Тимерманс: Няма бъдеще в използването на въглища

Високите цени на тока свързани с COVID пандемията
15 окт 2021 10:53, Елка Василева
84
Тимерманс: Няма бъдеще в използването на въглища
Снимка: архив, БГНЕС

Няма бъдеще в използването на въглища. Това заяви пред bTV зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, отговорник за „Зелената сделка“.

Той  пристигна на посещение в България, за да участва във форума „Зеленият преход – решения и предизвикателства за България“.

„Няма бъдеще във въглищата. В глобален план все повече страни изповядват тази политика. Това, което трябва да подсигурим обачеу е едно по-добро бъдеще за хората, които живеят в райони, където има минодобив. Аз съм внук на двама миньори и приемам лично въпроса“, коментира зам.-председателят на ЕК.

Още по темата

Тимерманс беше категоричен, че не може да каже дали е приемлива 2040 г. като краен срок за излизане от експлоатация на въглищните централи в България, преди да е видял Плана ни за възстановяване и устойчивост.

„Когато става дума за Планове за възстановяване, ние ги анализираме изключително внимателно. Когато получим българския План през следващите дни, ще го анализираме и ще видим моментите за приключване с въглищата. Колкото по-дълго чакаме, толкова по-скъпо ще ни струва“, каза Тимерманс.

Той коментира, че очаква да види в Плана ни за възстановяване как България ще стане място, където всеки ще има по-добро работно място и как ще се подобри инвестиционната среда.

Тимерманс уточни, че качеството е по-важно от скоростта, затова не очаква проблеми заради забавянето от наша страна да бъде внесен документът. Зам.-председателят на ЕК посочи, че той ще бъде разглеждан през следващите няколко месеца в Брюксел.

Според него „зелената енергия“ ще подсигури по-ниски цени на тока и добави, че природният газ е добро решение, а ядрената енергия ще има роля в бъдеще. Тимерманс добави, че Брюксел ще застане зад страната ни, ако решим да довършим АЕЦ „Белене“.

„Проверете цифрите – какви са плюсовете и минусите. Вземете решение, за което ние ще ви подкрепим“, обясни Тимерманс.

На въпрос каква е сметката му за електричество, Тимерманс отговори: „В момента със съпругата ми живеем в Белгия, плащаме авансово 220 евро на месец, но аз знам, че вече тази сума няма да е достатъчна за покриване на сметката, защото сумите се покачват драстично. Предполагам, че в края на годината ще трябва да се плати доста повече“.

Той обясни, че ситуацията с високите цени на електроенергията е свързана с COVID пандемията. Тимерманс уточни, че това не се случва за първи път и добави, че преди 25 години цените са били дори и по-високи. Според него е можел да се предвиди ценовият скок заради развитието на икономиката, но има и други фактори, които е нямало как.  

„Заради COVID намалява предлагането на газ, хората компенсираха с купуването на по-големи количества. Това е „перфектната буря“, но се надяваме, че това е само временно положение и цените ще слязат надолу в началото на следващата година“, обясни зам.-председателят на ЕК.

Относно твърдението, че Москва задържа количества газ, за да създаде по-високо търсене и повишаване на цените, Тимерманс отговори, че Русия изпълнява своите договори с ЕС и Брюксел няма причина да смята, че руснаците притискат пазара.

„Търсенето е огромно в световен план. В Китай това също е голям проблем. Русия се опитва да достави максимални количества и на Китай. Нямаме причина да смятаме към момента, че Русия по някакъв начин манипулира пазара“, заяви още той.

Тимерманс коментира и газопровода „Северен поток 2“. Според него от германските власти зависи дали проектът може да се лицензира по-рано.

Попитан как може да обясни „Зелената сделка“ на разбираем език, Тимерманс заяви: „Температурата на нашата планета се е покачила с над 1 градус в сравнение с прединдустриалната епоха. Това вече е довело до огромни проблеми. Ако позволим температурата да се повиши с повече от 2 градуса, човечеството няма вече да може да контролира околната среда. Ще се стигне до война за вода и храна“.

По думите му, за да се ограничи повишаването на температурата, трябва да се намали изпускането на вредни газове, а за да се случи това, трябва да се промени икономическият модел. Според него това е напълно възможно, защото светът има знанието и технологиите, за да изпълни тази цел.

Според него България върви в правилната посока относно съдебната реформа и Брюксел ще ни подкрепя в този процес.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
9
 
! Отговори
DD преди 2 години
А дали ще доживее да види как тази пирамида от интереси наречена ЕС се разпада...Едни живеят за сметка на други.Я малко реципрочност.Всички вериги в БГ,с немски заплати за служителите си.75 процента асортимент от БГ.Вносни мита за страни извън ЕС,ама по 300 %. Защитен обем вътре общностен внос като анти-дъмпингова мярка.И не на последно място изравняване на субсидиите в ЕС. За Италия 300 лв субсидия за грозде за БГ 30.айде малко лявап олитика щот се оляхте.За централите ше видим.
12
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тя и Ванга каза че ще излезем от тоя съюз ще ни докарат до просешка тояга
11
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Грета кога ще ни посети
10
0
 
26
 
! Отговори
... преди 2 години
Стига лъгахте! Цената на тока е висока заради зеления ДАНЪК! Това не го плаща бизнеса или ТЕЦ-овете! Плащаме го обикновените хора! СТИГА СТЕ ЛЪГАЛИ МИШОЦИ ДОЛНИ!
9
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Май запасите ни от въглища които са природно богатство и имаме 50 години още запаси са трън в очите на Европа искат да събъят на босия и цървулите
8
0
 
19
 
! Отговори
Нане преди 2 години
Нема страшно, тоя ще ви доведе грети тунберга ви попръцква зимата са сгреете...))
7
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Държавата има ресурс - въглища. Какво ще ги прави сама трябва да реши. Дали ще ги ползва или не е решение на държавата не на европейската комисия
6
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А питаха ли го щом няма бъдеще във въглищата, защо сега Германия купува ток от полските ТЕЦ-ове на въглища? Нали германците са еко? Да гасят, да стоят на тъмно и студено, на спрени производства - а не да купуват мръсния ток, в който нямало бъдеще. Лицемер и половина. Ще надроби една камара глyпocти, и ще хвърли топа след 3-4 години, пък ние да се оправяме!
5
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Значи според тоя да, събуем на босия и цървулите ние пък не можем да, си позволим да, се, върнем в 19 век господин Тимерманс вашите богати държави не се отказват от въглищата вие искате да затварят всичко у нас
4
1
 
7
 
! Отговори
Teo преди 2 години
Капитализмът и зеленото бъдеще са несъвместими. За да работи той добре е необходимо повече и повече производство. Реално трябва да спрем корабоплаването, въздухоплаването, автомобилите да минат на газ и водород, да се произвеждат нечупливи домашни уреди и автомобили, както и построеното да не се срутва до основи и да се гради на ново. Но това изкарва 70% от трудоустроените хора на улицата. Няма как да стане! Не и със сегашното мислене.
3
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонименнаводненията са заради изсичането на горите (за пари!!!)....хванете се пообразовайте малко че вече ставате жалки....
2
15
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Българина неможе да направи връзка с наводнения, които му отнасят къщата и примените в климата. Когато успее да я направи тая връзка ще е късно и ще кълне политиците че нищо не са направили докато могат.
1
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ши ва набодем като говяда, няма да имате нишо и ше сте щастливи като ЕС кокошки - Клас Шваб, Давос. Нема бъдеще за въглища, а за гуми да горят мангустити , искрено ваш зеуен талибан