До какво доведе стратегията на Швеция срещу коронавируса?

Скандинавската държава започва да се справя с COVID-19
26 юли 2020 13:45, Нели Христова
167
До какво доведе стратегията на Швеция срещу коронавируса?
Снимка: БГНЕС

Още рано сутринта десетки цветни кърпи се появяват на брега на езерото Стуршьон в Швеция. Хората са повече от предходни години заради рестрикциите, които останалите държави наложиха на скандинавската страна. От началото на пандемията там починаха близо 5000 души при население от 10 млн. Това е един от най-високите проценти на смъртност спрямо населението в цяла Европа. Швеция е и най-зле в сравнение с останалите скандинавски страни. За разлика от нея, всички останали решиха да въведат мерки още в началото на пандемията.

Още по темата
"Може би трябваше да се грижим една идея повече един за друг", казва 31-годишният Дан Еклунд, който посещава езерото с лодката на свой приятел. Последните данни показват, че Швеция все пак се справя с удържането на вируса и броят на заразените и починалите не се увеличава рязко. Болните, които влизат за лечение в болница, също са намалели. И макар ситуацията все още да е по-лоша, отколкото в останалата част на Скандинавия, все пак подобрение има.

"Всичко изглежда добре. Вече сме там, където очаквахме да сме много по-рано", казва главният епидемиолог на страната Андерс Тегнел. Той признава, че прекалено много хора починаха в старческите домове на страната, но и не е убеден, че ако бяха наложени ограничителни мерки, ситуацията щеше да е по-различна.

Каква бе стратегията на Швеция?

Още от началото на пандемията страната само препоръчваше хората да спазват социална дистанция, да работят от вкъщи там, където е възможно и да избягват градския транспорт. Единствената забрана бе за събиране на повече от 50 души, както и ограничения при посещението на старчески домове. Заведенията останаха отворени, но не можеше да се поръчва директно от бармана. Правителството описваше многократно пандемията като "маратон, а не спринт" и бе категорично, че те са избрани, за да действат по-дълго.

Този подход предизвика международни критики и дори ранните поддръжници на Тегнел по-късно се отрекоха от действията му. Аника Линде, която заемаше поста на главен епидемиолог от 2005 до 2013 г., каза пред най-големия  шведски ежедневник Dagens Nyheter, че налагането на строги мерки в началото на пандемията би спасило много животи. Но според епидемиологът Хелена Норденстед няма консенсус в шведската научна общонст, че стратегията се е провалила.

По-добри ли са шведите в спазването на дистанция?

Според модела на Андерс Тегнел сега шведите са възобновили около 30% от социалните си взаимодействия, които са имали преди началото на пандемията. А проучване, публикувано тази седмица, показва, че 87% от шведите продължават да спазват мерките за социална дистанция. Според Норденстед фактът, че шведите са имали по-дълго време да коригират поведението си отколкото държавите, които бяха блокирани, ще им помогне в удържането на втората вълна.

Но собственикът на заведение Шиар Али казва, че не всички се придържат към препоръките.Увеличават се и съобщенията за нелегално събиране на много хора в туристическите региони.

"Опитваме се да им кажем, че трябва да спазват дистанция. Но те не се интересуват, най-вече младите хора", казва Али пред BBC, чието заведение се намира на брега на Стуршьон.

Постигна ли Швеция бленуваният стаден имунитет?

Пет месеца от началото на пандемията едва 6% от шведите имат антитела срещу коронавируса. Това гласи информацията на Шведското здравно министерство. Но според Андерс Тегнел процентът е по-голям, тъй като "имунитетът бил труден за проследяване". Той цитира изследване на института "Каролинска", според което дори хората, които са дали отрицателна проба за антитела срещу COVID-19, са развили специални Т-клетки. Те също предлагат имунитет, като идентифицират и унищожават заразените клетки.

Другите шведски учени са по-предпазливи в изказванията си.

"Смятам, че това е прекалено самоуверено. Всички се надяваме, че имунитетът ще се отрази на броят на болните през есента, но не сме сигурни в това", казва Норденстед. 

Как се справя икономиката на страната?

Стратегията на Швеция не бе насочена към това да се запази икономиката, но все пак властите заявиха, че ако държат бизнесите отворени, безработицата, фалитите и загубите ще са по-малко. Според проучване на скандинавската банка SEB през периода на карантината шведите са харчели повече пари от съседите си. Но дори и това не им е помогнало - тази година икономиката на Швеция ще се свие с 5%.

Да, процентът е по-малък от този в останалите държави, ударени тежко от коронавируса, като Италия, Испания и Великобритания, но е почти равен на спада в останалите скандинавски държави. Безработицата в Швеция е скочила с 9% - процент, по-висок от този в останалите й съседки.

"Швеция, както и останалите скандинавски държави, е малка отворена икономика, която разчита главно на търговията. Така че е нормално да се справя зле, когато останалият свят е в тежко положение", обяснява проф. Каролина Екхолм, бивш заместник-губернатор на Централната банка на Швеция. По думите й ресторантите, магазините и фитнесите са останали отворени, но все още се борят за клиентела.

Най-голяма е щетата върху репутацията на Швеция

Скандинавските държави са близки помежду си, но стратегията на Швеция я отдаличи от тях. Дания, Норвегия и Финландия отвориха границите си едни за други през юни, но оставиха Швеция настрана заради големия брой заразени. Проучване на YouGov показва, че 71% от норвежците и 61% от датчаните са притеснени от шведските туристи. Процентът е по-голям дори и в сравнение с този за туристите от силно засегнати зони като Испания и Италия.

"Не мисля, че това ще се отрази на отношенията ни в дългосрочен план", казва Хелън Линдберг, старши преподавател по управление в университета в Упсала. "Но пандемията подчерта и върна стари проблеми между нашите страни."

Според нея по-голям проблем е въздействието върху по-широката международна репутация на Швеция, която се слави с висококачествено здравеопазване и грижи за възрастни хора.

"Случилото се нанесе удар върху имиджа на Швеция като хуманитарна суперсила в света. Нашият ореол беше отнет и сега имаме много да доказваме."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


167
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
6
 
13
 
! Отговори
Ельоменат преди 3 години
Важното е, че при 20 заразени на ден герберугите ми забраниха паркове и планини, защото беше опасно, но при 300 на ден са отворени ресторанти, барове, хорщтели и дискотеки. ЛОБИТАТА СЪР
39
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 37Не е вярно. Швеция има културно "вградена" социална дистанция. Географски също са защитени за да не се стигне до взривно разпространение (почти няма гъстонаселени места в Швеция).Като тролите поне сменете малко опорките. От четири месеца едни и същи глупости повтаряте и са ви обяснени 100 пъти. Очевидни сте. Даже не знаете защо тролите, то троленето ви изгуби всякакъв смисъл.
38
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Още ли има създания с една мозъчна гънка които вярват в така наречения Ковид 19?
37
7
 
6
 
! Отговори
Имаме 420 мъртви преди 3 години
Но не можем да сме Швеция където хората СПАЗВАТ ДОБРОВОЛНО дистанция и пазят старите, щото те живеят в домове. 3000 мъртви може би при нас. Е, да, ама при първата хиледарка щяха да надигнат вой от опозицията и оня комплексар дългуча. Щеше да пита Мутафчийски не къде да труповете а защо има толкова трупове мръсното псе.
36
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименДо Анонимен 34Повтаряш се с цел да тролиш. У лево.---А освен да се пениш и да се злобиш, нещо като аргументи имаш ли?
35
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Белгия не "спазваше мерки", защото когато пламнаха още никой не беше наясно какво става (също както Италия и Франция).То и Швеция не спазваше и никога не е спазвала мерки за разлика от Белгия, където се спазват строги мерки, и Швеция има два пъти по малко смъртни случаи. Защо мерките в Белгия не действат?
34
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 25Това не е вярно. Даже в статията пише за алтернатива на антителата: клетъчна защита се нарича (Т-клетки). Абе, вие четете ли статиите преди да пишете? Май не.
33
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименА като Белгия започна да спазва мерки, защо има два пъти повече смъртни случаи от Швеция където не спазват мерки, защо мерките не действат в Белгия?
32
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ваксинирайте се и пийте лекарсват ако искате да имате гениални деца като Thomas Quasthoff, вижте в ютюб какъв гениален глас има, но майка му е пила много модерни лекарсва и ваксини, затова се е родил гениален музикант.
31
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Дано пак да наложат строги мерки в България.
30
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 26Белгия не "спазваше мерки", защото когато пламнаха още никой не беше наясно какво става (също както Италия и Франция). Мерките те ги въведоха когато вече бяха пламнали. Шведите имаха най-много време от цяла Европа да се опазят и пак се о*раха.
29
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не че защитавам Мангъров.Ама къде са лекарствата ваксините и медицинта като цяло.Бил Гейтс от 2015 разяснявал как трябвало да се намали населението чрез вирус.Отдавна трябва да е в Нюрнберг като подсъдим за нацистките си престъпления против човечеството.
28
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Никаква стратегия нямат Швеция. Просто толкоз си могат и толкоз пари им се дават за обществено здраве. Чак и стратези. Обаче короната е само началото, и ми се струва, че ще идват с интензитет от през две три години. Тогава ще видим дали ще повторят безхаберието си, наричано по медии Стратегия.
27
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако ще се гледат съседите тогава вземете за пример Белгия и Германия.
26
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 19"Факт е, че в последните седмици броят на новите заразени в 10 милионна Швеция е 100-200човека, т. е по малко от нас. Няма значение колко процента са изкарали вируса 6, 16 или повече."А ти видя ли какво пише как сега шведите спазват мерките за социална дистанция и сравни ли с това какво става в България или пак "забрави"?
25
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А Белгия защо е била огнище на заразата, като спазвала мерки? За какво ги е спазвала тогава тези мерки - за да стане огнище на зараза с ковид? Спазваш мерките - ставаш огнище на зараза, така ли излиза?
24
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако не развиеш антитела не може да прекараш грипа, не само ковид-19, за всеки грип и за всяко вирусно заболяване се отнаса, ако не развиеш антитела тогава си заминаваш. Грипа не се лекува, няма лекарство срещу никакъв грип.
23
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 21Белгия беше едно от първоначалните огнища в Европа, те въобще нямаха същите условия като Швеция. За условия като в Швеция виж съседите й: Норвегия, Дания, а също и Финландия като държава от този регион.
22
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 15"Ако си имал някакъв контакт правиш антитела"Аз ви казах, че като не можете да мислите и не разбирате не трябва да се насилвате с размишления за неща, които не разбирате.Даже в статията ви казват, че прекаралите вируса не развиват задължително антитела, да не говорим, че дори и след като човек развие антитела те изчезват след известно време.Вижте намерете си тема където се обсъжда качеството на домашната ракия, там по може да сте компетентни.
21
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В Белгия където се спазват драконовски мерки смъртността е два пъти по висока от Швеция където не спазват мерки.