Пластовете се наместват, идва преразпределение на силите в Европа

Политологът Калоян Методиев пред Bloomberg TV Bulgaria
16 сеп 2018 14:16, Елка Василева
54
Пластовете се наместват, идва преразпределение на силите в Европа
Кадър: Bloomberg TV Bulgaria

В Европа тече наместване на пластовете, което минава през краха на настоящото статукво. Това може да се каже като обобщение на началото на новия политически сезон на стария континент. Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти, които доминираха политиката досега, са в много трудно положение. Те едва ли ще успеят да запазят позициите си в новия Европейски парламент. Очаква се да последва преразпределение на силите в Европа. Сблъсъкът между двете визии за бъдещето на Европа постепенно ще ескалира до европейските избори през май. Това каза Калоян Методиев, политолог, в предаването "Клуб Investor" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

Според Методиев мигрантската криза далеч не е водещият проблем в Европейския съюз (ЕС). Той посочи, че всъщност проблемите за ЕС са много комплексни.

"Проблемите в ЕС са идеологически, идейни и институционални. Те са многопластови и не са свързани само с мигрантите. Те се дължат на дълго трупано напрежение. В момента се създадоха условията за избухване на нови политически парадигми," посочи Методиев.

Политологът коментира и бъдещото напускане на Великобритания от ЕС, като посочи, че Brexit предизвиква вътрешнополитическа криза в Кралството. Според него министър-председателят на Великобритания Тереза Мей е все още на поста си, тъй като липсват достатъчно подписи за отстраняването ѝ.

"Шотландците са недоволни от плана на Мей за Brexit, защото той носи много несигурност за тях. Евроскептиците пък настояват за "твърд" Brexit. Мей е на поста си в момента, тъй като нито една от противостоящите страни не е толкова голяма, че да вземе властта или да има идея как да процедира след нейната смяна. Предстоящата конференция на Консервативната партия създава и допълнително напрежение в британското правителство," оцени политологът.

Методиев посочи, че за споразумение между Великобритания и ЕС за Brexit остават още два месеца. Това е така, защото процедурата по ратифицирането му е дълга и трябва да се случи и от Лондон, и от Брюксел до декември, за да влезе в сила до март, когато трябва и Кралството да напусне Съюза.

Още подобни новини четете на Bloomberg TV Bulgaria.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


54
Още по темата: ЕСBrexitКалоян Методиев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
9
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Азия не може да надмине Запада след 10 години, Азия вече е много пред Запада.
26
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Както и да ги разместват и наместват пластовете - Европа си остава в блатото и затъва все повече.
25
32
 
9
 
! Отговори
Маке-ариец преди 5 години
Гледам копейкаджиите пак тролват колко хубаво е в Азия и как щели да надминат Запада за 10 години. Естествено те по-далеч от панелката си не са ходили и няма как да знаят, че 95% от населението на Китай и Русия живеят мизерно и водят робски начин на живот. Но пък тролват за 5 копейки на час...
24
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дреме ми. Аз съм добре в Монтана!
23
6
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Без ресурси технологиите на Европа не струват пукнат грош, да не говорим,че вече и другите имат същите технологии. А Европа няма ресурси. Ресурси имат Евразия и Америка и Африка. Засега Европа граби ресурси от Африка, но това ще и струва много скъпо.
22
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
При започване на горещата фаза всички борси ще престанат да работят, доставките ще спът, паника в банките защото всеки ще иска да си изтегли парите да се спасява, никой няма да купува нови стоки, Западът ще рухне, ще си остане само със започването на фазата.
21
22
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
При започване на горещата фаза. Русия ще се окаже между конете на монголците западните технологии и китайските пехотинци .Местото на фазата е Сибир.
20
2
 
16
 
! Отговори
Гробокопач преди 5 години
До пехотинецХахахахахаххаха, пехотинец, тази самоувереност, ще ви изиграе много лошо при започването на горещата фаза на Третата световна. Русия, Китай и Монголия, ще превземат половин Европа, докато вие, намерите начин да смажете консервните им кутии, м-да;)))
19
7
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
до АнониоменАми да заповяда Европа да пробива в Сибир, да превзема света. Чакат ги европейците в Сибир с нетърпение. Русия е една от най-рядко населените страни и ако иска да развиват Сибир ще има нужда от много военопленници.
18
5
 
10
 
! Отговори
Куко преди 5 години
До пехотинецСменяй апчетата пич ... иначе ше се обесиш на абажура неко ден.
17
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Путин има Искандери и Калибре, не са му нужни танкове. Калининград - Берлин : 6 мин - бум.
16
34
 
14
 
! Отговори
пехотинец преди 5 години
Ако го нямаше ЕС, варварския диктатор Путин щеше вече да е изпратил чугунените си танкове навсякъде из Източна Европа. ЕС трябва да бъде единен срещу всяко посегателство върху суверенитета на Европейските държави от бруталния кремълски главорез! Той сега само точи зъби но не смее да доближи защото Единните Европейски Сили и НАТО ще го смажат като досадна муха а танковете му ще отидат за вторични суровини! ЕС ще го има още дълги дълги десетилетия!
15
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 7 Европа не е пробит кораб а ЯКО ПРОБИВА НА ИЗТОК И ЩЕ ПРОБИВА КЪМ СИБИР.ЗАПАДНЯКА Е СВИКНАЛ С ТЕХНОЛОГИИ И НОВИ ТЕХНОЛОГИИ ДА ПРЕВЗЕМА СВЕТА. ТОЙ Е НА ЗАПАДНЯКА. НЕ НА МАСОВИЯ ПРОЛЕТАРИЯТ.
14
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Абе а къде е батко(Ветко), М???
13
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Китай също не е развита в свободния пазар. Милиони са роби на еднопартиината система. Ще дойде момента като при нас. Ще си искат правата за самостоятелна дейност не само в земеделието , риболова, услугите а и в производство технологии. За сега това е само на Запада Япония и някой малки азиатски фирми.Така, че ЕС И НАТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО МУ Е НЕОБХОДИМО РАЗШИРЯВАНЕ НА ИЗТОК.
12
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тече наместване на пластове? Тоест на политически коректен език - разпад.
11
1
 
25
 
! Отговори
Антимеркелист преди 5 години
Главната задача е да се свали Меркел, която е символа на либерастията днес.
10
1
 
20
 
! Отговори
saki преди 5 години
Икономиката на Великобритания е грабителска и пиратска ,основана на грабеж на природните ресурси от страните от третия свят. Което е несъвместимо с регулациите,на страните от ЕС. Контрабандистите на петрол и злато от кралството, не искат мита, бандероли и т,н,.,затова напускат ЕС.
9
6
 
22
 
! Отговори
Ха-ха преди 5 години
До Анонимен"Азия може само да произвежда!Идеите и технологиите се раждат в Америка и Европа!"Лежи на тая кълка!Японската изобретателност и трудолюбие са ни известни от поне 50 години,корейците ги настигат,а китайците вероятно ще ги подминат,когато разгърнат целия си потенциал!Впрочем,с натрупаните от производство пари китайците купуват западни фирми заедно с патентите и научните звена.Ако не им достигат,ще си купят и самите учени,вече спокойно могат да си позволят да дават дори милионни заплат
8
14
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Европа има технологии за кафеварки, тостери и прахосмукачки. Високите технологии са във военната сфера, а там лидери са Русия и Китай.