочитани за шопинг-туровете обекти са аутлет "Марги", мол "Ераста", борсата за перилни препарати близо до българската църква "Св. Константин и Елена", Петък пазарът и "Синият" пазар в събота, както и магазините "Бим" и "Мигрос". Най-често навсякъде посрещат с табели на български, езикова бариера почти не съществува, тъй като и много от продавачите вече са овладели на някакво ниво български, отбеляза Петров.

Много близки и познати натоварват пътуващите и с поръчки за лекарства, свидетелства още той. В аптечната мрежа на Одрин има медикаменти на двойно и тройно по-ниски цени, отколкото в нашите аптеки. Лек за щитовидната жлеза, който у нас струва 42 лева опаковката, там може да се купи за 10 лева, даде пример превозвачът. Медицинските маски също си струват - кутия с 50 броя е 20 лири или 3,20 лева.

Евтина е и храната - местният одрински специалитет "тава жигер" /телешки дроб/ е 40 лири порцията. По-евтини - от 25 до 35 лири в зависимост от категорията на заведението са телешките кюфтета.

Противоепидемичните правила и мерки обаче са стриктни и се спазват безусловно, предупреждава Петров. Освен задължителните сертификати на вход и изход от България и Турция, в големите търговски обекти искат и регистрация на сайта www.register.health.gov.tr откъдето се получава уникален код. Страницата се поддържа на турски и английски. Ако посетител в помещение на закрито посмее да си свали маската, е под угрозата да бъде глобен с 3000 лири.

За разлика от лятото, когато традиционният поток от гастарбайтери създава големи опашки и изнервя пътуващите с нуждата от чакане с часове, сега за автобусите времето на преминаване на двата пункта Капитан Андреево и Капъкуле е час-час и половина, а за леки автомобили - и много по-малко, обясняват редовно пътуващи.
Още по-интензивни пътувания се очертават в следващите дни, традиционно посветени на големи покупки преди Коледа, посочи още Петров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още по темата: одринТурцияпазарлира
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
0
 
! Отговори
Бг-терикат преди 2 години
На анцунга и маратонките ми пише "Made in Germany" на етикета. Този факт ме прави VIP-особа и не ми позволява да пазарувам евтино. Какъв териката си ако не се похвалиш, че си платил скъпо (дори ако няма какво да ядеш след това)?
21
0
 
0
 
! Отговори
До 25 преди 2 години
Правилно, не ходи. Стой си на пейката пред панелката и си свиркай.
20
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За хората от пограничните райони и тези с двойното гражданство е нормално да ходят да пазаруват в Турция.Но да се прави реклама от туристическа фирма от Хасково е жалка работа.Аз няма от София да хукна да си вадя международен паспорт за да ида до Одрин за банани,нафта и прах за паране ако ще и по 1 стотинка да са.
19
6
 
16
 
! Отговори
Ани преди 2 години
Чекой ви е казал, че стоките са с лошо качество... Който е ходил, той знае. Зависи от къде и какво купувате. Напвротив, всичко е в пъти по-качествено и вкусно от у нас. Да, ходя често и пазарувам с кеф, евтиния до шия! Первол си купих например за 5 лв., повтарям за 5 лв.. Днес го гледам същия в магазин в БГ - същата разфасовка за същите пранета пак турски - 17 лв... Нещо!?
18
22
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма нормален Българин, който да се блъска по пазарите в Турция за няколко лева и за стока с лошо качество. Там ходят само мюсюлмани и се правят на бедни.
17
12
 
12
 
! Отговори
Ss преди 2 години
Значи за лекарствата ОК. За зеленчуците и плодовете да кажа, че там се пръскат с хербициди които са забранени в ЕС. Дрехите са добре само, че марковите са на същите пари. За перилните препарати не са толкова концентрирани колкото трябва да са за пазара в ЕС.
16
9
 
15
 
! Отговори
mery преди 2 години
Тази статия ми звучи като реклама на Турция на еднодневните екскурзии до там. Мисля, че достатъчно по цял ден облъчвате пенсионерите с турските сериали та сега по време на пандемия да ги пратите на евтин пазар там.
15
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
върнаха ни в най бедните години в 90те. чакаме мутрите да почнат да бият по офиси и магазини и да върнат и рекета.
14
10
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До тук ни докараха хунтата на Фигуранта, тази държава няма бъдеще с Р.Овч., Р.Гечев и Е.Масларова и болните фантазии на ПП които идея си нямат какво трябва да се прави спешно и какво дългосрочно. Иначе Турция е много красива страна с култура и традиции, никъде другаде не посрещ така, ходете си в Гърция бе ***, то Фигуранта вие си го избрахте.
13
22
 
18
 
! Отговори
Ами преди 2 години
Нормалните хора не ходят в Турция, а пoмаците по традиция се раждат без мозък, така че това е положението, за съжаление!
12
11
 
18
 
! Отговори
CriticusMagnus преди 2 години
Рашков къде е сега с акцията за проверка на недекларирани стоко, лекарства и други? Автобуси сега не вървят ли? Или свършиха изборите и му мина любовта към родината...
11
4
 
16
 
! Отговори
Воленчо Сидерягов преди 2 години
Ей що не казахте за тая далавера по рано?Утре паля волгата и отивам в Едирне на пазар.
10
9
 
13
 
! Отговори
Бойко Ибрика преди 2 години
Аатакаа, дойдохме ли си на думата? Видяхте защо подмивах Ердоганчо? Жертвах се за вас да може да си пазарите евтино, ама май е напразно, защото ми го турихте с 200 на изборите.
9
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И никой не пита защо произведени в ЕС лекарства в Турция се продават 4 пъти по-евтино...
8
3
 
19
 
! Отговори
и те така преди 2 години
жалка картинка . лука и кафето по ефтини в турция и отиваме да пълним торбите :) а може и некоя и друга туба с бензин да си купим .
7
8
 
12
 
! Отговори
Едни със маски... преди 2 години
други с бурки и фереджета.
6
2
 
31
 
! Отговори
СС преди 2 години
До 1 Защо изобщо трябва да правиш нещо? И защо изобщо това се коментира, това някаква новина ли е? Хората ще пазаруват където си искат. И швейцарците ходят в близките германски градове да пазарузат, защото там е по-евтино. Къде е новината и кое е ненормалното, че да се смеем, или да плачем. Сега като се почне едно наричане, че тези, които ходят в Одрин били Н`ам кви си. Кой знае какво станало, че и статия по темата! По-важни теми няма ли!
5
13
 
5
 
! Отговори
Киро преди 2 години
Чакаме после жертвите на магистралата. Уфтси
4
11
 
9
 
! Отговори
Атаман Сирко преди 2 години
Дори и имбесилите трябва да се забавляват по някакъв начин, тава жигерите също .!.
3
2
 
6
 
! Отговори
До 2 преди 2 години
Гласовете пак ли ти говорят???