Впечатляващи скокове на цените на жилищата в Европа

Жилище в Лисабон - новата модна дестинация на американците
9 юли 2022 21:45, Елка Василева
74
Впечатляващи скокове на цените на жилищата в Европа
Снимка: архив, БГНЕС

Лисабон привлича особено силно чуждестранните инвеститори, които вече държат 40 процента от пазара на недвижими имоти, а цените на жилищата са скочили с 13 процента през първото тримесечие на 2022 г. - най-силното покачване от 12 години, по данни на в. "Диариу де нотисиаш".

Това голямо поскъпване продължава вече две години: между март 2020 и януари 2022 г. цените са хвръкнали с рекордните за Европа 27,5 процента. А през първото тримесечие сделките с чужденци са се увеличили с цели 70 процента спрямо същия период на миналата година.

Пандемията засили интереса на купувачи от Европа и Северна Америка, търсещи по-добро качество на живот с по-достъпни цени, отколкото в повечето големи западни градове. Тези чужденци са вложили миналата година историческите 920 милиона евро в жилища в португалската столица.

Градът е изключително популярен сред американците, които са го избрали за своя нова модна дестинация, издигайки се за две години от пето до първо място сред международните купувачи, измествайки французите, след които се нареждат китайците и британците.

Представители на сектора очакват този интерес да продължи да кара цените да скачат в контекста на дефицит на предлагането и силно поскъпване на работната ръка и строителните материали. От тази ситуация страдат най-вече местните купувачи от средната класа, подчертава "Диариу де нотисиаш".

В други страни скокът на цените на жилищата е още по-впечатляващ

Париж остава най-скъпият град в Европа, но Франция е сред страните с най-умерено поскъпване на жилищата. Особено впечатляващ е скокът на цените през последните години в Нидерландия (+59 на сто), следвана от Португалия (+55,5 на сто), Германия (+44,5 на сто), Австрия (+39,6 на сто) и Ирландия (+36,1 на сто), изтъква в. "Репюбликен лорен".

Същото е положението в големите европейски столици и градове. Средната цена на жилищата в Амстердам е хвръкнала с 61,6 на сто през последните пет години, в Копенхаген - с 47,8 на сто, в Лисабон - с 44,7 на сто, във Виена - с 36,4 на сто, в Мадрид - с 35 на сто, в Дъблин - с 29,5 на сто, а в Стокхолм - с 28,9 на сто.

Най-висока е средната цена на квадратен метър в Париж (12 917 евро), далеч преди Лондон (7916 евро), Осло (6833 евро), Копенхаген (6708 евро), Берлин (6200 евро), Амстердам (5686 евро), Виена (5248 евро), Мадрид (4889 евро) и Лисабон (4486 евро), по данни на портала за недвижими имоти FNAIM.

ЕЦБ не изключва спукване на балона на недвижимите имоти с покачването на лихвите

В доклада си за финансовата стабилност, публикуван през май и цитиран от Ройтерс, Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди, че пазарът на недвижими имоти, доближаващ балон в някои страни от еврозоната, ще пострада от очертаващото се покачване на лихвите. Според финансовата институция стойността на имотите в Европа е надценена средно с 10 до 15 процента, а в някои страни - дори до 60 на сто.

ЕЦБ се опасява от ефект на спукване на балона на недвижимите имоти в еврозоната, дълго време раздуван от политиката на нулеви лихви, ако ставките по ипотечните кредити се повишават по-бързо от инфлацията. По нейни изчисления цените на недвижимите имоти могат да спаднат с 0,83 до 1,17 на сто при всяко покачване на лихвите по ипотечните кредити с 10 базисни пункта, след отчитане на инфлацията. Освен това финансовата институция не изключва нови корекции на финансовите пазари заради войната в Украйна, по-осезаемо забавяне на растежа на световната икономика или необходимост от по-бърза от очакваното корекция на паричната политика.

Централната банка алармира и за риск от спирала цени-кредит в някои страни, изтъквайки, че в Словакия, Естония и Литва се наблюдава едновременно най-силно увеличение на цените на жилищата и най-голям растеж на ипотечните кредити. Най-голямо задлъжняване по ипотечни кредити спрямо БВП се наблюдава в Нидерландия, Кипър и Гърция.

В Полша задлъжняването на домакинствата поражда заплаха от жилищна криза. Заради все по-скъпите ипотечни кредити поляците затъват в дългове, докато в същото време на пазара не достигат 2 милиона апартамента, предупреждава седмичникът "Политика". А пристигането на най-малко 1,5 милиона бежанци от Украйна след началото на войната тласна наемите рязко нагоре - с 25 до 70 на сто в големите полски градове.

За да се овладее инфлацията, достигнала 12,3 процента, Полската национална банка (NBP) непрекъснато повишава основната си лихва, която от 0,5 на сто през април 2020 г. нарасна до 5,5 на сто през май 2022 г. В резултат на това месечните вноски на кредитополучателите растат главоломно, понякога с цели 90 процента само за няколко месеца.

На пазара на недвижимите имоти в България за последните 6 години номиналните цени растат с почти същите нива, както и в страните от ЕС

На пазара на недвижимите имоти в България за последните 6 години номиналните цени растат с почти същите нива, както и в страните от ЕС, заяви неотдавна Георги Купенов от "ЕРА Недвижими имоти", цитиран от БТА. Средното реално повишение на цените на имотите в България, когато се извади факторът инфлация, е 3,8 на сто годишно при средно 4,06 на сто за ЕС.

Страните с много по-голям растеж са Унгария, Португалия, Люксембург, Чехия и други държави, а България е на нивото на Испания, Малта, Швеция, Румъния. Практически в 19 страни от ЕС цените растат по-бързо от България, коментира експертът и добави, че страната ни е в последната група по растеж на цените. В момента инфлацията нараства с по-високи темпове от цените на имотите, каза експертът и посочи това като възможност за инвестиции.

Купенов отбеляза, че съотношението между нашите цени и тези в развитите страни не отговаря на разликите в икономическото развитие, което означава, че цените на имотите в България все още са по-ниски, подобно на Румъния. Той илюстрира мнението си с пример за Чехия, където БВП на глава от населението е 22 000 долара, а в България е около 10 000 долара, същевременно разликата в цените е около четири и половина пъти.

Според експерта ипотечното кредитиране при нас е по-ниско спрямо много страни в Европа, като страната ни е почти в края заедно с Унгария. В България хората предпочитат да купуват жилища със спестявания и не повече от 30-35 на сто от покупките за последните една-две години са с ползване на ипотечен кредит. Инвестициите в недвижими имоти в България също са под средните за ЕС, изтъкна Купенов.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


74
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
един апарт.в Кьолн който не е ново строителство е 650 000 евро,в социалните блокове,с бълг.имена и рувънските на пощенските кутий са 350 000 евро за тотално саниране от вътре,а в Германия е то от порядъка на 50-60 000 евро и се чака 3м.да намериш стр.фирма,само контейтера за стр.*** е 500 евро.там не може са изхвърлиш мокета на ***.
45
3
 
15
 
! Отговори
Весо преди 1 година
ГОЛЯМ БУМ ЩЕ ИМА НАЕСЕН И РЕВ ОТ СПУКАНИЯ БАЛОН У НАС НА ИМОТНИЯ ПАЗАР!ТУК ТРАЙНО ЩЕ СЕ НАСТАНЯТ СТУДА,ГЛАДА И МИЗЕРИЯТА!
44
5
 
14
 
! Отговори
цирк глобус част 2 преди 1 година
продължение...Какво влагане на спестявания, каква инфлация? Покачването на имотите в ПЪТИ ИЗПРЕВАРВА ИНФЛАЦИЯТА! Не си ''спасявате'' парите, а се закопвате още повече! Масофия българин е финансово неграмотен, за съжаление...
43
4
 
16
 
! Отговори
цирк глобус преди 1 година
Аз пак ще кажа, че покачването на жилищата е в пъти над информацията.Тристаен 95 кв м 2017 г за 60 000 Евро, сега същото състояние за ремонт и район е 130 000 Евро. Двустаен 25 000 Евро много стара сграда, взето 2010 г, сега е 70 000, съседи на това жилище. Друго взето 50 000 Евро на зелено, в момента чака акт 16 съседен апартамент се продава за 93 000 Евро. Къща с нормален декар двор Нови Искър 60 000 евро, сега не ми се мисли, някакво безумие... И тн и тн
42
4
 
21
 
! Отговори
Уха преди 1 година
Гледах интервю с шефа на "Явлена ",една от най-големите агенции за недвижими имоти. И той каза,че 30 процента от жилищата в София са необитаеми.И въпреки това цените растат.Което означава, че е надут огромен балон.И който рано или късно ще се спука. Аз казвам тази есен!
41
1
 
26
 
! Отговори
Галактика преди 1 година
Чел съм мнения на специалисти, че е изгодно да се купи жилище ако струва не повече от 15 годишни наема. Вече в България жилищата струват над 30 годишни наема,а ако е с ипотека надминават и 40. Предвид демографският срив все по-малко ще стават потенциалните наематели. Така че лудост е да се купува на тия цени.
40
0
 
8
 
! Отговори
един преди 1 година
Защо така, нали машини работят, автоматизация, иновации....Надали може да се обясни единствено с нарастващия брой на населението. Явно има други фактори, щом се претрепаха да ни баламосват как две бедняшки държави предизвикаха световен глад? Или яко се лъже, или не са бедняшки.
39
1
 
27
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
А после защо читавите нямали били деца - ами защото не искат да спят в една стая с пет деца и двама старци, а кой има - знаете, и това е в световен мащаб. С това притискане на дефакто работещите ще се стигне до катаклизми, ако самата природа не ни види сметката преди това. И то защо, защото някои нямя никога да се налапат.
38
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен--"Пожелавам ви и вие да си купите вместо да пишете по сайтовете". Разбира се, че ще купим, обаче с discount от 40 % минимум, и то още в средата на следващата година :)
37
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пожелавам ви и вие да си купите вместо да пишете по сайтовете
36
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В софийските хотели ли няма дървеници? В София има доста мизерни хотели, където условията са ужасни.
35
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Прага ни ядоха дървеници в хотела, който иначе бил историческа сграда, в центъра. В София никога не са ме яли дървеници. Също така ни измамиха на дребно в едно магазинче с курса на кроните, а в ресторант се държаха крайно неучтиво, твърдейки че бързат да затварят. Личи си, че са бивша социаликтическа държава..
34
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Голямото веселие при ипотеките и инвестирането на налични парични средства в имоти тепърва предстои. За едно ще има усмивки, а за други - много сълзи.
33
4
 
17
 
! Отговори
Мхмм преди 1 година
То хубаво да мериш едни цифри, от които да вадиш изводи как нямало логика Чехия да е 4 пъти по-скъпа от тука, а трябвало макс два. Ама всички сме ходили тук-там вече. Знаем как изглежда Прага, и че няма нищо общо с клоаката София.
32
1
 
39
 
! Отговори
За момента преди 1 година
В България е пълно с нови апартаменти, които никой няма намерение да купува...
31
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Голямото брокерско лапане май приключи, вече почват да се преквалифицират. Да не говорим, че в някои компании почнаха съкращения заради рецесията.
30
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
30k евра е преди две седмици цената за 18 квадрата гараж в Манастирски ливади и бях склонен да го взема, ако ми го бяха предложили. Знам, че е извиване на ръце, просто в моя случай щеше да ми върши идеална работа. Но не ми го предложиха, яви се друг купувач и му го продадоха директно.
29
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В момента балонът е пред спукване.Вдигнат ли се лихвите ще гръмне.Инвеститорите са като разлята вода.Запълва всичко наред,купува докато не гръмне и после мести инвестицията,който може де.Някои си остават в блатото...
28
1
 
7
 
! Отговори
пук преди 1 година
пук пук
27
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само да ви светна че който плати повече от 1000 ойро квадрат в София яко се е набутал. И говоря за Докторска градина, Лозенец и т.н. За останалите квартали и 500 ойро са много.