Опитът от Сирия показва как ще действа Русия в Украйна

Хана Ноте прогнозира същата последователност и поетапност
22 апр 2022 20:49, Йоана Цонева
140
Опитът от Сирия показва как ще действа Русия в Украйна
Снимка: БГНЕС

Хана Ноте работи в Центъра за разоръжаване и неразпространение на оръжия във Виена, специалистка по темите за сигурността и контрола на въоръжението с акцент върху Русия и Близкия изток.

Дойче Веле: Вие установихте съществени прилики между военната кампания на Русия в Сирия и това, което тя прави сега в Украйна. Кои са паралелите?

Хана Ноте: Има пет паралела. Първият от тях е, че Русия води етапна война, т.е. провежда военните действия в отделни фази. Вторият е тактиката за обсада на градове и бомбардировки на обсадените територии, третия - създаването на т.нар. хуманитарни коридори, които трябва да бъдат възприемани с определено недоверие. Следващият паралел е свързан с използването на чуждестранни бойци: Русия обвинява Украйна, че привлича чужденци, каквото самата тя възнамерява да прави. Оттам нататък другите паралели са дезинформацията и използването на цивилни лица като живи щитове.

Въпреки паралелите обаче, трябва да имаме предвид принципните различия между военните цели и мащабите на военните операции в Сирия и в Украйна. Мисля, че залозите за Русия са съвсем различни.

ДВ: Какво точно представлява етапната война?

Хана Ноте: В Сирия видяхме, че руските военни, застанали на страната на режима на Асад, в различните етапи на войната спираха бойните си действия в определени региони, за да се съсредоточат върху други. Така например в началото на 2017-а година те създадоха т.нар. зони за деескалация в западните части на Сирия, което освободи ресурси и позволи на правителството на Асад да завземе територии на изток. Както и да се прегрупира и възстанови ресурсите си. След това през 2018-а година сирийската армия, подкрепена от Русия, се завърна и превзе тези зони за деескалация. Изключение е Идлиб, който и до днес остава извън контрола на сирийското правителство.

В Украйна пък Русия обяви, че първата фаза от специалната военна операция е приключила, и че сега ще съсредоточи върху "освобождението" на Донбас. И наистина, последва изтегляне на руските части от покрайнините на Киев и от Северна Украйна.

Обръщам внимание на този паралел не толкова поради това, че прогнозирам същата последователност и поетапност - призовавам да не се проявява прекомерен оптимизъм само защото руснаците казват, че сега ще се съсредоточават върху Донбас. Не можем непременно да смятаме, че боевете в останалата част на страната са приключили.

ДВ: Опитите да се изградят хуманитарни коридори, по които гражданите да напуснат обсадените райони, особено в Мариупол, се проваляха многократно. Каква е руската стратегия в това отношение?

Хана Ноте: За съжаление сирийският прецедент показва, че към тези коридори трябва да се подхожда много предпазливо по няколко причини. Добър пример за това е обсадата на Алепо от 2016-а година, която продължи повече от шест месеца. Русия отвори хуманитарни коридори, но местните хора не им вярваха особено - тъй като нямаше международен мониторинг, те предпочетоха да не напускат града.

Оттам нататък обаче руската армия се отнасяше към хората, които са останали, като към мишени - щом не са заминали, макар че са можели, значи са терористи. Опасността е там, че подобни схеми могат да се видят и в Украйна.

Още по темата
ДВ: Що се отнася до използването на чужденци в този военен конфликт - как върви набирането на сирийци от страна на руската аримя?

Хана Ноте: Картината не е еднозначна. Наскоро бях стигнала до извода, че наборът на доброволци буксува, макар Русия да обяви, че те са 16 000, основно от Сирия. Но придвижване на сирийци към Украйна почти не бе забелязано - както отбелязаха и представители на Пентагона. След това пък бе казано, че ръководствата на т.нар. ДНР и ЛНР щели да защитават земите си самостоятелно - с други думи излезе, че идеята с чужденците е отхвърлена.

Но в последните дни бе съобщено, че стотици сирийци са стигнали до територията на Русия - вероятно за да преминат базова военна подготовка. Те скоро биха могли да стигнат и до Украйна, откъдето следва, че наборът на доброволци вероятно набира скорост. Предполагам, че Русия изпитва дефицит на жива сила и има нужда от сирийските наемници, но същевременно се съмнявам, че това непременно ще помогне на Русия да промени хода на военната кампания, тъй като броят на новобранците няма да бъде достатъчен.

ДВ: Съществуват опасения, че руските военни могат да прибегнат към химически оръжия. При какви обстоятелства би могло да се случи това според Вас?

Хана Ноте: Нека започна с това, че прагът за използването на химическо оръжие във военни конфликти бе снижен много в рамките на войната в Сирия - защото дори след като Сирия обяви, че е унищожила своите запаси от химически оръжия, станахме свидетели на многократното им използване.

Но дали Русия би използвала подобно оръжие в Украйна? В случая не става въпрос само за това дали Русия се страхува от последствията и от това дали ще ѝ бъде потърсена отговорност - събития като клането в Буча показват, че Русия не е особено обезпокоена от това, че международната общност може да я обвини в извършването на зверства.

Въпросът е и в това дали използването на химическо оръжие ще бъде полезно от тяхна гледна точка и дали ще бъде ефективно във военен конфликт. Навремето правителството на Асад използваше химическо оръжие в тясна връзка с водените обичайни бойни действия, т.е. то бе тактически и оперативно свързано с целите на военните действия и служеше за колективно наказание на населението в районите, контролирани от опозицията, заедно с обсадите и използването на насилие.

Що се отнася до Украйна, трябва най-напред да се запитаме дали вече се води война за изтощение: редица експерти биха отговорили утвърдително. При този вид война се увеличава степента на насилие спрямо цивилното население - и може да се стигне до извода, че има смисъл от използването на химическо оръжие. Но дори Русия да не използва химическо оръжие в Украйна, на Кремъл му е изгодно да твърди постоянно, че Украйна готвела такова нападение.

На първо място, защото така се внушава на собственото население, че заплахата от оръжия за масово унищожение всъщност идва от Украйна, а не от Русия. В допълнение това се подхваща и от любителите на конспиративни теории на Запад, които започват да сеят съмнения. Това е удобен инструмент за Русия, а и не излиза скъпо.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


140
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
93
5
 
10
 
! Отговори
Васко преди 2 години
Не знам защо бг медии цитират постоянно Deutche Welle. В Германия тази медия е тотално не популярна. И никога не съм чул някой да ги споменава.Като искат немски медии, има достатъчно сериозни и авторитетни други . Поздрави от Германия.
92
9
 
6
 
! Отговори
УЛМ преди 2 години
До Анонимен 121"САЩ оттърваха света и от друг един опасен терорист - Осама Бин Ладен" - не е зле да се ограмотиш малко преди да пишеш глупости, защото Бин Ладен го създаде точно САЩ. Колко са го "ликвидирали" само те си знаят ...
91
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 132 - Многознайко, прочети малко за атаката на иракската авиация с химическо оръжие срещу кюрдите в Халабджа и тогава пиши проруските си опорки. Като си голям умник, бегай у руша да му'аш гречка и брезови корички.
90
7
 
9
 
! Отговори
Стьопка Бандера преди 2 години
Тактиката на САЩ, които първи нахлуха в Сирия (впрочем не само там) е по-проста - овладяват (окупират) с армията област с петролни залежи и започват да крадат петрол като разпрани, охранявани от частни армии от главорези.
89
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия е чума за цивилизацията.трябва да се отстрани.
88
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Убиха Садам и Кадафи защото не искаха да продават петрола си в долари." Не точно, продаваха си го чинно в долари. Садам го убиха защото влезе в Кувейт и започна да пали кладенци. Кадафи си го убиха неговите от враждуващи фракции подпомогнати от Запада, разбира се. Кадафи натрупа черни точки след атентата над Локърби, случаят с нашите сестри и явно други прегрешения.
87
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какъв е този пасквил, даже не го дочетох толкова е зле.
86
18
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия в Сирия подпомогна още един диктаторски режим. Оставена е още една марионетка, както в Беларус. Въобще не ги интересуваше, че обляха с кръв една гражданска война. Асад след толкова кръвопролития подаде ли оставка..Не, защото русия му помогна да остане на власт и да запази ограбеното от народа.
85
33
 
11
 
! Отговори
Бай Иван преди 2 години
Мисля че е справидливо ,руснаците да пуснат в обращение не черния пазар западното оръжие попаднало в плен.Има хора по света които ще го използват с удоволствие срещу Запада:пътически самолети,петролни и танкери за втечнен газ и много други цели.
84
8
 
23
 
! Отговори
Брат преди 2 години
До Абе,Това е положението, брат, брат, ама като тръгнеш с врага на Русия, срещу мечока няма да те чака нищо хубаво.Трябва да се съобразяваш, то и аз искам Цариград да е български и да пусна всички радикали по родопските граници, ама трябва да се мисли, братленце, че после да няма рев и сополи.
83
21
 
26
 
! Отговори
до 121 преди 2 години
Аз по-диктаторски режими от западните не знам. Абсолютна цензура по медиите. Всички западни телевизии дуднят едно и също и то с едни и същи думи. Зелени сертификати, които замениха и паспортите, ама кво да изброявам....свобода и мисъл в едно.
82
13
 
20
 
! Отговори
Абе, преди 2 години
До Брат за Брата Те и украинците си мислеха, че са братски народи, ама каква стана?! Не изпълняваш ли заповедите от Кремъл, няма "братя"!
81
23
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия вече определя правилата. Истеричната реакция на запада само го потвърждава. Чак и руските спортисти включиха. Чудят се вече какво и как.
80
21
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ирак и Афганистан...това бяха диктаторски режими, на чело на които стояха престъпници. Саддам Хюсеин беше убит, той е вкарвал в затвори и убивал хора без съд и присъди, включително по религиозни причини. САЩ оттърваха света и от друг един опасен терорист - Осама Бин Ладен . Русия нещо смислено да постигна в световен мащаб ? Някого да освободи или донесе просперитет? Първо трябва да освободи себе си от диктатурата в страната
79
15
 
14
 
! Отговори
Данке преди 2 години
До АнонименНезнам колко е пропаганда, но в момента ако съдя по социалните мрежи, ако вдигнеш руски байряк в Сирия ще те носят на ръце.Ако слушаме медиите, там мразят руснаците и всичко руско.Много неща ще излязат на яве, но най-нямам търпение за украински фашяги.
78
24
 
23
 
! Отговори
анонимен преди 2 години
русия ще си платят и то пре скъпо!
77
7
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ами Русия сложи точка на войната в Сирия. Изнесохте се с подвити опашки, а Башар още си е там.
76
26
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За голямо съжаление на жалките русофили Русия ще претърпи поражение в Донбас и в това няма никакво съмнение...
75
13
 
10
 
! Отговори
Брат за Брата преди 2 години
До Цар БорисСъюзници на смачкани фашаги против волята на народа, точно както и сега.Много ясно, че ще ни помпят, все пак Германия пада.Но те вместо да ни изравнят със земята правят България чудовището на Балканите, което има най силната армия и икономика на световно ниво, САМО ЗАЩОТО СМЕ БРАТСКИ НАРОД ! ДА СЕ ЗНАЕ, ние сме си били за убиване, ама тукашните антибългари все си мислят, че Русия им е длъжна с нещо.Това ще трябва да се промени...
74
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Цар Борис "След като сме обявили война на Англия и САЩ - защо именно руснаците навлязоха в България, а не държавите, с които сме във война. Именно Русия ни обявява война, а не ние на нея" Не им задавай такива въпроси. Точно във Великденските дни ги караш да са лицемерни до цинизъм. Сега пак трябва да лъжат най-нагло.