75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия

Методите, използвани сега, не са пригодени за съвремието
9 апр 2024 07:00, Нели Христова
205
75 са новите 65 г.: Живеем по-дълго и сме по-здрави, а експерти зоват да се вдигне възрастта за пенсия
Снимка: Pixabay/Leroy_Skalstad

Хората живеят по-дълго, а ежедневието става все по-скъпо. Може би е време да преосмислите надеждите си кога ще напуснете работа.

Да се отдадете на заслужена почивка като шестдесетгодишен е целта на много работници по света: навършването на 65 би отворило златен портал към пенсиониране. И все пак идеята да се оттеглите от работната сила в 60-те си години не изглежда реалистична – или дори разумна – за много хора, особено сега. Някои големи финансови фигури са съгласни.

През март фирмата за управление на инвестиции BlackRock публикува годишното си писмо до инвеститорите на компанията. Главният й изпълнителен директор Лари Финк отправи предупреждение към работниците, които се надяват да се пенсионират – удобно и финансово осигурени – в 60-те си години. Тъй като продължителността на живота в световен мащаб расте, мрежите за социална сигурност се разпадат и разходите за живот скокват, Финк предупреди, че пенсионирането на 65-годишна възраст няма да е възможно за много, дори за повечето хора.

"Пенсионирането е много по-трудно предложение, отколкото беше преди 30 години", пише Финк, цитиран от BBC. "И това ще бъде много по-трудно предложение след 30 години."

От 2000 г. до 2019 г. очакваната продължителност на живота в световен мащаб се е увеличила от 67 години на 73. До 2050 г. ООН очаква един на всеки шест души по света да бъде на 65 или повече години. И тъй като населението застарява, много страни скоро ще достигнат точка, в която повече хора напускат работната сила, отколкото влизат в нея: В Обединеното кралство тази точка може да бъде достигната до 2029 г..В Бразилия до 2035 г. В Индия до 2048 г., а в САЩ до 2053 г.

"Очакваната продължителност на живота продължава да се увеличава от средата на 1850 г. в Обединеното кралство", казва Ребека Сиър, професор по население и здраве в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. "Но възрастта за пенсиониране не се е променила толкова много."

Тъй като както здравният, така и икономическият пейзаж се промениха драстично, пенсионирането на 65 години напълно нереалистична ли е цел в съвременния свят?

Произволен стандарт?

Не само, че целевата възраст за пенсиониране не се е променила в крак със съвременните обстоятелства, но също така е "неясно защо средата на 60-те години е станала толкова основна възраст за пенсиониране", казва Гал Ветщайн, старши икономист в Центъра за изследване на пенсионирането в Бостънския колеж . По някакъв начин това беше "груба преценка", предназначена да изведе хората от работната сила към самия край на живота им.

И все пак много правителствени програми продължават да го използват като стандарт. В САЩ Medicare, федералната програма за здравно осигуряване, в момента е достъпна само за възрастни на 65 и повече години (има изключения за по-млади хора с увреждания). Американците имат право да получават пълните си социални осигуровки на 67-годишна възраст, приблизително на същата възраст, на която гражданите на Обединеното кралство могат да поискат своите универсални държавни пенсии.

В средата на 20-ти век, когато много от тези програми бяха приети, продължителността на живота беше значително по-кратка: в Обединеното кралство например тя беше приблизително 66 години за мъжете и 71 години за жените.

"При този случай гражданите на Великобритания биха прекарали само 8% или 10% от живота си за пенсия", казва Крис Пари, главен преподавател по финанси в Кардифския университет Метрополитън.

Сега обаче "животът ни става по-дълъг, ние сме по-здрави по-дълго в късна средна възраст и ранна възраст", отбелязва той.

"Сега има много хора, които се скитат в началото и средата на 80-те, които са здрави и се радват на много активен живот – както физически, така и психически."

Промяна на моделите на богатство

Накратко, държавните помощи не са предназначени да подкрепят хората от 80-те и 90-те години и не са актуализирани за това. Политиките, които някога са били установени за подкрепа на пенсионирани работници до края на живота им, вече не са калибрирани към съвременните обстоятелства.

И докато някои хора допълват държавните си обезщетения с инвестиционни инструменти, предназначени за пенсионни спестявания, много бивши работници нямат достатъчно – или никакви – лични спестявания, на които да се върнат. Плюс това, тъй като разходите за живот се покачват в една инфлационна икономика, всички натрупани спестявания просто не се простират толкова далеч.

Освен това богатството на поколенията, което някога е гарантирало на по-младите хора да имат финансова възглавница по-късно в живота, се превръща в нещо от миналото. "Ресурсите основно са се стичали поколения, от баби и дядовци до родители и деца", казва Сиър. "Сега пренасочваме ресурсите към поколенията. За първи път в човешката история имаме потоци от богатство, преминаващи от поколението на родителите към поколението на бабите и дядовците."

Тази липса на традиционна защитна мрежа налага много работници по целия свят да останат на работа след 65 години, за да генерират достатъчно спестявания, за да се пенсионират. Данни за юни 2023 г. от американската застрахователна компания Northwestern Mutual показа, че работниците в САЩ вярват, че "магическото число" за пенсионни спестявания е близо 1,3 милиона долара  – богатство, което повечето хора не могат да натрупат до 60-те си години и не надрасква повърхността на това, което държавната пенсия може да осигури.

За Финк от BlackRock отговорът на удобното модерно пенсиониране включва по-агресивно инвестиране, като се започне от по-млада възраст – и се работи след 65-годишна възраст. Някои правителства вече признават 65-годишна възраст като остаряла цел; пенсионната възраст в Обединеното кралство вече е предвидена да се повиши от 66 на 67 между май 2026 г. и март 2028 г.; след 2044 г. може да нарасне до 68.

Някои експерти, включително Пари, са съгласни, че пенсионирането на 60-те вече е повече мечта, отколкото реалност. Когато става дума за пенсиониране, "мисля, че 75 са новите 65", казва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
118
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Няма такова нещо като " знаещи, можещи и успяващи, които плащат същществуването на нищоставащи и нищоправещи ". Пенсията на всеки се определя според осигурителния му принос.
117
2
 
2
 
! Отговори
Още лъжи преди 2 месеца
Има ли някой данни за средната продължителност на периода за получаване на пенсия за пенсионерите 3-та група? Защото иначе пак имаме свинско със зеле.
116
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Анонимен 115, това не е вярно! Всички работещи внасят според определени правила. Но се разпределя на всички, независимо дали са внасяли или не! В това се състои неравноправието. Имаш знаещи, можещи и успяващи, които плащат същществуването на нищоставащи и нищоправещи. За това тази система ще бъде разкаран а и подменена с лични партиди. Време е мързелите да се научат да ядат камъни.
115
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
При пенсионната система на Бисмарк всеки получава според осигурителния си принос - трудов стаж и размер на осигуровките. Няма фалити на частни фондове, няма отрицателна доходност, каквато видяхме вече при мутренските пенсионни фондове в България. Към пенсионната система са прикрепили и социални плащания, каквато е част от минималната пенсия, което очевидно трябва да се финансира от бюджета, т.е. от данъците ни. И при лични партиди, пак ще ги има тези социални плащания, даже в по-голям размер.
114
0
 
4
 
! Отговори
Много лъжи преди 2 месеца
21 години и 9 месеца е средната продължителност на периода за получаване на отпусната пенсия, показват данните на НОИ за 2022 година като мъжете са получавали пенсия средно 18 години и 9 месеца, а жените 24 години и 9 месеца. Средната възраст на българският пенсионер през 2022 г. е 70 години и 4 месеца. .... Това важи за всички видове "пенсии", вкл. социалните помощи манипулативно наричани пенсии.
113
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Анонимен 110, текущата система е пладнешки обир за знаещи, можещи и ставащи. Тя облагодетелства нищоставащите. За това и ще се премахне. Въпрос на време е. Не отговаря на съвремието и на нуждите на хората.
112
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Много лъжиДържавната пенсия е утопия неграмотни ми приятелю! При нея ти си напълно зависим от политическата ситуация, утре идва някой тежък комунист, започва да тегли заеми, за да раздава и усвоява едни пари, държавата фалира, питам те от къде ще дойде твоята уж гарантирана държавна пенсия? При личните партиди ти инвестираш определени средства и след като се пенсионираш можеш да осребриш инвестицията си - всички зависи от това колко и в какво си инвестирал.
111
0
 
4
 
! Отговори
??? преди 2 месеца
Учудващо е колко лекомислено слагате плюсове на популистки коментарии, които са си лъжи отвсякъде.
110
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Най-голямата лъжа са личните партиди за пенсия, които ще ни оставят без пенсии. Пенсионната система на Бисмарк все още работи много добре в България, въпреки опитите да я окастрят и да ограничат приходите в нея.
109
0
 
5
 
! Отговори
Много лъжи преди 2 месеца
Втората лъжа е, че няма как за 24 години (2000-2023) да е внесъл над 680000 лева в НОИ, даже и ако сумираме всичките му осигуровки, а не само пенсионните. Това са 2361 лева средно на месец, а през 2023 при е внасял максимум 1101 лева на месец върху 3400 лева , а преди 24 години МОД беше много по-нисък, даже и 790 лева по някое време
108
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
на простата мисирка бозата ! Цъфнали и вързали сме !
107
0
 
8
 
! Отговори
Много лъжи преди 2 месеца
Много лъжи, много нещо. Там един, който сега е под номер 61 с име Колко още? пише: Осигурявам се над макс. осигурителен доход. ... Сметката по партидата от НОИ показва, че съм внесъл от 2000 г. над 680 000 лв. в осигурителната система..... Две лужи. Първата лъжа, не можеш да се осигуряваш в НОИ на сума над максималния осигурителен доход. Това може да го правиш доброволно в частни фондове, но не влияе на размера на пенсията от НОИ.
106
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
А ченгетата, щото много работа вършат, ще продължат да ги пенсионират на 40. Ако не поркат толкова много, въпросния 1.3 милион може и на по-ранна възраст да го направят.
105
0
 
17
 
! Отговори
Реалист преди 2 месеца
Абе гробищата са пълни - не знам на очите си ли да вярвам или на тия "експерти", а ?
104
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
75 ... ти луд ли си, аз не познавам нито един 75 годишен, който да е умствените възможности на 40 годишен. Т.е. тези хора, яко трябва да работят до 75, няма как да са конкурентни и могат да поемат единствено нискоквалифицирана работа. Т.е. ти може цял живот да си бил активен и да си се осигурявал на максимума, но накрая да ти се наложи да работиш по-ниско платена работа и няма да получиш пенсия. Много яко и най-вече хитро.
103
2
 
27
 
! Отговори
Абсолютни глупости преди 2 месеца
BlackRock искат да имат роби доживот. Те са финансова институция, която не произвежда нищо, а експлоатира чрез финансови инструменти. Проблема не е в пенсионирането на старите хора, а в мързела на младите. Баща ми е на 65 години - вече има проблеми със сърцето, краката го болят и куца има и други здравословни проблеми. Каква работа да чакаш от такъв човек. В същото време младите се друсат и висят по кафенетата, защото не им се работи за малко пари.. На тях не им се работи и за много пари..
102
4
 
7
 
! Отговори
Много лъжи преди 2 месеца
Много лъжи се написаха тук в коментариите и много хора им вярват. Например, че разковничето било в личните партиди, а пенсионната система на Бисмарк била общ кюп. Какъв общ кюп сънуват, когато размера на пенсията зависи пряко от годините стаж и размера на внасяните осигуровки?! Личните партиди са една голяма заблуда, за да може парите ви да отидат към частните фондове, от които няма да получите по-голяма пенсия, ако изобщо я получите. Сега над 25% от пенсионните осигуровки влизат в частните фонд
101
4
 
2
 
! Отговори
Много лъжи преди 2 месеца
Много лъжи се написаха тук в коментариите и много хора им вярват. Например, че мъжете получавали пенсия средно само 3 години след пенсиониране. Истината е, че с три години се увеличи средното време за 17 години. През 2000 година е 15,5 години, през 2016 са 18,4 години, а сега е още повече. При жените е 24,5 години през 2016, а сега е повече. При пенсионерите по стаж и възраст годините за получаване на пенсия са още повече.
100
2
 
10
 
! Отговори
баба мара преди 2 месеца
това не е вярно направете анкета в болничните отделения колко броя са до 40 годинии колко над 40 години и от какви заболявания са там да видим истината преди дапишем по медиите
99
2
 
5
 
! Отговори
И какво е това преди 2 месеца
"трети пенсионен стълб"? Веднага да се открие и четвърти! :D