Сценарии: Как ще отговори парламентът на удара на Борис Джонсън?

Дали ще има промяна на закона или смяна на правителството?
3 сеп 2019 08:53, Елка Василева
20
Сценарии: Как ще отговори парламентът на удара на Борис Джонсън?
Снимка: архив, Reuters

Британските законодатели ще задействат тази седмица плановете си да попречат на министър-председателя Борис Джонсън да изведе страната от Европейския съюз без сделка за напускане.

Джонсън казва, че все още иска да убеди Брюксел да му даде подобрено споразумение за напускане, но ако трябва, на 31 октомври ще напусне и без да го има.

Крехко мнозинство от законодатели в парламента по-рано беше гласувало да се опита да възпре такъв резултат, известен като Brexit "без сделка", пише Ройтерс. Но само няколко седмици преди крайния срок и предвид ограниченото време на парламента да се заеме с това какви възможности имат законодателите да спрат министър-председателя?

Промяна на закона

Британският закон гласи, че страната ще приключи членството си в ЕС на 31 октомври. Тази дата може да бъде променена само от действащото правителство.

Това означава, че членовете на парламента трябва да намерят начин да приемат закон, който изисква Джонсън да поиска от ЕС да отсрочи Brexit и тогава, ако ЕС се съгласи с молбата, да направят нужните промени в националното законодателство.

Още по темата

При изключителни обстоятелства промяна в закона може да бъде използвана дори за принуждаване на Джонсън да оттегли правителственото намерение за напускане на ЕС. Приемането на закон срещу желаното от правителството обаче не е лесно, защото министрите имат почти пълен контрол върху програмата на парламента.

За да бъде направено това, се изисква законодателите да преодолеят три главни препятствия: да намерят процедурна възможност да изземат дневния ред в парламента; да спечелят няколко гласувания, за да прокарат законопроект в долната камара; и тогава да спечелят поредица от гласувания в горната камара. Всеки етап е изпълнен с рискове.

Налагане на контрол върху парламентарната програма вероятно ще изисква помощ от председателя на камарата на общините Джон Бъркоу, който в миналото е подкрепял усилия да се попречи на напускане без сделка. Опозиционната Лейбъристка партия се надява да използва извънреден дебат идната седмица, за да го направи, но този начин не е изпробван.

За да бъдат спечелени гласувания в 650-местната камара на общините, ще трябва членове на управляващата Консервативна партия на Джонсън да се опълчат на лидера си. В миналото те са давали да се разбере, че са склонни да го направят, но някои неотдавнашни решения бяха взети само с един глас мнозинство.

Камарата на лордовете, която е до голяма степен проевропейска, също може да се окаже препъникамък, ако евроскептични консервативни законодатели в нея се опитат да правят обструкции.

Най-вече, всяка от тези стъпки изисква парламентарно време, което не достига, след като Джонсън обяви в сряда, че ще разпусне парламента за повече от месец от средата на септември до средата на октомври.

Въпреки това този подход веднъж вече беше успешен - по-рано тази година, когато парламентът прие закон, изискващ тогавашната министър-председателка Тереза Мей да отложи Brexit. В крайна сметка тя реши така или иначе го направи, затова резултатността на това законодателстване не беше напълно изпробвана.

Смяна на правителството

Парламентът може да свали правителството на Джонсън с вот на недоверие и да създаде две възможности законодателите да се опитат да спрат Brexit без сделка.

На първо място, ако правителството загуби вот на недоверие, това може да доведе до избори, с които да дойде на власт ново правителство със стратегия или да отложи Brexit, или да отмени решението за напускане на ЕС.

Но е изцяло във властта на Джонсън да отложи всякакви избори за след 31 октомври и неговите помощници показаха, че той е склонен да направи тази стъпка, за да гарантира, че Великобритания ще напусне ЕС.

Вторият начин не е изпробван и е по-труден за предсказване. Загуба на вот на доверие ще даде начало на 14-дневен период, в който трябва да бъде формирана нова администрация.

Ако мнозинството, гласувало срещу Джонсън, е в състояние да докаже чрез гласуване в парламента, че може да формира стабилно алтернативно правителство, то може да се опита да удължи членството на Великобритания в ЕС след 31 октомври.

Досега обаче съперничещите партии се отнасяха неохотно към сплотяване около един кандидат, който да оглави алтернативно правителство.

А и изборното законодателство, което позволява това, влезе в сила през 2011 г. и никога не е било прилагано по този начин. То беше критикувано, че не дава ясно определение как точно функционира 14-дневният период и кой и какво точно има власт да прави през това време.

Джонсън би могъл да твърди, че не е длъжен да подава оставка, да реши да издържи, докато не бъде задействана процедура за насрочване на избори и тогава да свика такива избори след 31 октомври.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Шефа от Шефилд 8По-умно е придържането към естествените неща, в реалма на *** те са: Чума, мизерия, некадърност, подлост, завист, злоба и плиткоумие.Смешно е лаййнннарци от Лаййннннарска държава (преобразена тенденциозно) да сипе акъл за истинска държава като Англия, при това доказана като такава на 100%.
15
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И кО стана сега?Май Британската "демокрация" се оказа хептен,като Б***лгаристанската - това не е "парламентарна",а премиерска "демокрация",като и там и тук един премиер "коли и беси",а всичките му други "демократични институции",само подсмърчат и изпълняват.Абе,да не би ингилизите да са се учили на демокрация от б***лгаристанците?
14
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кралицата има само представителни функции - да се озъбва и помахва с ръкавица...Това е доста разпространена заблуда. В интерес на истината тя има толкова власт, че има законното право да уволнява демократично избрани министри и да разпуска парламенти. Не само в Англия, но и в Австралия, Канада и другите държави официално под короната й. И го е правила. Каквото е станало, е волята на кралицата, колкото и да й е неприятен Джонсън. Никой политик там не маже да й противоречи.
13
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 8По-умен значи по-умен. Стедностатистическия британец е на границата, да бъде тотален kтерен, а половината са по-зле. Прекрасен пример, защо решенията трябва да се правят от определени хора, който се избират предварително. Утре, някой ще пусне референдум за премахването на данъците, ще мине, ще го махнат, а после ще искат д амханта правителството, като затварят болници и училища ...
12
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 8Като си толкова естествен, махай си дрехите, почвай да събираш коренчета и плодове, хващай малко животни и ги печи на някакъв огън, докато рисуваш картинки по стените на пещерите :)
11
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Каква драма само...
10
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Развод ми дай и не ме мъчи. И ето идва най-щастливия ден когато ти ще си далеч от мен.
9
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Под " ПО-УМНИТЕ " се разбира БИЗНЕСА И ОБРАЗОВАНИЕТО !!!!Те скочиха първи срещу Брекзит !Никой не говори за бради и тротинетки !Работил съм в селата около Нотингам,Лестър ,Дарби точно по гласуването му.По -абсурдни аргументи не бях чувал.Показателен е факта как почти всяко семейство в инвалидни колички ,следствие на родосмешение,твърди,че не искат други раси и националности...Б***си гордостта...
8
10
 
7
 
! Отговори
Шефа от Шефилд преди 4 години
До АнонименМного е относително кой е по-умен. Като си заобиколен с електронни джаджи, караш тротинетка, имаш смешна рижа брада, въртиш еднополова любов, това не те прави по-умен, нищо, че ти плащат яки кинти, за да правиш нещо, което не може да се докосне с ръка.По-умно е придържането към естествените неща, мое мнение, не те задължавам да мислиш така.
7
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Шефа от ШефилдНапротив. На "по-умните" англичани им се остава в ЕС. За това гласуваха Лондон и по-големите градове.За Брекзит гласуваха английските "реднеци" от Мидланд, дето не стават за нищо, освен да завиват гайки в заводите и да бачкат в Теско.
6
5
 
22
 
! Отговори
До 5 преди 4 години
Кралицата има само представителни функции - да се озъбва и помахва с ръкавица.
5
7
 
4
 
! Отговори
аа преди 4 години
и да рипат и да скачат ще стане каквото каже кралицата. А кралицата каза аут.
4
0
 
22
 
! Отговори
L. преди 4 години
Страшен сериал направиха островитяните на Европа.
3
11
 
6
 
! Отговори
Шефа от Шефилд преди 4 години
На англичаните, или поне на по-умните, им писна Брюксел и Сорос да им продават хапчета за тъ поумие, и да следят вземат ли си ги редовно.
2
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Борко хахото е пътник,и това било "империя"
1
7
 
23
 
! Отговори
прави впечатление преди 4 години
Все повече се убеждавам ,че света се управлява от едно единствено място(англо-саксонският свят и колониите им) и сега са си наумили да се пошегуват с нас като назначават масово нарциси и клоуни на висши постове!