За еврото: Критериите ги изпълняваме, но България изостава

Д. Иванов: Цялата икономическа политика се нуждае от реформи
3 юли 2018 19:03, Екип на Bloomberg
52

България изпълнява основните критерии за влизане в еврозоната, но има множество структурни реформи, които все още не са осъществени. Цялата икономическа политика на страната се нуждае от реформи. Изостаналостта на България не спира, а напротив – дистанцията от страната преди нея, се увеличава. Това каза проф. Димитър Иванов, международен икономист и консултант, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Николай Кръстев.

Проф. Иванов коментира предложените реформи в еврозоната от френския президент Макрон, които целят стабилизиране и намаляване на рисковете. Той коментира, че в пакета реформи, който Макрон е предложил, се съдържат искания за създаване на цялостна система за застраховане на европейските депозити, хармонизация и координиране на данъчните законодателства, засилване на стабилизационния механизъм на еврозоната и др.

Още по темата

Според него неприемането на този пакет от страните-членки на ЕС говори именно за нарастващите конфликти в еврозоната.

Проф. Иванов добави, че България би трябвало да изчака да стане ясно какви ще са новите принципи на еврозоната, преди да подаде кандидатурата си за присъединяване.

Друга тема, която гостът коментира, са и търговките войни, водещи се в световен мащаб. В последните години световната търговия се движи с добри темпове и се наблюдават стабилни нива на растеж, каза експертът. Световната икономическа търговия беше либерализирана, добави още той.

"Търговските войни са нов и много важен елемент в международните отношения. Проблемите, които се появяват в следствие на решенията на американската администрация и политиката на управление на президента Тръмп, не са икономически", каза още проф. Иванов.

Според него американският президент Тръмп се опитва чрез двустранни решения да реши един многостранен проблем.

"Икономически погледнато, Тръмп се опитва да намали търговския дефицит на САЩ чрез налагане на мита. Но този проблем САЩ нямат само с Китай, а с много повече държави. От икономическа гледна точка - това решение не е ефективно, но Тръмп търси нещо отвъд икономиката", каза той.

Според икономиста Китай се превръща в най-голямата световна търговска нация.

"Страната зае водещи позиции при формирането на една нова световна инфраструктура. Всичко това сериозно обезпокоява САЩ. Това се явява основният мотив на американския президент - търсенето на предимство в борбата за икономическо, военно и техническо преимущество в света", каза още професорът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


52
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
до като тъи наречените рабоподатели не си изуят напълно потурите и да започнат да мислят по европеиски тоест да дават заплати а не помощи никога няма да ни приемат в еврозоната никои не обича бедни роднини
3
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Значи критериите са неправилни щом ги изпълняваме, но изоставаме.
2
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В ЕС се цени човека като капитал и средство за инвестици. БГ прогонва човешкия капитал и сама си реже клона на който седи не е въпроса в еврото, а обeзлюдяването ако щете и английски лири да въведете с пенсионери, държавна адвминистрация и милиция не става . Комунистите казваха дай ми хора не пари и строиха заводи, фабрики демокацията за 30 год построи едно шосе.
1
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Изостава на заплати и крадливо племе