Защо Европа е изправена пред нарастващи сметки за електроенергия?

Цените започнаха да се покачват над исторически нормалните нива
7 сеп 2022 19:29, Йоана Цонева
168
Защо Европа е изправена пред нарастващи сметки за електроенергия?
Снимка: БГНЕС

Глобалният скок на цените на едро на електроенергията и природния газ означава, че домакинствата в цяла Европа ще бъдат изправени пред много по-високи сметки за енергия през тази година и след това, като най-уязвимите в региона са изложени на риск от енергийна бедност, твърдят потребителски групи, предаде "Ройтерс".

Зaщо са високи цените?

Енергийните компании плащат цена на едро, за да купуват газа и електроенергията, които продават на потребителите. Както на всеки пазар, тя може да се повишава или понижава в зависимост от търсенето и предлагането.

Обикновено цените се повишават в отговор на по-голямото търсене на отопление и осветление през зимата и спадат през лятото.

Цените започнаха да се покачват над исторически нормалните нива през септември миналата година и се покачиха още повече след прекъсването на доставките, свързано с нахлуването на Русия в Украйна, което започна на 24 февруари.

Точно преди началото на войната германското правителство спря газопровода "Северен поток 2", който щеше да удвои количеството руски газ, доставяно за Европа.

През юли Русия намали обемите, изпомпвани по "Северен поток 1", до 20% от капацитета, като се позова на проблеми с поддръжката, което според германското правителство е претекст, използван от Москва, за да отвърне на западните санкции.

В петък Русия се отказа от крайния срок за възобновяване на потоците по "Северен поток 1" към Германия в събота, с което задълбочи трудностите на Европа при осигуряването на гориво за зимата, след като заяви, че е открила неизправности в тръбопровода по време на профилактиката му.

Северен поток 1, който минава под Балтийско море, трябваше да възобнови работата си след тридневно спиране за профилактика.

Прекъсването на работата на френските атомни електроцентрали и горещата вълна в Европа това лято също увеличиха търсенето.

Цените на европейския газ в холандския хъб TTF са се повишили с близо 350% на годишна база, докато цените на германските и френските договори за доставка на електроенергия са скочили съответно с 540% и 790%.

Колко дълго може да продължи това?

Много анализатори на газовия пазар очакват цените да останат високи през следващите две или повече години.

Очаква се глобалната конкуренция за газ и въглища през тази зима да попречи на цените да паднат. Всяко по-сериозно прекъсване на доставките на руски газ, като например пълно спиране на "Северен поток 1", би подкрепило цените.

Въпреки че европейските страни са на път да запълнят газовите хранилища до минимално ниво от 80% до 1 октомври, една изключително студена зима може бързо да изчерпи тези резерви.

Защо се покачват цените на дребно?

Много от доставчиците на енергия прехвърлят по-високите разходи на едро върху потребителите чрез тарифите си за продажба на дребно. Във Великобритания например при сметките за две горива (електроенергия и газ) разходите на едро могат да съставляват 40% от общата сума.

Доставчиците могат да купуват енергия на пазара на едро в деня на доставката, ден напред и до месеци или сезони напред, тъй като се опитват да предвидят кога цените ще бъдат по-ниски и колко да купуват, за да покрият нуждите на клиентите си.

Ако доставчиците не купуват достатъчно енергия, може да им се наложи да купуват повече на цена, която може да бъде по-висока в зависимост от пазарните движения.

Какви мерки предприема правителството?

През юли Европейският съюз поиска от своите държави членки да намалят доброволно търсенето на газ с 15% тази зима, като е възможно да се въведат задължителни съкращения.

Няколко европейски правителства вече бяха предприели мерки за намаляване на потреблението преди това изявление, като например закони за нивата на климатизация и отопление в обществени и търговски сгради.

Германия премина към втория етап от тристепенния план за спешна помощ при газови аварии. Третият етап предвижда ограничаване на доставките за промишлеността.

От октомври Германия ще въведе и такса за газ, за да разпредели високите разходи за замяна на руския газ между всички крайни потребители, но това може да доведе до повишаване на сметките за енергия в Германия с още 480 евро годишно.

Правителствата също така обявиха мерки като субсидии, премахване на екологичните такси или ДДС от сметките и ценови тавани.

Великобритания, която разчита в голяма степен на газ за отопление, въведе през 2019 г. ценови таван за най-широко използваните енергийни тарифи, който определя максимална такса за единица енергия и ограничава печалбите на доставчиците до 1,9%.

Въпреки това се очаква таванът да нарасне до над 4200 паунда(5075,28 долара) годишно през януари, което е с 230% повече в сравнение с предходната година.

Какво могат да направят потребителите?

На домакинствата се падат 30-40 % от търсенето на газ в Европа. Около 80 % от потреблението на газ в домакинствата се дължи на отоплението, а останалата част - на топлата вода и готвенето.

Обикновено търсенето е по-голямо през зимния газов сезон, който продължава от октомври до март.

Според анализаторите на Bernstein определени мерки от страна на домакинствата могат да намалят търсенето на газ от домакинствата с една трета.

Намаляването на термостата с 1 градус до 19 градуса по Целзий от 20 градуса по Целзий може да намали търсенето на газ от домакинствата с около 7%. Намаляването на температурата с още един градус може да намали търсенето на газ от домакинствата с още 7%.

Носенето на дебел пуловер вкъщи през зимния сезон може да доведе до още 4 % икономия в потреблението на домакинствата.

Отлагането на пускането на отоплението от октомври за ноември и/или спирането на отоплението през февруари, а не през март, може да доведе до икономия от 3 до 6 %. Изключването на радиаторите в неизползваните помещения, замяната на душ-главите с водоефективни и използването на бойлерите само два пъти дневно може да спести още 7 % от потреблението.

Във Великобритания кампанията "Не плащай в Обединеното кралство" призовава за намаляване на сметките за енергия до приемливо ниво и призовава хората да се откажат от директните си дебити за енергия от октомври.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


168
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
60
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Физическите упражнения действат сгряващо през зимата. Например налагане със сопа на евроатлантическа мазна гърбина. Трябва някак да се оцелее в студа.
59
3
 
3
 
! Отговори
БАНко преди 1 година
БАНко ти не си ли анонимен бе слабоумнико?
58
2
 
3
 
! Отговори
БАНко преди 1 година
Що? Ти не си ли анонимен?
57
5
 
2
 
! Отговори
1234 преди 1 година
БАНко, за субсидиите го кажи на Костя Копейкин.
56
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Иначе съгласен съм с тебе за субсидиите. Копейкин обаче съгласен ли е? Къщата на варненското езеро има разходи все пак.
55
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До БАНко Пенсиите идват от ДДСто. Питай пенсионерите дали са съгласни да им премахнеш пенсиите.
54
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Та така. След 1989 АЕЦ Белене е бил дамо инструмент за крадене на България от Русия.
53
2
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
Не трябва да продаваме ток на Македония - на предатели нищо, освен това откъде накъде ще плащаме космически цени, а ще изнасяме поголовно?
52
0
 
0
 
! Отговори
Бай Дрън преди 1 година
До хх: Гласувайте за когото искате искате тогава, аз просто ви насочих към ПМ.
51
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всъщност "братушките" дадоха рушвет на руският гражданин Станишев да им подари оригиналното оборудване на АЕЦБелене. Вкараха го в техен АЕЦ до Москва. Работи от 2010година. На Станишев дадоха къща на женевското езеро, а на българите обещания за светло бъдеще, ако кихнат милиарди за ново оборудване. Та така твоите братушки. Пак те измамиха. А даже не си се усетил.
50
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Давате ли си сметка, че Европа се управлява от балами?
49
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До обективен Ако самият бай Тошо беше построил АЕЦ Белене вместо да строи Комбината в Радомир... Ама на. Не се е сетил.
48
5
 
2
 
! Отговори
до 58 преди 1 година
И накрая баща ти хвана ли шмайзера или само се канеше и люскаше ракия?
47
2
 
1
 
! Отговори
хх преди 1 година
До Бай Дрън // Да няма да гласуваме за русоробите от ***? ХАХ Копейките на власт с нова Златка
46
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма никаква логика да расте цената на тока. Има много и различни източници на производство на ток. аец, въглищни централи,вецове, соларни и ветрени централи. БГ трябва да си отвори всички блокове на аеца,да напусне всички европазари за ток,и договори и да си прави ток за нас,и да продава на другите,които нямат. 21 век да карате хората да стоят на тъмно е много перверзно и жестоко,и си е психотерор.
45
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защо ми слагате минуси, Путин не убива ли украинчета или е лъжа това което казвам?
44
4
 
4
 
! Отговори
American LNG преди 1 година
До Анонимен Явно ПАК ще хванеш на баща си "шмайзера". Както винаги ти се случва в жалкия ти живот, жалко човече.
43
7
 
1
 
! Отговори
По-добре високи цени преди 1 година
отколкото режим на тока.
42
2
 
14
 
! Отговори
Обективен преди 1 година
Колкото и да хулят Тодор Живков , човека е бил доста по-прозорлив от сегашните управляващи - ако бяхме построили АЕЦ Белене можехме да сме Швейцария на Балканите само с износ на ток.
41
1
 
11
 
! Отговори
Всеки икономист знае преди 1 година
Печатането на пари, без стоково покритие води, води до инфлация! Ааааа, ами те от 2008г.до момента не са се спрели да печатат, особено последните 2 "ковид" години...каква война, каква Русия, каква Украйна ... какви пет лева...