Европа е изправена пред най-трудното си предизвикателство

COVID-19 доведе до силна здравна и икономическа криза
Обновена: 9 май 2020 13:12 | 9 май 2020 12:55, Камелия Цветанова
27
Европа е изправена пред най-трудното си предизвикателство
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Отбелязването на 70-ата годишнина от Декларацията на Шуман става в момент, когато Европа е изправена пред най-трудното си предизвикателство след края на Втората световна война: здравна, икономическа и социална криза, предизвикана от разпространението на COVID-19, посочва Европарламентът.

Още по темата

Декларацията на Шуман, която полага основите на нашия Европейски съюз, бележи началото на уникален и автентичен политически проект за гарантиране на мира и просперитета и подобряване на живота на всички европейски граждани. Още преди 70 години Декларацията на Шуман съдържаше идеята, че "обединението на Европа няма да стане отведнъж или според някакъв специален план. То ще бъде изградено чрез конкретни постижения, които първо създават чувство на солидарност." Този поетапен подход доведе до създаването на Европейския съюз, който познаваме днес.

От самото начало Европейският проект предвижда изграждането на политическа и икономическа общност, основана на ценности, произтичащи от общата ни европейска история, като солидарност, откритост, свобода, толерантност, равенство в многообразието и зачитане на принципите на правовата държава.
Според Жан Моне, автора на Декларацията на Шуман, хората не се променят, ако това не е необходимо, и виждат такава необходимост само по време на криза. Всяка криза е възможност да се направи крачка напред. Настоящата криза също изостри необходимостта от започване на работа за един по-ефективен, демократичен и близък до гражданите Европейски съюз.

През последните 70 години светът се промени драстично и Европейският съюз стана по-важен от всякога. Наша отговорност на фона на възникването на нов геополитически ред и в контекста на извънредна екологична ситуация е да приемем превръщането на ЕС в глобална сила за стабилност и мир, върховенство на закона, устойчивост и многостранно сътрудничество.

Настоящата криза показа на много висока цена, че европейският проект не е завършен и че липсата на солидарност или неоказването на противодействие на нарушения на основни права и на принципите на правовата държава не са само теми от теоретични дебати.

Стоим на плещите на гиганти и затова капацитетът на европейските институции и на всички държави членки за реакция на сегашните здравни, социални, икономически, екологични и институционални предизвикателства и предизвикателства в областта на сигурността следва най-малкото да бъде съизмерим с политическата амбиция, съдържаща се в Декларацията на Шуман. Трябва да укрепим и задълбочим демократичната легитимност на Европейския съюз и да гарантираме определянето на неговите политики и ръководство от гражданите на Европа в една пълноправна европейска парламентарна демокрация.

Считаме, че е време за амбициозен дебат за бъдещето на Европа с гражданите на ЕС и всички заинтересовани лица, за да оформим Съюза, в който искаме да живеем заедно, и да постигнем съгласие сред европейските граждани относно политическите основи, които искаме да изградим за възстановяването на европейския континент. Солидарността се превърна в главно условие за бъдещите ни общи постижения.

В този контекст продължаваме да считаме, че планираният общоевропейски проект - Конференцията за бъдещето на Европа, е подходящият форум за реализирането на тази амбиция. Конференцията трябва да започне възможно най-скоро и да доведе до формулирането на ясни предложения, включително чрез пряк и съдържателен диалог с гражданите, за да се осъществи задълбочена реформа на Европейския съюз, която да му позволи преди всичко да взема решения в общ европейски интерес и да направи ЕС по-ефективен, обединен, демократичен, суверенен и устойчив.

Ние препотвърждаваме позицията на Парламента и отчитаме позицията на Комисията, че процедурата, свързана с конференцията, нейната концепция, структура, време на провеждане и обхват, следва да се договорят съвместно от трите институции. Затова призоваваме Съвета да представи амбициозна позиция относно Конференцията.

Отвъд радостта и благодарността за това, че сме живели обединени и в мир в продължение на 75 години, не трябва да забравяме, че солидарността не свършва на нашите граници.

Сегашната пандемия ни напомня значението на многостранното сътрудничество в съвместното решаване на общите предизвикателства. Вместо към завръщане на националния егоизъм, пътят напред следва да води към един по-интегриран Европейски съюз, поддържащ тясно сътрудничество с международните партньори в дух на справедливост и разбирателство, се отбелязва в края на днешната декларация на ЕП.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


27
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
1
 
6
 
! Отговори
не може да бъде! преди 3 години
Само на мен ли ми се струва ,че и Ек,и ЕП сега са нещо като оркестърът на Титаник. Значи корабът си потъва в пълно съответствие със законите на физиката ,а оркестърът през това време изпълнява разни музикални китки/потпури/ за поддържане дyха на тия ,които вярват ,че корабът няма да потъне !?По-силни от законите на физиката!!!А,имаше едни дето се рекламираха,че са по-силни от инфлацията...после се оказа ,че са обикновена пирамида ...
18
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Христо ХристовКойто не може да направи разлика между "пак ще те попитам" и "ще ти задам същия въпрос".:)))))
17
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Христо ХристовХахаха. Това е РАЗЛИЧЕН ВЪПРОС, хибриднико.Значи избягваш да отговаряш когато те подпукат за факти?
16
0
 
3
 
! Отговори
Христо Христов преди 4 години
До 12Х.Х. караше колело в парка и не му пукаше за чакащите неграмотни *** на надница.
15
0
 
3
 
! Отговори
Христо Христов преди 4 години
До 10Неграмотен ли си да прочетеш, пpocт ли си, че не разбираш, *** ли си, че не го осъзнаваш?!Написах го ясно и обосновано в пост 9.ПП. Или не ти отърва и заради надника трябва да ди тролиш?!
14
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 17Тоест, виждаш, че ти си един изоставен сам човек. Моите съболезнования, но явно така си си постлал и няма да ти помогне нито плюене по Европа, нито възхваляване на Раша, Китай или комунистите. Всъщност, търсил ли си причините за провала ти в себе си?
13
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 16.В огледалото виждам как всеки е оставен да се оправя сам. Иначе приказки, химни. Като дойде проблем, ес го няма. Китай, Русия и Куба ли ще спасяват прогнилия ЕС
12
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 15Ех, поне вие да си вярвате на приказките. Но като се погледнете в огледалото и май-друго виждате.:)
11
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Европатъ остави дажи своите да се оправят сами. Италия.За какъв *** на някой му трябва Европа. Великобритания също им писа чао.
10
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ZorbГовори за себе си. Аз съм в Европа и се чувствам като европеец, може би защото не съм седнал да чакам, някой да ми направи, а работя постоянно. Наслаждавам се на това което ми дава свободата да пътувам и да се реализирам според възможностите си. На Европа определено не й е все тая, иначе нямаше да налива милиарди в България, за да стимулира растежа на икономиката ни. Какво си учил и какво работиш в момента?
9
1
 
7
 
! Отговори
Zorb преди 4 години
Ние не сме в Европа. Те не се вълнуват от нас, ние защо трябва да се вълнуваме от техните проблеми? Нито им вземаме заплатите, нито сме близко до стандарта им, нито имаме единна валута, нито сме в Шенген, нито правилата на Европа важът тук. Да стачкуват! Тук живеем за заплата! Ние ако почнем да стачкуваме, ще стане страшно! Европа....не е за бедни, и както виждаме - не желаят бедни!!!
8
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какво стана с Х.Х.? Така държеше да се изкаже, а освен увъртания и отричане на фактите друго не сме видели.
7
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Планът "Маршал" храни гладните италианци, французи, германци след края на войната. Разорената Западна Европа протестира срещу САЩ и иска социалистическа революция. Италия, Франция, Гърция искат храна и стоки от САЩ, иначе заплашват да станат социалистически.
6
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Христо ХристовТи твърдеше, че е "излишна" и че е "бездействала", така че пак ще те попитам, посочените факти потвърждават ли изказванията ти или не?
5
0
 
9
 
! Отговори
прод.на Ком.4 преди 4 години
икономически съюз и други европейски държави от запад(Испания след Франко и Португалия)ЕСС се превърна в една разнородна политическа и чиновническа структура която загуби първоначалния си смисъл. За съжаление не само единство липсва ами и съществува разделение на принципа-"Разделяи и владеи".Както се казва,нищо ново под слънцето,щом политиците си бръкнат"гагата"някъде се получава не прогрес а регрес.А днес се вижда най ясно. Някои политици забравиха,че континента Европа е от Пиринеите до Урал.
4
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Христо ХристовИнтересна интерпретация на "факти".Значи финансовата, логистичната, медицинската и интеграционната помощ от страна вътре в ЕС не са се състояли?"Да" или "Не":)
3
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За справка. Погледнете Италия и как европейския съюз ги остави да ***. После се сетете с нас за какво иде реч. Солидарност на върба!
2
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всъщност първоначалната идея за обединена Европа е била за икономически съюз между западни държави помпозна Маршал.Но както винаги се получава,след тих преврат,с помощта на подставени политици и с безхаберни чиновници се изгражда един политически съюз в който се създават още три"блока".На парите(Еврозона)на генералитета(НАТО) и на уж свободното движение на стоките,парите и хората(Шенген)Но всъщност,ЕС с присъединяването на страните от разпадналия се Варшавски Договор и на Источния икономически
1
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Изслямизирана бивша Европа в разпад. А нашичките крадливи политяги са се юрнали за еврото.