Защо ключовият руски нефтопровод "Дружба" не е част от ембаргото на ЕС?

От това се възползват държави като Унгария
3 юни 2022 20:27, Нели Христова
35
Защо ключовият руски нефтопровод "Дружба" не е част от ембаргото на ЕС?
Снимка: Getty

След като войната в Украйна навлезе в четвъртия си месец, а краят ѝ не се вижда, Европейският съюз съсредоточи санкциите си срещу Русия в нова сфера.

В смел ход, който може да се отрази на световните пазари, 27-те държави членки се споразумяха до края на годината постепенно да изтеглят от пазара руския петрол - както барелите със суров петрол, така и рафинираните петролни продукти.

Пробивът беше постигнат след почти четири седмици на напрегнати преговори, които завършиха с извънредна среща на високо равнище в Брюксел, на която лидерите отстъпиха пред ключово искане, настоятелно поддържано от Унгария: това да не засяга руският петрол, преминаващ през тръбопроводи.

Съответно забраната в целия ЕС ще бъде насочена към вноса по море, който представлява повече от две трети от ежедневните покупки на руски петрол в блока.

Дерогацията по отношение на тръбопроводите е по-широка от първоначалния компромис, според който на Унгария, заедно с други държави без излаз на море, ще бъдат предоставени две допълнителни години до декември 2024 г., за да наложат ембаргото.

В сегашния си вид изключението, обявено като "временно", ще остане в сила за неопределен период от време.

Сделката е неоспорима политическа победа за унгарския министър-председател Виктор Орбан, който упорито отстояваше позицията си и блокираше мярката, докато не бяха удовлетворени всички негови искания.

"Унгарските семейства могат да спят спокойно тази нощ", заяви Орбан в края на срещата.

"Предложението на Брюксел щеше да прилича на атомна бомба, но ние успяхме да го избегнем", каза Орбан.

В центъра на спора е петролопроводът "Дружба", датиращ от съветската епоха и понастоящем управляван от руския държавен гигант "Транснефт".

Тръбопроводът започва да се строи в началото на 60-те години на миналия век и днес се образува мрежа с дължина 5500 км, като влива петрол Urals директно в рафинерии в Полша, Германия, Унгария, Словакия и Чешката република.

Дружба изпомпва между 750 000 и 800 000 барела суров петрол дневно, а капацитетът ѝ достига до 1,4 милиона барела дневно. След това горивото се рафинира от компании от ЕС в дизел, нафта, бензин, смазочни материали и други стоки, които се продават в блока и извън него.

Тези огромни и постоянни обеми превърнаха тръбопровода в ключов елемент на енергийния сектор на Централна Европа, изграждайки цяла екосистема, която поддържа пряко и индиректно хиляди работни места, но в същото време създаде висока степен на зависимост от Русия.

Веднага след като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи поетапно преустановяване на вноса на петрол както по море, така и по тръбопроводите, започнаха да се появяват пукнатини.

Унгария, Чехия и Словакия - три държави, които нямат достъп до море и са силно зависими от руския петрол, бързо изразиха загриженост и поискаха специално определени срокове, вариращи от две до четири допълнителни години, за да преустроят енергийните си системи.

Словашкото правителство твърди, че единствената рафинерия в страната, Slovnaft, работи изключително с руски петрол и че пренасочването на технологията към по-лек суров петрол ще отнеме половин десетилетие и ще изисква инвестиции в размер на 250 млн. евро. Използвайки подобни аргументи, Будапеща постави на масата искане за 550 млн. евро за адаптиране на рафинериите си, докато Прага заяви, че до юни 2024 г. се нуждае от разширяване на капацитета на тръбопровода Transalpine, който позволява транспортирането на неруски петрол от морския терминал в Триест, Италия.

В края на краищата лидерите на ЕС, опасявайки се от безкрайна дискусия и безизходица и страхувайки се да не навредят на репутацията си, предпочетоха да направят компромис и прокараха шестия пакет от санкции.

Макар че крайният резултат беше пречупен през призмата на направеното изключение, обхватът на петролното ембарго все пак е впечатляващ за жадния за енергоизточници блок: ЕС е петролен клиент номер едно на Русия, като преди войната търговията с петрол е била около 3,5 милиона барела дневно на стойност 74 милиарда евро през 2021 г.

Рязкото покачване на цените на енергията превърна необходимостта от бойкот в императив за ЕС: благодарение на изгодната продажба на изкопаеми горива Кремъл успя да повиши курса на рублата и да регистрира излишък по сметката си в размер на 90 млрд. евро.

"Ембаргото все пак е изключително положителна стъпка за Европа и показва, че ЕС има сериозни намерения да санкционира Путин заради зверствата, които се извършват в Украйна", заяви Анна Крайнска, координатор на анти-петролната кампания в Transport & Environment - организация, която се бори за постигането на нулеви въглеродни емисии.

Хорхе Либорейро, Евронюз

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
0
 
0
 
! Отговори
Оберщурмбанфюрер преди 1 година
До Анонимен 33 --- Вярно е, и никой не го отрича, но въпросът се върти около факта КАКВО можеш да си позволиш със заплата от 10 000 рубли. Там е заровено кучето е не цифричките по витрините.
29
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До При тези ресурси, # 29 Допълвам въпроса ти: Защо цените на стоките и особено на хранителните в Русия са най-ниски в цяла Европа? Защо цените на природния газ, на тока, нефта и металите са едни от най-ниските в света? Има един параметър, нарича се покупателна способност на човека - колко продукти може да се закупят с РЗ на средностатистическия гражданин на дадена държава. Тук ние сме твърдо на последно място не само в ЕС, но и в Европа.
28
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тези от ЕК под диктовката на Урсула и Борел плюс водещите държави Германия, Франция, Италия и ръководителят на ЕНП М.Вебер истината ли говорят в изказванията си или повтарят като папагали провокативните твърдения на триото Урсула-Борел-Вебер? Да не говорим, че Урсула и Борел са авторите на пакетите санкции спрямо Русия и това им е основната работа.
27
8
 
3
 
! Отговори
При тези ресурси преди 1 година
Защо тогава Русия е по-бедна от България по БВП на глава от населението ?!
26
1
 
2
 
! Отговори
Doko doko преди 1 година
До 19- Защото при нас бутилка вода е 80ст а в Арабия е малко по-скъпа
25
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 24 Бареков Няма НАФТА , запомнете го. Има дизелово гориво. Бaхти и журналистите. . . . . . . . Забранявам ти да обиждаш моята любима неграмотна и с огромни ортографични дефицити журналистка! За съжаление такова е нивото, няма по добри журналист(ки), а може би вече действително няма!
24
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защо ключовият руски нефтопровод "Дружба" не е част от ембаргото на ЕС?. . . . . . . . . . . . . . . . Защото не са тъмни балкански субекти и най вече малко повече егоисти от разградената територия!
23
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защото на еврожендерите не им се мръзне ;)
22
2
 
7
 
! Отговори
Бареков преди 1 година
Няма НАФТА , запомнете го. Има дизелово гориво. Бaхти и журналистите.
21
6
 
24
 
! Отговори
Спешно преди 1 година
се издирва българин с железни топки като Виктор Орбан, който да управлява България близките 20 години!!!
20
6
 
20
 
! Отговори
(-_-) преди 1 година
Урсули, кирчовци и всякакви подобни са просто кукли на едрия бизнес, а той е безскрупулен и търси единствено печалба. Пет пари не дава за национален интерес и благото на хора.. Има някой който се противопоставя и той автоматично се превръща в кръвожаден тиранин, защото не играе по тяхната ***..
19
5
 
17
 
! Отговори
(-_-) преди 1 година
Даа, двойни стандарти и картели - цялата западна общност е пропита от такива. А ние сме един жалък афтърмаркет на същата тая загнила система, която изцяло зависи от потисничество и зависимост.. Да изцежда жизнените сокове на едни за сметка на други..
18
3
 
23
 
! Отговори
Статистик преди 1 година
Няма ЕС, има ЕССР, пропаганда, ограничаване на свободите, инфлация, дефицити. И всичкото това заради единият и някаква истерия. САЩ и НАТО си започват някакви войни през няколко години и няма приблеми. Ама то сега било в Европа, ами какво като е в Европа, да не би украинският живот да е по-скъп от сирийския или пък либийския? Това не е ли нацизъм?
17
6
 
12
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
Защо бензина в Русия е 1.30лева за литър защо,защо
16
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Веднага след като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи поетапно преустановяване на вноса на петрол както по море, така и по тръбопроводите, започнаха да се появяват пукнатини"- Коя е тази жена която си позволява да разрушава връзки изградени с години, които поддържат работещи системи в независими държави?!
15
4
 
24
 
! Отговори
да преди 1 година
всеки божи ден в русия влизат 800 милиона от нефт и газ! и щяла да фалира нейната икономика....нямам думи за такива простотии
14
3
 
18
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
глупост! как ще го затворят, кой ще го затвори, газопровода е руски и русите ще врътнат кранчето на тези които не са платили в рубли.....какво ми се правят всички на слънчасали?
13
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 14Не съм чукча, но Запада си продължава да внася горива от Раша :)) Не съм ли прав !? :))
12
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 13 "Щото западняците си продължават търговията с Раша," Наблегни на четенето, не на писането. Нали не си чукча?
11
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Щото западняците си продължават търговията с Раша, само смелия наш Киро се върза на пропагандата :)))