ЕС обмисля мерки срещу миграционната криза

Необходима е ефективна и обща система на депортация
26 яну 2023 15:09, Йоана Цонева
22
ЕС обмисля мерки срещу миграционната криза
Снимка: БГНЕС

Министрите по миграцията на Европейския съюз ще обсъдят визовите ограничения и по-добрата координация вътре в блока, за да могат да депортират повече хора без право на убежище в Европа обратно в родните им страни, включително в Ирак, съобщава "Ройтерс".

Три години след като 27-членният ЕС се съгласи да ограничи визите за държави, за които се смята, че не съдействат за приемането на своите граждани обратно, само Гамбия беше официално наказана.

Европейската комисия предложи подобни стъпки по отношение на Ирак, Сенегал и Бангладеш, въпреки че двама служители от ЕС посочиха, че сътрудничеството с Дака при връщането на хора оттогава се е подобрило.

Все пак общият процент в ЕС на ефективно депортиране е бил 21% през 2021 г., както става ясно от последните данни на "Евростат".

Това е равнище, което страните членки смятат за неприемливо ниско, заяви един от служителите на ЕС.

Имиграцията е политически чувствителна тема в Съюза, където страните членки биха предпочели да обсъдят увеличаване на депортациите, както и намаляване на нелегалната имиграция на първо място, отколкото да подновят споровете си относно това как да си поделят задачата да се грижат за тези, които достигат до Европа и получават право да останат.

"Създаването на ефективна и обща система на ЕС за депортиране е основополагащо за добре функциониращи и надеждни системи за миграция и убежище", отбелязва се в становище на ЕК до министрите.

По данни на ООН през 2022 г. около 160 000 души са прекосили Средиземно море - основният път към Европа за бягащите от войни и бедност в Близкия изток, Африка и Югоизточна Азия. Освен това близо 8 милиона украински бежанци бяха регистрирани в страни от Стария континент.

Министрите се срещат две седмици преди лидерите на 27-те страни членки на ЕС да се съберат в Брюксел, за да обсъдят миграцията, като очакванията са те също да призоват за повече депортации.

"Необходими са бързи действия, за да се гарантира ефективно връщане от Европейския съюз в страните на произход, като се използват като лост всички съответни политики на ЕС", гласи проект на съвместното им изявление, видяно от "Ройтерс".

Още по темата
Вътре в ЕС обаче няма достатъчно ресурси и координация, за да се гарантира, че всяко лице без право на престой е ефективно върнато или депортирано, според Комисията.

Недостатъчното сътрудничество на страните на произход е допълнително предизвикателство, добавя се в позицията.

Натискът от ръководителите на миграционните служби да накажат някои трети страни с визови ограничения в миналото беше срещу външните министри и министрите на развитието на ЕС или се провали поради противоречив дневен ред на различни страни от ЕС.

Следователно досега няма достатъчно мнозинство сред страните от ЕС, за да бъде наказана друга страна освен Гамбия, където хората вече не могат да получават многократни визи за влизане в блока и са изправени пред по-дълго чакане.

Докато накои страни от ЕС, като Австрия и Унгария, остро протестират срещу незаконна имиграция - предимно на мюсюлмани - от Близкия изток и Северна Африка, Германия е сред държавите, които се стремят да отворят пазара на труда си за така необходимите работници извън блока.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хората в Германия недоволстват и заради нелегалните мигранти искат да правят преврати и да правят фашистки режим. Правителствата разбраха, че трябва с по-меки мерки от крайнодесните, да връщат всички нелегали пришълци, за да запазят властта и мира.
19
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Евала на Путин. Путин вкара ЕС в мобилизиран, военен режим, който ще депортира нелегални мигранти. Путин и неговата война ще ни донесе само добро.
18
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И в същото време според госпожата еврокомисарка Илва Йохансон пари за ограда не дават.
17
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Малко, по-малко и ще се изчистят глупостите от бабата комсомолка. За щетите от нея да не говорим, ако падне метеорита от тази вечер в центъра на Берлин, пак ще са много по-скромни от бабините дивотии.
16
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
австрия освен да недоволства срещу емиграцията и да наказва България за проблемите си, нещо направила ли е по въпроса, нещо предложила ли е, участва ли в опазването на външните граници на ЕС?... холандия е казала, че пуска румъния, австрия пуска румъния, а ние като външна граница оставаме наказания буфер, с желание от европа да ни превърнат в гето за мигранти
15
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Във Великобритания имаше предложение .До разглеждане молбите за емиграция да се депортират на лагер в Уганда.Може години да минат до разглеждането.А трафикант на мигранти хванат попада заедно със семейството си в този списък.Губи гражданство и кандидатства от Уганда.Тя е на 6000 км от Англия.Нещо се замълча по този въпрос но вероятно в ЕС се мъти подобен вариант.Явно критичната маса надминава очакването и скоро ще гръмне.Кога ще Видим
14
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Оня ден две украинки в Германия са се скарали нещо и полицята дошла и ги изгонила от палатката,
13
0
 
10
 
! Отговори
VladTepes преди 1 година
Стига са мислили - крайно време е Франция да започне настаняването на бежанци в своите южни владения Кергелен и Крозе. Отдалечени са от всяка друга суша, няма нито горещини нито сериозни студове, духат свежи западни и югозападни ветрове през цялата година, има достатъчно дъжд, през зимата понякога мокър сняг, но не се задържа дълго време снежна покривка, има годни за ядене растения, птици, перконоги както и риба в океана.
12
0
 
4
 
! Отговори
Хахахахахахахахахаха преди 1 година
До кух, правилно си си определил името :) Потърси в гугъл ,а?
11
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Поредната статия, която показва неспособността на ЕС да се справи с каквото и да е. Вече 10 г. мигрантски натиск срещу Европа, те сега ще... ОБМИСЛЯТ какво да правят.
10
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пращайте ги хуманоидна помощ на украйна - пушечно месо.
9
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тези страни на произход са фрашкани до козирката с боклуччав матРИал и оше няколко милиона биха им пратили да се грижи за тях европата. Но защо и ние трябва да дундуркаме мигранти? Нито сме ги колонизирали, нито сме ги грабили, нито сме им боммбили дупките, от които са изпълзяли и са се довлякли до нас.
8
2
 
19
 
! Отговори
Долу ЕС преди 1 година
коя криза реши ЕС? само печата евра и раздава програми пакети субсидии и помощи. След 1000 плана и стратегии само батаци и корупция и в киреча.... колкото по бързо излезем, имаме шанс да не паднем под 3 млн..
7
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да бяха мислили когато ги каниха. Позакъсняли са.
6
1
 
11
 
! Отговори
Гамбиец преди 1 година
Ние черен, ние работи много и взема социална !
5
2
 
2
 
! Отговори
кух преди 1 година
Чувал съм за държава Замбия и за държава Габон. Но за държава Гамбия, тази дето ЕС я е наказал, нещо не се сещам. Да не става въпрос за Нубия?
4
0
 
8
 
! Отговори
баба мара преди 1 година
връщаите ги в турция тя така и така изнудва ес за пари меркел да призовемигрантите да не идват повече в европа няма нужда от тях 16 години коалицияами този шолц какво гледа да ги гони танкове ще праща
3
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Набарбуцахме се с африканци, афгани, сирийци и араби, щото Меркел ги покани - сега ще се чудим как да ги връщаме?!? А не беше ли по-добре да не ги каним? Ако бяхме върнали първите 10 000, сега нямаше да прииждат милиони.
2
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЕС е пропаднала организация ,която от днес предлага скакалци ,червей на хората за храна .Вън от ЕС най бедни сме даже афринакси страни много ни минаха по стандарт на живот
1
0
 
11
 
! Отговори
Позитивен преди 1 година
Мислете, мислете...