Евростат: Отличници сме в ЕС по възобновяема енергия

11 страни са достигнали нивото за използване на ВЕИ
26 яну 2018 11:12, Петя Славова
51
Евростат: Отличници сме в ЕС по възобновяема енергия
Снимка: архив, Булфото

България вече е достигнала и дори надминала нивото на използваната възобновяема енергия по стратегията "Европа 2020", показват данни от анализ на Евростат за потреблението на възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ в ЕС през 2016 г. През същата година страната ни е постигнала дял в потреблението на ВЕИ от 18,8 на сто, при заложени параметри по стратегията "2020" - 16 процента, пише БТА.

Така се нареждаме сред 11-те страни-членки на ЕС, които вече са достигнали нивото за използване на ВЕИ, необходими за постигане на националните си цели по стратегията "Европа 2020".

 Другите страни-отличнички в ЕС по този показател са още: Чехия, Дания, Естония, Хърватия, Италия, Литва, Унгария, Румъния, Финландия и Швеция.

Още по темата

Швеция има най-голям дял в ЕС през 2016 г., по използване на ВЕИ - 53,5 на сто, пред Финландия /38 на сто/, Латвия /37 на сто/, Австрия /33 на сто/ и Дания /32 на сто/.

В противоположния край на скалата най-ниски дялове на възобновяемите енергийни източници са регистрирани в Люксембург /5,4 на сто/ , Малта и Холандия /и двете по 6 на сто/, отчита Евростат.

Според европейската статистика през 2016 г. производството на електроенергия от възобновяеми източници е допринесло близо с една трета /29,6 на сто/ за общото потребление на електроенергия в ЕС-28, като хидроенергетиката е бил най-важният източник, следван от вятърната енергия.

Средният дял на енергията от възобновяеми източници в транспорта на ЕС се е увеличил от 1,4 процента през 2004 г. - до 7 процента през 2016 г, или почти седем пъти, според Евростат. До 2020 г. използването на ВЕИ в транспорта на ЕС трябва да достигне до 10 процента, като се набляга изключително на течните биогорива, водород, биометан, "зелена" електрическа енергия и др.

Целта на ЕС е да се достигнат 20 процента в брутното крайно потребление на енергия от възобновяеми източници до 2020 г., и най-малко 27 процента - до 2030 г., отчита още европейската статистика.

Само през 2016 г. в световен мащаб за ВЕИ са били инвестирани около 330 млрд. долара, а инсталираните мощности са достигнали над 120 гигавата. Една трета от тези инвестиции са били в Китай - 111 млрд долара, а около една шеста в САЩ - 60 млрд. долара.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Бай Тошовото "Работническо дело" ряпа да яде пред небивалите сегашни "успехи"!Барабар с "Отечествен фронт" и "Земеделско знаме"!Пфууу...
5
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Поредната лъжлива политическа пропаганда!!!Вижте си сметките за електричество какво ни се начислява, а не го ползваме....
4
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Хаха. На документи вече сме задминали и американците даже. Майстори сме по документалните успехи. Още от комунистическо време си надписвахме много повече, отколкото реално сме произвели.
3
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В магазина чесъна е от Китай, доматите от Гърция, магданоза от Турция, картофите от Полша, салама от Германия и т.н. Всички *** напъплиха тук и станаха меринджей с платени дипломи от НБУ и не могат да свършат работа за 2 стотинки.Слава на Гробарите.
2
4
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ми ГЕРБ за половин година през 2013 изчерпаха цялата квота до 2020, като изпонавключиха всичките си мафиоти във ВЕИ проекта.То затова и токът поскъпна толкова много и народът ги изгони с камъни.
1
4
 
21
 
! Отговори
Кое си верно! преди 6 години
Едем ЕС ГМО сер-ем и правим био-газ!