На Острова 15 дни преди Brexit: Унижение и срив

Британски издания: Ситуацията все повече се заплита
14 мар 2019 11:30, Елка Василева
34
На Острова 15 дни преди Brexit: Унижение и срив
Снимка: Reuters

След снощното поредно гласуване в британския парламент британската преса коментира ситуацията около Brexit-а и възможните варианти за развитие.

"Унижение" и "срив" - това са двете думи, които се повтарят по първите страници на британските издания след още един ден, в който Тереза Мей получи тежки политически удари. В."Файненшъл таймс" пише, че Мей е била принудена да отправи ултиматум, след като Камарата на общините изключи варианта за излизане от ЕС без сделка.

Едно от заглавията на в. "Таймс" гласи "Тереза Мей мисли като главен префект, а не като министър-председателка". Авторът посочва, че липсата на гъвкавост у Мей я прави бледо копие на политици, които са умеели да убеждават - като Тони Блеър и Маргарет Тачър.

В друг материал вестникът посочва, че един решаващ и важен вот се е превърнал в безсмислено раздуване на проблема. "Докато слушаме как Мей грачи и се напъва да говори, давайки си сметка, че вариантът за излизане без сделка наистина е възможен, очакванията на всички за здравословна вечеря изчезват. Вместо това ще има индийска храна, пица и вино", коментира иронично авторката.

В. "Телеграф" пише, че снощи е бил задействан "заговор за отлагане на Brexit" с до две години, след като четирима министри от кабинета на Мей са я предали, като са помогнали да бъде унищожена завинаги възможността за излизане без сделка. Изданието отбелязва, че в паметната нощ Мей е изгубила контрола върху Консервативната си партия и върху процеса, свързан с Brexit, защото четиримата членове на кабинета са нарушили партийната дисциплина и не са гласували както се е очаквало. Заглавието на вестника е "Brexit е отложен до второ нареждане, след като бандата на четиримата се разбунтува".

Още по темата

В друг коментар на "Телеграф" се посочва, че британските елити, които са за оставане в ЕС, с поведението си са обявили война на самата демокрация.

Найджъл Фараж заявява пред "Телеграф", че предателството спрямо Brexit е една от най-срамните страници в историята на страната. А бившият министър за Brexit Дейвид Дейвис пише, че се опасява, че сега парламентът ще намери начин да спре излизането от ЕС. Автор на изданието изтъква, че, като отхвърлиха за втори път сделката на Мей, привържениците на Brexit всъщност оставиха Brexit на милостта на привържениците на членството в ЕС и на самия ЕС.

В. Индипендънт" пише, че излизане от ЕС без сделка би било безпрецедентен акт на икономическо самонараняване. Друг автор на "Индипендънт" смята, че бъдещето на Brexit в този момент зависи от гарантирането на отлагане, което да позволи гласоподавателите отново да си кажат думата. Той критикува линията на поведение на премиерката Мей, която нарича разрушително упорита и посочва, че гледайки Мей, му идва на ум заглавието на филма "Осъденият на смърт идва", което перифразира като "Осъдената на смърт идва".

Предстои британското правителство да обясни какъв е смисълът да се иска отлагане на Brexit-а, а ЕС ще трябва да се задоволи с факта, че не е хванат в капана на вечното чистилище Brexit. Заради подготовката на изборите за Европарламент 23 май е твърдият краен срок, който не може лесно да бъде отложен. Със сигурност това ще бъде използвано от Мей, за да убеди парламента да гласува за сделка, която на два пъти отхвърли с голямо мнозинство, пише вестникът, но добавя, че "пълното объркване продължава".

Вестникът посочва, че на практика до момента британският парламент не е гласувал за излизане със сделка или за такова без сделка, а само за полусделка - тоест за самото споразумение за напускане. Целият драматизъм около предпазния механизъм, правата на гражданите на ЕС и други проблеми всъщност замъгли факта, че два много важни аспекта на бъдещите взаимоотношения - за търговския достъп и сигурността, въобще липсват.

Единствен в. "Дейли експрес" не описва Мей като унижена, а като бунтарка. Вестникът пише: "Хаос в камарата при отхвърлянето на излизане без сделка, но дръзката Мей казва на законодателите "да се изправят пред последствията" на повтарящи се опити за саботиране на Brexit".
 

/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нов референдум и оставане!Ясно от самото начало!Големи ***, дори не знаели за какво гласуват!Пълна ***!
23
0
 
35
 
! Отговори
Мухаха преди 5 години
Брексит можеше да бъде договорен и да се случи АКО не бяха поставили тая паттка Мей за министър-председател . Омота се като куцо пиле в кълчища . Ама мноого куцо пиле . Тая си внуши че е преродената Маргарет Тачър и бъркотията започна........
22
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Излизане бе сделка не може. А изгонване без сделка може ли?
21
5
 
32
 
! Отговори
Брекзит преди 5 години
Многознайковци,не ривети . Вижте как Британ ската лира скача всеки ден нагоре и нагоре.Много поздрави от брекзита.
20
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Само английския парламент знае каква игра играят, въпреки че изглежда че не знаят какво точно искат. Това е просто стратегия, така че след време ще ни е ясно защо е така. Спомнете си Чърчел и за колебанията му дали да подкрепи Германия или съюза, изчакване и включване в последния момент.
19
0
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гласувалите за Брекзит си мислеха че всичко е много лесно излизаш от ЕС и реки от мед и масло започват да заливат острова. Заплатите и пенсиите се вдигат до небето, паунда достига 5 евро а британците само лежат и се замерват с пачки пари из дома си. Вместо това получиха срив на паунда с 30%, затваряне на заводи, бягство на капитал и инвестиции от острова, а също предстоящо разпадане на Обединеното кралство. Това е причината за изтрезняването, шикалкавенето и отлагането до безкрайност на Брекзита
18
5
 
37
 
! Отговори
Мен преди 5 години
Защо си мислите че народа решава, искам да кажа че от този референдум зависи нещо... Ами не. Англия е голяма държава, пътят по който о ще поеме е начертан за 50 години напред. Държави като нея, Франция, САЩ, Япония, Германия не се оставят на произвола. Ако са решили да се махат от ЕС значи имат сключени договори с САЩ и др държави. Това не е *** където ни управляват гадки ку*ви и педа-ли, които целенасочено унищожават всичко българско. И е крайно време да си погледнем нашата държава!!!
17
2
 
42
 
! Отговори
ДртПрч преди 5 години
След като й забраниха да излиза без сделка, а нова сделка няма да има, Мей няма друг избор освен да оттегли заявлението за излизане на Британия от ЕС. Това значи да се започне нова процедура по излизане за нов 2-годишен период или нов референдум.
16
2
 
34
 
! Отговори
До 7 преди 5 години
Искрено се надявам , че се шегуваш с "американските корпорации" .Мислиш ли , че Ейпъл ( примерно) ще се обидят на Европа и ще спрат да си продават стоката .... Защото ги кефи острова да е в съюза ....?
15
5
 
58
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ЕС е като демокрацията - може да не е най-доброто, но по-добро не е измислено!
14
2
 
36
 
! Отговори
чарли преди 5 години
До Анонимен:Ако се повторят резултатите,пак да има референдум докато се вземе правилното решение.
13
9
 
55
 
! Отговори
Абе, еййй... преди 5 години
Ква колония е България, бе..?Май сте забравили кви Гладиатори бехте, като чакахте по 2000 човека за хлеб, 89-90-година, под мъдрото ръководство на Луканов и Виденов.
12
4
 
39
 
! Отговори
Ауууууу.. Така ли... преди 5 години
АМИ КАТО.РУСИЯ Е ВЗЕЛА ВСИЧКИТЕ НИ ДЪЛГОВЕ КЪМ ДРУГИ ДЪРЖАВИ, ЩО ТОГАВА ОЩЕ ПЛАЩАМЕ НИЕ НА ИРАК, АНГОЛА, МОЗАМБИК, НИГЕРИЯ И НИКАРАГУА....??!!
11
5
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 11Всъщност са 60 милиарда евро, а не паунда. Това са вноските за да си продават "британските" стоки в ЕС. Да се подържат трохи за управителите на неформални колонии като България. ЕС е относително платежоспособен пазар за техните стоки. Другите са САЩ, Канада, Австралия, Китай, но те вече продават там и едвали ще намерят друг 500 милионен пазар.Източна Европа се оказа заплаха за трудовия им пазар. Сега се наслаждават на къри и бананови специалисти.
10
5
 
46
 
! Отговори
Кога, бе 11.... преди 5 години
Кога бившия СССР, ни е плащал сметките.... Хахахааааа...НИЕ НА НЕГО... ДА.... Ама за обратното, не си спомням изобщо, бе...!
9
4
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 11 Русия взе дълговете на СССР, но и взе всичко което беше общо, като кредити отпуснати на държави от Третия свят,посолства в чужбина,ядрените ракети на Украйна,Беларус,военни активи и др.!
8
2
 
74
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Европарламента трябва да влезе в положението на англичаните и ги изхвърли от ЕС!Това е правилното решение,точно както работник си подаде молба за напускане.Нима работодателят ще ме чака, да си тръгна когато аз реша?!
7
15
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 5И за каво точно ги дължат тези 60 млрда на ЕС? Когато държавите напускаха ссср нямаше неустойки и такива глоеми суми,дори Русия плати всички дългове на бившите република. ЕС е измамна пирамида.
6
2
 
61
 
! Отговори
шматка преди 5 години
Тези ще го играят това хоро до когато си искат.Ако не ги изгонят на 29 това означава че ще имат представители в бъдещия ЕП и ще се наложи след година да се провеждат нови избори за ЕП.
5
3
 
55
 
! Отговори
Уилям Шекспир преди 5 години
Направо ми скриха шапката.