За пръв път от 1974 г.: Еврозоната изпревари САЩ и Китай по растеж

Кристин Лагард: 2022 г. беше просто странна, странна година
2 фев 2023 21:30, Анисия Иванова
169
За пръв път от 1974 г.: Еврозоната изпревари САЩ и Китай по растеж
Снимка: БГНЕС

Икономиката на еврозоната нараства по-бързо от тези на САЩ и Китай през миналата година, подчертавайки как отшумяващата коронавирусна пандемия продължава да нарушава традиционните модели на глобален растеж, съобщава The Wall Street Journal.

Данните, публикувани от от статистическата агенция на Европейския съюз във вторник, показват, че икономиката на валутната зона е нараснала с годишен темп от 0,5%. Това се изразява в ръст на брутния вътрешен продукт от 3,5% за цялата 2022 г. – по-бърз, отколкото се наблюдава в САЩ и Китай.

Това е необичайно. В продължение на десетилетия трите големи двигателя на глобалната икономика имат относително стабилно класиране: Китай расте най-бързо, следван от САЩ и след това от еврозоната. Всичко това се промени миналата година поради поетапния начин, по който големите икономики се отвориха отново след пандемията.

Данните, публикувани в четвъртък, показват, че икономиката на САЩ е нараснала с 2,1% през 2022 г., което е рязко забавяне от темпа на растеж от 5,9%, регистриран през 2021 г. По-рано този месец китайската статистическа агенция публикува данни, които показват, че втората по големина икономика в света нараства с 3%, спад от 8% през предходната година.

Последният път, когато комбинираните национални икономики, които съставляват еврозоната, растат с по-бързи темпове от тези на Китай или САЩ, е през 1974 г. Икономиката на САЩ обикновено изпреварва европейската през последните десетилетия до голяма степен поради по-бързия ръст на населението и бурния напредък в сектора на технологиите, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Миналогодишното необичайно класиране по растеж до голяма степен отразява въздействието на пандемията върху световната икономика, като времето на блокиране и повторно отваряне води до големи колебания в растежа, както и до високи нива на инфлация.

Това е ефект, който едва ли ще продължи. Тъй като Китай изостави политиката си за нулев Covid, той вероятно ще възвърне позицията си на най-бързо развиващата се от трите големи икономически зони. Междувременно войната в Украйна има по-голямо въздействие върху икономиката на Европа, отколкото върху тези на САЩ или Китай, както свидетелства забавянето през последното тримесечие на 2022 г.

„2022 г. беше просто странна, странна година“, заяви гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард по време на панел на годишната среща на Световния икономически форум в Давос по-рано този месец. „Това не са нормални числа, това не е обичайното класиране“, добави тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


169
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ама ама суверенитет ама ама български национален интерес ама ама соpоc
8
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Малии,представяте ли си каква разруха е била Европа 80те години?Съвсем се оляхте.
7
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По-важно е равнището. Някой може да има един кг злато и да прибави още един, това е 100% растеж. Друг ако има 10 кг злато и дори да не направи растеж пак е на по-добро равнище.
6
5
 
25
 
! Отговори
до 2 преди 1 година
Даа прав си, а при маслото, яйцата и горивата направо се счули рекорда......по икономически растеж де.Няма стигане
5
10
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ръст на инфлацията .Не на друго.
4
12
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гоуем растеж на цените,затова се разтърсва Европа от стачки и няма лекарства .Всичко е ток и жица.
3
14
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не може да бъде! И тва без руззкъ газ? И нефт?.... На кого ни оставяш бащицеееее..... Така де матушкееее
2
14
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Само по инфлация, а това не е истински растеж.
1
22
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мъкаааа мъка рашистка