Родните стоки в големи и малки магазини - 70%

Големите вериги купуват от местни производители
Обновена: 4 сеп 2017 18:54 | 4 сеп 2017 18:44, Камелия Цветанова
29
Родните стоки в големи  и малки магазини - 70%
Снимка: Reuters, архив

Около 70% от стоките в търговските вериги у нас са на български доставчици, сочат данните от изследване на Института за пазарна икономика, цитирани от БНР.

Изследването разбива още митовете затова, че големите търговски вериги водят до фалити на малките квартални магазини и до загубата на работни места.

Икономистите потвърждават тезата си с данни от статистиката, че за десет години заетите в търговията на дребно са нараснали с около 12 на сто. Освен това търговските вериги предлагат чувствително по високи заплати, твърдят от института.

По данни за периода на проучването през 2015 година средната месечна брутна заплата е била в размер на 976 лева. Повечето модерни търговски вериги изграждат дългосрочни отношения с местните доставчици и фермери, млеко- и месопреработватели, като ги стимулират да внедряват европейските и международни стандарти и да излизат на външните пазари.

В изследването се посочва още, че през последното десетилетие броят на обектите и оборотът на фирмите за модерна търговия в България расте. Въпреки това тази тенденция няма почти никакъв ефект върху традиционната търговия, коментират от института.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


29
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Молим?Я пак,ко речи?
6
2
 
11
 
! Отговори
До шматка преди 6 години
Е и като ти напишат някоя фирма в Ирландия или словения теб какво те топли.Аз ти казвам тва дет си го купи е от Айриш ботлинг компани Оод.Сега по-вкусно ли е?
5
5
 
27
 
! Отговори
шматка преди 6 години
Кога ще се премахне практиката"Произведено за...." а кой го е произвел един господ знае
4
3
 
11
 
! Отговори
Недоволен до 4 преди 6 години
Има разлика между доставчик и производител. Въпреки това, все има ичастие на думата български.По мое мнение пазара да определя търсенето. Не закони или вериги.За пример: аз не искам да ям български шоколад, не искам бг безалкохолни, бг масло, цигари, алкохол и т.н.
3
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Правете разлика между доставчици и производители. Ако можете.
2
8
 
6
 
! Отговори
Недоволен преди 6 години
Абе каквото и да си говорим, български стоки по магазините има.Единственото притеснителнл нещо е да не се въведе минимален процент нанродните стоки по магазините, а да се противопоставим на тязи тедщнденция. Това е незаконно за държава в ЕС.
1
11
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Даже могат да си плащат такива поръчкови статии . Потребителят вижда колко са българските стоки във веригите и чуства дали стандарта на живот се е подобрил след тяхното идване . За заплатите на обикновенният персонал в тях да не коментираме . Добре че има криза за кадри в момента иначе на минималния праг .