„Фич“ ни потвърди кредитния рейтинг – стабилни сме

Агенцията не очаква ескалация на политическата нестабилност, но вижда и рискове
13 юли 2013 16:46,
30
„Фич“ ни потвърди кредитния рейтинг – стабилни сме
Снимка: архив, sxc.hu

Международната рейтингова агенция Fitch Ratings Ltd. потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на „BBB-” и дългосрочния рейтинг в местна валута на „BBB”.

Перспективата и на двата показателя е стабилна, съобщиха от пресцентъра на Министерство на финансите.

Според „Фич” Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще нарасне с 1% през тази и с 1,7% през следващата година. Прогнозата за растеж за 2015 г. е 2,3%.

Съгласно очакванията на агенцията, бюджетният дефицит ще нарасне до 1,7% от БВП за периода 2013-2014 година. Рейтингът отразява ниското ниво на държавен дълг в размер на 18,5% от БВП, което поставя страната на второ място по най-ниско ниво на този показател сред държавите-членки на ЕС и е много под средното от 35,6% за страните с подобен рейтинг.

Според прогнозата на „Фич” нивото на държавния дълг ще остане под 20% в периода 2013-2015 г., като не се очакват трудности при рефинансирането му. Нетният външен дълг на страната в размер на 28% от БВП през 2012 г. е по-висок от средното за държавите от категорията “BBB”, но динамиката му се характеризира с низходящ тренд, особено във връзка с изплащането на задължения към банките-майки от страна на местната банкова система.

Банковият сектор остава добре капитализиран. Необслужваните кредити са на ниво от 16,9% към април 2013 г., но са добре обезпечени. Според данни на Евростат задлъжнялостта на частния сектор е била в размер на 110% от БВП в края на 2011 г., което също е по-високо от средното за страните с подобен рейтинг, а междуфирмената задлъжнялост е 41% от БВП според МВФ в края на 2012 година.

Стабилната перспектива отразява оценката на Агенцията, че рисковете за кредитния рейтинг на страната са добре балансирани към момента. Въпреки това следните рискови фактори, заедно или поотделно, биха могли да предизвикат преоценка на рейтинга.

България е чувствителна към развитието на еврозоната по отношение на търговията и финансовия сектор. Ново влошаване на дълговата криза, което обаче не е включено в основния сценарий на прогнозата на Агенцията, би оказало влияние върху икономическата и политическа стабилност в България и от своя страна би довело до понижаване на рейтинга.

Според експертите от „Фич” ниското ниво на публичния дълг осигурява възможност за умерено повишение на разходите за подобряване на условията на живот. Въпреки това евентуално осезаемо влошаване на перспективите за растеж на икономиката и на фискалното управление на страната също биха довели до негативна преоценка на рейтинга.

В същото време провеждането на основните структурни реформи, които да направят по-силен и устойчив икономическият растеж на страната, би довело до положителна промяна на кредитния рейтинг в средносрочен план.

Очакванията за по-бавен растеж на БВП и сравнително ниското ниво на доходите на глава от населението за категорията „BBB” са сред факторите, ограничаващи кредитния рейтинг на страната. Сам по себе си икономическият растеж няма да е достатъчен фактор в процеса на догонване на средните нива на доходите в ЕС, уточняват от „Фич”.

Членството на България в ЕС подпомага политическата и институционална стабилност, се посочва още в оценката.

Демонстрациите и протестите срещу ниския стандарт на живот и корупцията доведоха до оставка на предишното дясноцентристко правителство и подкопават подкрепата за настоящото. Управлението в момента е технократско правителство на малцинството и това би могло да застраши политическата стабилност и да възпрепятства осъществяването на ключови реформи.

Кредитната агенция допуска, че България ще продължи да води благоразумна и предпазлива фискална политика, съобразена с действащия валутен борд. От „Фич” не очакват значителна ескалация на текущата политическа нестабилност в страната.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още по темата: кредитен рейтингФич
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
0
 
0
 
! Отговори
nasakotoqkata преди 10 години
каква стабилност хората умират от глад бият се за пари всичко което може да се краде е отмъкнато
26
0
 
1
 
! Отговори
nasakotoqkata преди 10 години
каква стабилност хората умират от глад бият се за пари всичко което може да се краде е отмъкнато
25
2
 
0
 
! Отговори
До Георги преди 10 години
Е добре, като лихвите са 40% и народа знае това, кой го кара да се заробва? Никой не ти е упрял пистолет на главата и не те насилва да вземаш кредит.
24
1
 
3
 
! Отговори
Георги преди 10 години
Е как няма да сме стабилни, като тука в тая България вървят потребителски кредити с 40% лихва. И после защо народа бил заробен. Еми заробен ще е.
23
3
 
6
 
! Отговори
Дебел Депутат преди 10 години
И тези определят кои държави са стабилни и кои не!? Пази Боже! Хората, които са направили тези заключения не са стъпвали в България, а ако са, то са идвали тук, отсядали са в някой луксозен столичен хотел, опитали са от евтините студентки, които заработват като ***, докато следват, след което са се прибрали доволни от разтърсващия кавал/*** и са написали добри неща за нас... Държавата се тресе от мизерия, безпаричие и протести, а тези "СТАБИЛНИ СТЕ" ... Да ви се изплюя в лицата...
22
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Това е върховна наглост - държавата е стабилна, но населението е направо в бедстващо икономическо състояние. Защо ни разселват по света, защо са ни подложили на икономически геноцид? Някоя висша раса ли иска да се засели на нашата територия? Защото както е тръгнало 2050-та България ще е само територия с население под 3 милиона, повечето от които ***, а на тях много лесно ще им намерят място...
21
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Стабилни... като бабичка на поледица...
20
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Е това ще е временно,сега тия буклуци като почнат с заемите ще паднем в класациите.
19
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Стабилна еврейска агенция(наполовина,защото зад нея стои някаква друга агенция)
18
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Да, СТАБИЛНО ЗАКЪСАЛИ...
17
1
 
1
 
! Отговори
diadko50 преди 10 години
Сам по себе си икономическият разтеж няма да е достатъчен фактор в процеса на догонванена средните нива на доходи в ЕС ,уточняват от"ФИЧ".
16
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
СТАБИЛНИ В ДЪНОТО НА КЛАСАЦИЯТА,ПРЕД НАС СА ДОРИ АФРИКАНСКИТЕ СТРАНИ
15
1
 
17
 
! Отговори
ined преди 10 години
Рейтинга ни е - стабиуно окопани на дъното без шанс за изплуване следващите няколко години.
14
0
 
12
 
! Отговори
До 4321 преди 10 години
Аз пък ти казвам директно, че има много "бизнесмени" у нас, които дават пари за премахването на валутния борд.Така ще си изчистят милиардите от банките, а държавата ще агонизира поне 2 години от хипер-инфлацията.За разтежа какво да ти кажа - след появяването на Китай и Индия като масови производители на стоки света не е същия.
13
5
 
15
 
! Отговори
Българин преди 10 години
Има четири базисни ценности,които крепят що годе стабилността в България.-Членството в Евросъюза-Членството в НАТО-Валутният борд-Етническата и религиозна толерантност и разбирателствоКойто посегне на едно или повече от тези неща-все едно посяга на мен и семейството ми!Да му изсъхне ръката дано!
12
0
 
6
 
! Отговори
4321 преди 10 години
Къде прочете да съм казал, че фискалната стабилност е лоша? Казах, че е само предпоставка за нормално функционираща икономическа и банкова система. Ама една от многото предпоставки. Не може правителствата да се оповават само на фискалната стабилност и да плямпат като развалени мегафони единствено за нея. Това исках да кажа.
11
1
 
10
 
! Отговори
До 4321 преди 10 години
Фискалната стабилност била лоша, казваш.Да лоша е за тези, които имат големи дългове на банките и си мечтаят за една нова хипер-инфлация както през 1996.Така огромните дългове на някои хора ща се заличат, а народа ще го духа отново.Нали затова се дават пари за тези протести.
10
0
 
14
 
! Отговори
ЕГАТИ ДЪРЖАВАТА ? преди 10 години
ПРИ ВНОС ----90% ,ТОВА ДЪРЖАВА ЛИ Е ?????
9
2
 
14
 
! Отговори
Авиоотряд 28 преди 10 години
Стягането на колани при Дянков не беше за всички,в интерес на истината.Доста народ си поживя на воля с по 50 бона бонуси минимум.Време е частично да се поправи грешката.Виж,ако всички бяха стегнали колана е друга работа.Останалото е лицемерие и наглост
8
2
 
13
 
! Отговори
4321 преди 10 години
Фискалната дисциплина не води до благосъстояние. Растежът с по 0.5-1% годишно не е никакъв растеж, а си е застой. С други думи - фискалната дисциплина ни помага да не затънем още повече, но не прави нищо за да изплуваме по-нагоре. Това което наистина ни трябва е здраво българско правителство, което да поощри индустрията (производството) и да насърчи инвестициите в този сектор. За съжаление това влиза в противоречие с интересите на олигархията и ще се оправим през крив макарон.