Сушата в Европа: Недостигът на вода ще е "новото нормално"

Много западни държави налагат ограничения
10 авг 2022 19:36, Нели Христова
79
Сушата в Европа: Недостигът на вода ще е "новото нормално"
Снимка: БГНЕС

Най-тежката суша в Европа от десетилетия засегна домове, фабрики, фермери и товарни превози по целия континент. Експертите предупреждават, че по-сухите зими и лютите лета, подхранвани от глобалното затопляне, означават, че недостигът на вода ще се превърне в "новото нормално".

Европейската обсерватория за суши на ЕС е изчислила, че 45% от територията на блока е получила предупреждение за суша до средата на юли, като 15% вече са в червената зона, което накара Европейската комисия да предупреди за "критична" ситуация в множество региони.

Условията се влошиха, тъй като повтарящите се горещи вълни се движат през континента. Във Франция министър-председателят Елизабет Борн миналата седмица активира кризисен отдел за справяне със сушата, описана от Météo-France като "най-лошата в страната от началото на отчетите през 1958 г.".

Повече от 100 френски общини нямат течаща питейна вода и се снабдяват от камиони, каза министърът на зеления преход Кристоф Бешу, добавяйки: "Ще трябва да свикнем с епизоди от този тип. Адаптирането вече не е опция, то е задължение."

С влажност на почвата, която е най-ниската регистрирана някога, и валежите през юли, които са с 85% по-ниски от обичайните, ограниченията на използването на вода, включително забрани за миене на коли и напояване, са в сила в 93 от 96-те континентални департамента на страната, като 62 са класифицирани "в криза".

На фона на покачващите се цени на храните след нахлуването на Русия в Украйна, френският министър на земеделието предупреди, че реколтата от царевица вероятно ще бъде с повече от 18% по-ниска от миналата година, докато синдикатите на фермерите казват, че недостигът на фураж за едър рогат добитък в резултат на сушата може да доведе до значителни недостиг на мляко през есента и зимата.

Миналата седмица електрическата компания EDF беше принудена да намали производството на един от своите ядрени реактори в югозападна Франция поради високите температури на водата в река Гарона и издаде множество подобни предупреждения за реакторите по поречието на Рона.

Водните резерви на Испания са най-ниските за всички времена от 40% и намаляват с темп от 1,5% седмично поради комбинация от увеличено потребление и изпарение, според правителството, в това, което вероятно ще се превърне в най-голамата суша от последните 60 години.

Страната е получила по-малко от половината от очакваните си валежи за времето на годината през последните три месеца, с ограничения в сила от Каталуния на североизток до Галисия на северозапад, както и западна Естремадура и Андалусия на юг.

Повечето водни ограничения са наложени на домашни потребители, като селските власти често не са склонни да обуздаят често незаконната експлоатация на все по-оскъдния ресурс от страна на фермерите, въпреки че селското стопанство представлява девет десети от потреблението на вода в Испания.

Възраждането на туризма след пандемията също доведе до ръст на потреблението с цели 10% в градове като Барселона, където – ако скоро няма валежи, а такива не се прогнозират – вероятно ограниченията ще бъдат наложени следващия месец.

"Проучванията за изменението на климата предупреждават, че сушите ще бъдат по-интензивни, по-чести и по-продължителни", казва Нурия Ернандес-Мора, съосновател на New Water Culture, пред The Guardian. "Това ще бъде новото нормално и въпреки това продължаваме да одобряваме увеличеното използване на ресурс, който нямаме и който става все по-оскъден."

Тази година също се очаква да стане най-горещата и най-сухата, регистрирана някога в Италия. "Вече не знам какво трябва да направим, за да превърнем климатичната криза в политическа тема", казва Лука Меркали, президент на Италианското метеорологично дружество. "Няма подобни данни през последните 230 години, които да се сравняват със сушата и жегата, които преживяваме тази година. След това имахме бури... Тези епизоди нарастват по честота и интензивност, точно както се прогнозира в климатичните доклади през последните 30 години. Защо продължаваме да чакаме това да стане приоритет?"

Едно от най-ярките проявления на кризата е пресъхналата река По. Дебитът на най-дългия воден път в Италия е спаднал до една десета от обичайната стойност, докато нивото на водата е с 2 метра под нормалното. В началото на юли правителството обяви извънредна ситуация поради суша в пет северни региона, ограничавайки питейната вода. Селата около езерото Маджоре се снабдяват от камиони.

Тъй като в региона няма продължителни валежи от ноември, производството на ориз за ризото в долината на По, което представлява около 40% от селскостопанската продукция на Италия, е застрашено. Производителите предупредиха, че до 60% от реколтата може да бъде загубена, тъй като оризовите полета изсъхват и се осоляват, като рекордно ниските нива на водата позволяват повече морска вода да навлезе в делтата.

Кризата не е само в Южна Европа. Нивата на водата също са паднали до опасни ниски нива на Рейн, жизненоважен северозападен европейски воден път, използван за транспортиране на нефт, бензин, въглища и други суровини, който свързва индустриалния център на Германия с големите пристанища Ротердам и Антверпен.

Нивото на реката в понеделник вече беше по-ниско, отколкото в същия момент през 2018 г., когато тежка суша в крайна сметка спря транспортирането на стоки за 132 дни. Някои кораби работят с 25% капацитет, за да избегнат засядането, увеличавайки разходите за превоз.

Сушата удари германските водни пътища точно когато товарните кораби трябва да превозват увеличени количества въглища, за да обслужват електроцентралите, които канцлерът Олаф Шолц активира отново в отговор на ограничените доставки на природен газ от страна на Русия.

В столицата Берлин властите регистрираха спад на нивото на водата в многото езера, захранвани от река Шпрее. В южния град Нюрнберг изсъхнали градски дървета се поливат от общински закрити плувни басейни, затворени заради пестенето на газ.

В Швейцария млечната промишленост беше най-силно засегната: властите във Фрибург, Юра и Ньошател трябваше да отворят ливадите в долините, които обикновено не се използват за паша, до септември, тъй като пасищата по-високо в планините вече бяха твърде сухи.

Доминик дьо Буман, председател на кооперацията за производство на сирене във Фрибург, каза пред вестник Le Temps, че производството на сирене и мляко вероятно ще бъде засегнато. "Може да се предвиди спад и може дори да се окажем с недостиг на грюер", каза той.

В кантон Обвалден, близо до Люцерн, армията трябваше да транспортира вода с хеликоптер от езерото Сарнен до жадните крави в село Кернс.

Миналата седмица Холандия официално обяви недостиг на вода. Правителството все още не е въвело ограничения върху потреблението на домакинствата, но помоли хората да помислят внимателно дали трябва да измият колата си или да напълнят детския си басейн.

Междувременно в съседна Белгия синоптиците съобщиха за най-сухия юли от 1885 г. насам. Въпреки забраната на фермерите да изпомпват вода за посевите, нивата на подпочвените води във Фландрия са изключително ниски, което води до изсъхване на торфищата, а това поражда загриженост за дивата природа, включително бекаса.

Каналите и реките също са в лошо състояние: местните власти съобщават, че много риби са умрели, тъй като единствената вода, останала в някои водни пътища, е промишлени или канализационни отпадъчни води. Тринадесет общини в Ардените забраниха на хората да пълнят плувни басейни.

Учените казаха, че влошаването на климата може скоро да доведе до зачестяване на летните засушавания в Западна Европа, като екстремни горещини, които се случват веднъж на десетилетие, се случват на всеки две или три години, освен ако правителствата по света радикално не намалят въглеродните емисии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


79
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
22
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това е защото няма Глобално затопляне, нали русофилчета? Ще си горим горивата от любимата ви Русия и арабите и ще се правим на слепи.
22
13
 
9
 
! Отговори
Хепи Русофил преди 1 година
Путин и Русия са ГЕНИИ! В Русия климата се измества и ще стане рай на земята докато навсякъде другаде ще е пустощ, пустини и блата. Целия свят е осъзнал това и затова се бие срещу Русия докато и афрканците дори знаят какво следва ТАка че винаги трябва да сме заедно с РУСИЯ!
21
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До АнонименЕто една идея за производство на малки подвижни цистерни с канела за вода , може и за други продукти и течности, с приспособен влекач за лесно транпортиране, може и за ракия!
20
1
 
23
 
! Отговори
Още преди преди 1 година
10 години есесовецът клаус шваб и компания са решили, че всички източници на питейна вода трябва да се приватизират от реп тилите
19
1
 
15
 
! Отговори
перко преди 1 година
Господ бави, но не забравя!
18
1
 
14
 
! Отговори
БАНко преди 1 година
ЛОШИЯ ПУТИН И ВЯТЪРА ЛИ ЩЕ ИМ СПРЕ ???
17
1
 
11
 
! Отговори
истината преди 1 година
точно немците решиха да пускат тецовете с въглища то на зло Рейн и падна нивото и немогат да транспортират въглищата,втората беда е че температурата на водата е висока и не може да охлажда кулите,
16
4
 
6
 
! Отговори
Булсонарио от Елшица преди 1 година
Сечете/горете дърветата бре!!!Те са основната злина-пият много вода и гълтат от кислорода така необходим за 20 годишните ви бракми...
15
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нали господарите им казаха, да не ползват вода, ток, газ, тогава да живеят и се топлят на фотосинтеза, а след като няма газ и за торове, ще се хранят с ловуване в природата , ако намерят нещо за хапване!
14
2
 
4
 
! Отговори
SS преди 1 година
До 9 Искаш безплатни уроци по оцеляване ли ? Напъни си малкото мозък в кратуната и намери отговора или решение!
13
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В такъв случай, добре, че сме морска и речна държава. А и дефинициите за "новото нормално" тук не са на почит :)
12
7
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това "нормално" ще успеете да го наложите само на джендърчетата, които Слава Богу в БГ се срещат тук-таме и постоянно се озъртат от къде ще им дойде някоя и друга бухалка. Знаем вече много добре и за "пандемията" и за "войната" и за "доставките" и за "сушата" и за "липсата на храна"(палежите на ниви по цял свят) и за цените на горивата и за измислените ви въглеродни отпечатъци, че тръгват от Давос. В БГ също така знаем кои са изпълнителите - Козяк и Америка за България.
11
2
 
23
 
! Отговори
SS преди 1 година
Ако спре тока или не дай боже водоснабдяването хиляди жилищни блокове в страната стават неизползваеми ! Някой замислял ли се е за това ? И какво правим ?
10
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Другаря император путинчо каза че - няма значение че няма вода и става горещо . Важното е да горим колко се може повече от неговия газ и да му плащаме ! Климатичните промени са джендърски измислици !!! Нъл тъй другари русофили ?
9
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До SS----И как да се подготвяме да редим шишета с вода в мазетата ли та белким изкара до 2040 година.
8
5
 
6
 
! Отговори
SS преди 1 година
Само препърите имат шанс ! И когато преди съм писал за очаквани апокалиптични сценарии никой не вярваше ! Обаче бай ви SS понякога пие вода от извора и затова знае !
7
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Възможно е да има суша в югозападните части на Европа, но не и на други места, вода има достатъчно в Европа.
6
11
 
7
 
! Отговори
SS преди 1 година
Свиквайте и по лошо ще става ! До 2040 по голямата част от Европа и особенно тук на Балканите ще има тотална липса на вода ! Подготвяните се още от сега ! Аз няма да съм жив дотогава !
5
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не им трябва вода и без това няма да се къпят нали така нареди госпожа Миндер от Брюксел.
4
8
 
27
 
! Отговори
БулЕкзит преди 1 година
да се Махаме от тая Кл0а ка ЭС, докато сме още Живи, това СССР - беше Класи над Брюкселското НеДоносче, Изр0дено от НеЗавършилата Акушерка УрсулаФонЛайнен!