Без изненада: Българинът харчи най-много за…

Поддръжката на жилището гълта една четвърт от разходите в ЕС
Обновена: 1 авг 2018 07:02 | 1 авг 2018 07:00, Елка Василева
82
Без изненада: Българинът харчи най-много за…
Снимка: архив, Reuters

Най-голямото перо от харчове в "потребителската кошница" на българина за 2017 г. е била храната, отчитат данни от анализ на Евростат за финансовите характеристики на потреблението за домакинствата в ЕС.

По този показател страната ни е в компанията на Румъния, Латвия и Естония, където храната е най-важният показател в разходите за потребление на домакинствата.

Общият потребителски разход на българина по различни пера е бил 82 процента от общо 100, от които близо една трета, или 30 процента, са отивали за храна и неалкохолни напитки.

Второто по големина перо в разходите на българина са били финансите, отделени за поддръжка на жилището: за вода, ток, газ, отопление с парно или твърди горива - около 15 на сто.

За транспорт и социални осигуровки българинът е отделял около 7 на сто от доходите си. За облекло и обувки, както и за обзавеждане и поддържане на дома си, а също и за алкохол и цигари - 4,2 на сто.

За здравеопазване българинът е отделял 5,4 процента, за свободно време, културен отдих, както и за различни видове комуникации - по 4,4 на сто и др.

В структурата на общия доход на българина през м.г. най-висок относителен дял заема работната заплата - 54,5 на сто. Доходите от всички други социални трансфери /пенсии, обезщетения за безработни, добавки за деца и други социални помощи и обезщетения/ формират около 30 на сто от общия доход на домакинствата у нас през 2017 г.

От предметите за дълготрайна употреба най-масово българските домакинства са използвали телевизора - близо 99 от домакинствата у нас са имали по един телевизор, а 30 на сто - по два или повече телевизора.

Половината от българските домакинства /над 52 процента/ са имали по един автомобил, а 5 на сто - по два или повече автомобила.

Мобилни телефони притежават вече 94 процента от българите, а стационарни телефони - 32 процента и т.н.

Една четвърт от разходите на домакинствата в ЕС са свързани с поддръжката на жилището

Характеристиките на потребление на домакинствата в ЕС варират и в голяма степен зависят от равнището на доходите, културните навици и географското положение на страните, отчита анализът на Евростат, цитиран от БТА. Все пак най-голямата част - почти една четвърт от разходите за потребление на повечето домакинства в ЕС, са отивали за поддръжката на жилището: вода, електричество, газ или друг вид отопление /тук се изключва покупката на жилището/.

Следващото най-голямо перо от разходите на европейците е било за транспорт - 13 на сто. Около 12 процента европейците са харчили за храна.

Следващи по важност разходи за европейците са били за "ресторанти и хотели" и "отдих и култура" с дялове от около 9 процента, отчита анализът.

Най-голям е бил делът на разходите за дома във Финландия - близо 30 процента, Дания - 29 процента, Великобритания - 27 процента, Швеция и Франция - по 26 процента и др.

Най-разточителни в харченето за ресторанти и хотели са били жителите на Малта - 19 процента, Кипър - 17 процента и Испания - 16 процента.

Ситуацията при съседите ни е следната - в Гърция най-висок дял от 20 процента се харчат за поддръжката на дома, около 17 процента - за храна и 16 процента - за хотели и ресторанти.

В Румъния най-значителни /подобно на България/ са разходите за храна - 28 на сто, за дома се харчат около 22 процента от доходите на домакинствата, а трето най-голямо перо са разходите за транспорт - 12 процента.

През 2017 г. Дания е била най-скъпата държава-членка в перото за "ресторанти и хотели" - 51 процента над средното за ЕС., за "храна" - също 50 процента над средното за ЕС, за "отдих и култура" - 48 на сто над средното за ЕС.

Ирландия пък е била най-скъпата държава-членка за алкохолни напитки и тютюневи изделия - 74 на сто над средното за ЕС.

Люксембург е бил най-скъпата страна в ЕС за жилища, вода, електричество и газ - 63 процента над средното за ЕС.

Гърция е била лидер по скъпотия за комуникациите - 54 на сто над средното за ЕС , а Швеция е била най-скъпа за "дрехи и обувки" - 34 процента над средното за ЕС, отчита още анализът на Евростат.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
74
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А със заплата 510 лв...ко праим,а,дали изобщо живеем...
73
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Българинът_ кой българин,бедния или богатия, средна класа вече няма,а бедния става все по беден,а богатите по богати на наш гръб, стига се подигравайте с такива статии, повечето хора едва оцеляват вече с мижавите заплати,едва смогват да живеят,а богатите ни експлоатират все повече и повече.Докога...
72
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ем ква изненада, парите отиват предимно за храна, и често не стигат, просто защото са малко.
71
0
 
1
 
! Отговори
234688421 преди 5 години
Нищо не разбрах от статията ,няма нищо общо с реялността .
70
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Е как няма да харчи като ДДС -то на храната е 20%. В Германия е 7% а в Англия е 0%, в Италия - 4%, в Холандиа - 6%. Какво очаквате от *** депутати!
69
2
 
0
 
! Отговори
Нива преди 5 години
Какви4.℅5%.за.пиене.и.пушене.50%.еИСТИНАТА
68
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Всички ще са бедни. Нормално е, когато средната зпалта е недостатъчна, за спокоен и нормален живот. Трябват ти поне 2000 лева, и то нето, че да живеш нормално, без да се налага, да се лишаваш. Работата е, че трябва и да пестиш, за не останеш бездомен, зщаото ти забавили заплата с 4 дена (да, познавам такива хора в България - няма пари, хазяйна бие шута след 2 дена). Така, че трябва поне 3000 лева :) .... И пак нето.
67
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен от 70говоря хипотетично, иначе за щастие не се считам за беден към днешна дата.
66
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 70 Нормално е, според твоето разбиране, затова си беден.
65
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До До 62950 лева е е точно една нормална заплата, значи задължително трябва да работят - двама. Има наеми и за по 500 лева и то на тристайни. Нормалното е да 30 процента от едната заплата споре дмойто разбиране, т.е. месечната вноска да ми стане около 300-400 лева. Иначе единия ако остане без работа и .. какво ще ядем в семейството?
64
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До До 62от 62 120 хил лева са приблизително 60 хил евро, а не 90, 4 процента лихвата е сега, почети какво казватъ централните банки и ЕЦБ и тем подобни финанстисти и ще видиш, че лихвата няма да е дълго толкова време съответно и вноската няма да е толкова, иначе плащам 420 лева за двустаен в Красна пПоляна и си имам къща в провинцията дето да ида като остана без работа. Пначарево не ми харесва, ако вие имате или ви се заробва със заеми купувайте - смело, аз не бих се вързал с такова нещо
63
1
 
3
 
! Отговори
Име преди 5 години
сравненията на евростат щяха да станат още по-интересни, ако бяха включени и стойностите на нормалната ставка на ддс по държави, както и на намалената ставка... но за средна заплата вече щеше да е трудно да се говори...
62
5
 
4
 
! Отговори
До 62 преди 5 години
Панелка от 90 хиляди евро, трябва да е три-четиристайна панелка от около 90-100 квадрата в Младост, София. Ти колко наем плащаш за три-четиристайната панелка? Даже цялата панелка да я купиш с заем, то тези 90 хиляди евро ще ги платиш за под 25 години с вноски от 950 лева месечно. Колко ти е наемът за същата тази панелка? Гледам обявите за Младост и наемът е горе-долу почти колкото вноската за заема.
61
4
 
5
 
! Отговори
До 62 преди 5 години
120 хиляди лева заем за 30 години при 4% лихва е с месечна вноска от 570 лева. Ти колко наем плащаш и какво ще ти остане след години - нищо.
60
4
 
4
 
! Отговори
До 62 преди 5 години
Може да се набълбукаш и със заем за къща около София. Доста имоти се продават, например в Панчарево се пердлагат по около 150-160 евро на квадратен метър двор. Отделно ще си платиш за построяването на къщата и евнтуалното бутане на сегашната къща. Един декар двор по 150 евро на кв.метър ето ти 150 хиляди евро и още 40-50-60 хиляди евро за къщата и пей сърце. Няма панелки, няма набълбукване ...
59
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 53 - защо им търсиш оправдание на измислените ни политици- не можело в Родопите механизация , щото има денивелация , *** да видиш в Австрия и в Германия в Алпите- никаква денивелация не ги спъва , за Швейцария само съм чувал , просто тук никой от управляващата върхушка , те даже нямат и класа , не се интересува от обикновения човек , отдавна трябваше да дадат на малките стопани възможен достъп до подходящата техника , ама пусто шубе ,че ще се замогнат и няма да искат да гласуват за крад..ци
58
2
 
11
 
! Отговори
Дo 53 преди 5 години
Механизация имаше навсякъде в Родопите . Всяко ТКЗС имаше и трактори и комбайни. Нямаш представа къде се обработваха земи....... Сутрин камионите взимаха хората работещи от ТКЗС-то и ги караха . После ги връщаха на обяд. С идването на демонокрацият всичко това се унищожи. Сега в Родопите се обработва не повече от 15-20% от това което се обработваше едно време. Естествено и хората след като нямаше работа си отидоха
57
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
само не разбрах кой колко отделя за покупка на жилище? Тук ми разправят, че трябва да се набълбукам с едни 35 годишни кредити за една панелка от 90 хиляди евро и така, трябва да рбаотим двама и едната заплата само за това или да речем 50 процента от всичките ни разходите да за жилище, а за наем се справям с 30 процента от едната заплата, а не с по 50 от двете.. Ще си купя панелка, ама друг път :) Щото с наем е 3 пъти по евтино.
56
2
 
32
 
! Отговори
... преди 5 години
Ме какво се чудим! Храната тук е доста, да не каза много, по-скъпа от къде да е в западна европа! И това го говоря буквално! А като се вземе предвид, че заплатите по европата почват от по над 1500 евро на месец! Е тогава храната наистина им е мнооооооооооооооого по-евтина от нашата! Та така!
55
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
През 2010 за данъци 122 лева и за социални осигуровки 145 лева, а през 2017 за данъци 250 лева и за социални осигуровки 358 лева.