Ще се окаже ли "Велика Британия" един ден "Малка Британия"?

Центробежните сили в Обединеното кралство растат
3 авг 2019 12:32, Елка Василева
84
 Ще се окаже ли "Велика Британия" един ден "Малка Британия"?
Снимка: архив, Reuters

При "твърд" Brexit а ла Борис Джонсън Шотландия и Северна Ирландия могат да кажат "сбогом" на Обединеното кралство. Центробежните сили растат. "Велика Британия" един ден може да се окаже "Малка Британия", пише Дойче веле.

Как ще се промени положението на съюза след “твърд” Brexit без сделка, към който се стреми премиерът Борис Джонсън? Става дума не за Европейския съюз, а за обединението между Англия, Уелс, Шотландия и Северна Ирландия, познато днес като “Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия”.

Обединено - но докога? В Шотландия и Уелс все повече хора настояват за независимост от Обединеното кралство, най-вече заради неблагоприятните икономически последици от напускането на ЕС без сделка. В Северна Ирландия, чиято граница с Ирландия би станала външна граница на ЕС, призивите за обединение с Република Ирландия стават все по-гръмки.

Още по темата

Британският премиер Джонсън вече приключи първите си официални посещения в Уелс, Шотландия и Северна Ирландия, но навсякъде беше посрещнат крайно резервирано. Каква е ситуацията във всяка една част на Обединеното кралство?

Северна Ирландия

През 1921 г. Южна Ирландия (съставена от 26 графства) се отделя от Обединеното кралство и Ирландия след войната за независимост. Останалите шест графства в северната част на Ирландия остават в Обединеното кралство. По-голямата част от населението са протестанти, които се възприемат като британци и искат да останат в кралството. Малцинството са католици и се определят като ирландци. Засега обаче само малка част от католиците настояват за обединение с Ирландия.

Великобритания върви уверено по пътя на бивша Югославия

От 60-те години на 20 век между двете религиозни групи постоянно има сблъсъци, терористични атаки и нападения срещу британски войници и полицаи. За да бъдат уредени т. нар. „неприятности“ между двете религиозни групи, през 1998 г. е сключено Белфасткото споразумение, познато още като споразумението от Разпети петък. Оттогава е премахната границата между Северна Ирландия и Република Ирландия, която се смята за ключов фактор в досегашното мирно съвместно съжителство.

В споразумението за излизането на Великобритания правителството на Тереза Мей и ЕС се договориха, че тази граница ще остане отворена, докато не се постигне окончателното решение след Brexit. Северна Ирландия трябва да остане в митнически съюз с Ирландия и по този начин в ЕС. Борис Джонсън иска да премахне тази клауза, тъй като това би означавало, че Северна Ирландия и останалата част от Обединеното кралство ще бъдат облагани с мита, различни от тези в другата част на ЕС.

Сред партиите в В Северна Ирландия има дълбоко разделение по темата.

Републиканските партии настояват за повторно обединение с Ирландия, докато т.нар. юнионисти не желаят да прекъсват връзката с Великобритания.

Белфасткото споразумение предвижда Северна Ирландия да може да напусне Кралството с референдум при мнозинство. В случай на ‘“твърд” Brexit тази клауза може да бъде активирана. Ирландският премиер Лео Варадкар несъмнено може да си представи обединението със северната част на острова като възможност за оставане в ЕС. Дори либералните протестанти биха имали съмнения дали ще се чувстват у дома си в една бъдеща националистическа Великобритания, обяснява Вардакар.

Шотландия

Новият премиер Борис Джонсън беше освиркан при посещението си в Шотландия в понеделник. Никола Стърджън, която ръководи правителството в автономната област, заплаши Джонсън с референдум за независимост в Шотландия в случай на Brexit без сделка. „По време на целия процес на Brexit Шотландия бе напълно игнорирана. Спрете да унищожавате страна ни“, призова Стърджън.

През 2014 г. шотландците проведоха референдум, на който отхвърлиха независимостта на Шотландия и оттеглянето от Великобритания. Но сега ситуацията е съвсем различна, смята Никола Стърджън. По онова време много шотландци се обявиха против, защото независимостта означаваше, че ще трябва да напуснем и ЕС. Сега е обратното - ако останем в Обединеното кралство, автоматично излизаме от ЕС. Тъй като на референдума за Brexit от 2016 г. шотландците гласуваха “за” оставането в съюза, сега те трябва да създадат независима държава, за да могат да бъдат приети отново в ЕС.

От шотландска национална гледна точка обаче този план има един недостатък: новият референдум трябва да бъде одобрен от правителството на Борис Джонсън в Лондон. Вестник „Сънди Таймс“ публикува анкета през юни, според която привържениците на шотландската независимост биха спечелили следващия референдум с преднина от шест процента.

Уелс

В Уелс, който принадлежи към Кралство Англия от 1282 г., винаги е съществувало съпротива срещу влиянието на Лондон. Според проучване на Би Би Си, по-малко от 10 процента от 3-милионното население на Уелс подкрепят идеята за независимост на държавата. Почти от 100 години съществува националистическа партия, която се бори за независимост. На последните парламентарни избори тя спечели 4 места. Лидерът й Адам Прайс наскоро обяви, че ако в края на октомври се стигне до Brexit без сделка, в Уелс ще се проведе референдум за независимост. „Парламентът в Лондон, а не в ЕС, изневери на хората от Уелс“, смята Прайс.

Уелс има ограничен автономен статут и собствен парламент. Първият министър на Уелс Марк Дрейкфорд критикува консервативния премиер Джонсън за това, че няма "план". Земеделските стопани в Уелс ще пострадат, ако от октомври ЕС спре да изплаща субсидии. Дрейкфорд определено не смята за сериозно неясното обещание на Джонсън за по-добра „сделка“. Нищо чудно, че новият британски премиер беше освиркан в Кардиф, Уелс. Дрейкфорд обаче не настоява за независимост като своя шотландски колега. Мнозинството от уелските граждани гласуваха “за” излизане от ЕС на референдума за Брекзит през 2016 година.

Дали кралицата ще загуби част от своите поданици при евентуален “твърд” Brexit заради това, че шотландците, северните ирландци или уелсите ще формират независими държави? На този въпрос е трудно да се отговори в момента, казва Кейти Хейуърд, социолог от Кралския университет в Белфаст, Северна Ирландия. "Засега признаците за подобно развитие все още не се виждат на хоризонта, но след Brexit без сделка със сигурност всичко може да се промени", смята Хейуърд.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
2
 
11
 
! Отговори
Мразя АНГЛО-САКСОНИЯ преди 4 години
Лапаха от колониите кинти и ресурси. Разпарчетосаха Югославия.Дойде и техния ред. Ще си платят за всички золуми.
35
6
 
3
 
! Отговори
вичо преди 4 години
Великобритания ще се спеси от ЕС ние да му мислим кошто оставаме до дэното но блотото
34
0
 
4
 
! Отговори
SIR RIDLEY SCOTT преди 4 години
АНГЛИЯ Е 172 000 КВ КМ. СКОТЛАНД - 45 000 , УЕЛС = 12 500, НОРТ ИРЛАНД = 13 200 км2 ...ВСИЧКО = 242 495 км2 = колкото РУМЪНИЯ (238 400) ПО ПЛОЩ, маалко повече !!НО АНГЛИТЕ СА ЗАВЛАДЕЛИ АЛБИОНА = БРИТУС + БРИТАНИЯ..ОРИГИНАЛНИТЕ АНГЛИ СА ГЕРМАНСКО ПЛЕМЕ, както и САКСИРЕ , ЮТИТЕ , ДАННИТЕ И ФРИЗИТЕ ОТ ХОЛЛАНДИЯ .АНГЛИЧАНИТЕ СА КЛОН НА ГЕРМАНСКАТА ВИСША АРИИСКА ГОСПОДАРСКА РАСА !И днес Старата Британска Империя ( 1580 г. -1966 г.) ...е ТРАНСФОРМИРАНА В БРИТАНСКАТА ОБЩНОСТ, където има 63 члена.
33
0
 
7
 
! Отговори
До одпо преди 4 години
Е да ама янките нямат полза от силен ЕС и след като те държат каишката на бритишите, сега могат да си позволят да пуснат лудото псе джонсън да довърши започнатото от тях ;)
32
1
 
6
 
! Отговори
odpo преди 4 години
До 25Китай има претенции да бъде най-голямата икономика и цели цялост и връщане на Тайван и Хонконг. Индия спори с Пакистан за Кашмир и развива екология и икономика. Бразилия е в Гражданска/крими война и се проваля. Руснаците ги гони параноята и се окопават като Щрауси. Ю.Африка я мъчи скрития апартейд и престъпността... И всички имат полза от Силен ЕС да възпира Сащ, или поне да се опитва... Няма логика.
31
3
 
4
 
! Отговори
odpo преди 4 години
До 25Ако не е Сащ, то най-вероятно е Брикс, но не виждам сценарии... Единствената страна която се стреми да доминира военно и икономически е Сащ, нали. Русия е в упадък но диктатурата и агресивната и политика я закопават още повече, Бразилия е прогнила от престъпност, китай и Индия колонизират само икономическите "бойни полета" а Южна африка е буфер"... Няма смисъл?!?!? Само Сащ имат явен интерес от Брекзит
30
1
 
7
 
! Отговори
До Край преди 4 години
Незнайко, какви 2/3 са завладели тия ве? Я погледни, че всички територии някога контролирани от тях взети заедно нямат и 1/3 :)) По богати от ЕС? БВП показва друго? Аре у лево ;)
29
10
 
4
 
! Отговори
Край преди 4 години
Българите се смеят на англичаните. Маани бегай бе. Англия е съвсем малко по-голяма от България. Та като тръгнали от там тия хора завладели 2/3 от света.20 век без жертви спечелили две световни войни. Англия си е част от англоговорящия свят - по-голям и по-богат от ЕС.На англичаните ЕС им е нужен само като пазар.Много смешно а? Мноого глупави тия англичани не са умни като нас.
28
0
 
8
 
! Отговори
Xa ха преди 4 години
Май рошавият Борис Джонсън ще вкара колата в дерето....
27
1
 
16
 
! Отговори
Сиса преди 4 години
Въобще не ми пука за Англия! Ако ще да се разпадне напълно. Мен ме е грижа единствено за България!
26
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Няма по проссто същество от англо-саксонеца воден за носа от политиците от както свят светува, сляп и невеж. Янките са хитри и използват този факт за собствена облага. Разклатиха ЕС и ще унищожат Великобритания с едно гласуване...
25
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не се казва Великобритания, а Английски халифат и е факт!
24
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мигрантите няма да провалят Англия Точно те помогнаха да стане богата страна , като вършеха и още вършат черната и мръснa работа там
23
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До odpoГлавен продуцент не е САЩ.. това е голямата заблуда на хората. От страх или политическа коректност не смеят да посочат виновникът. Гледайте парите, следвайте паричния поток и ще видите кой е продуцентът на разклащането и на САЩ, и на ЕС. За съжаление това са безскрупулни хора и ако няма масов отпор на действията им, скоро ще живеем в свят, който никой не си е пожелавал...
22
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А Русия е най великата страна !!! С минимална заплата 120 $
21
20
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Англия заплатите беха 6 000 паунда като влязоха в ЕС заплатите се замразиха и дори паднаха на 4 000 паунда в много сектори, защото дойдоха мигранти и подбиха цените. Англия или излиза или ги чака гръцкия сценарий. ЕС е чyмата на Европа, а Германия е главния вносител на чyма и проказa.
20
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Добре де, защо България която е пълна с "бели" "хора" е най-бедната в ЕС, защо Русия която е "бяла" е бедна, защо Англия е най-богата щом не са само бели?
19
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ПО-ВЕРОЯТНО МАЛКА МАВРИТАНИЯ
18
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дончо ше ги лапне 52 щат
17
1
 
3
 
! Отговори
юбералес преди 4 години
А бе, кой спечели ВСВ?