Ще се разрасне ли войната в Европа? Швеция се готви за най-лошия сценарий

Заради енергийната сигурност съживява консервирана централа на газ и дизел
30 апр 2024 22:00, Анисия Иванова
130
Ще се разрасне ли войната в Европа? Швеция се готви за най-лошия сценарий
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Сграда от червени тухли със сива охладителна кула в северното пристанище на Малмьо се е превърнала в символ на подготовката на Швеция за едно несигурно бъдеще.

Замразената електроцентрала в близост до пролива Оресунд трябваше да бъде демонтирана и изпратена на нови собственици в чужбина. След това войната в Украйна разстрои отбранителната политика на страната и сега налага преосмисляне на плановете за енергийна сигурност.

Със своята столица, която е по-близо до Санкт Петербург, отколкото до Берлин, скандинавската страна с население от 10 милиона души е в напрежение след анексирането на Крим от Русия преди десет години. Но изправена пред все по-окуражаващия се Владимир Путин, най-новият член на НАТО казва, че трябва да бъде готова, ако конфликтът се разпространи в Прибалтика.

Шведският мрежови оператор иска съоръжението в Малмьо да заработи отново, за да може да поддържа осветлението в третия по големина град в страната в случай на прекъсване на електрозахранването след атака срещу националната енергийна инфраструктура.

"Надявам се, че няма да изпаднем в ситуация, в която да използваме тези възможности", каза Микаел Нилсон, управител на централата. "Но да имаме увереността, че сме там и сме готови, когато е необходимо, е наистина успокояващо."

В допълнение към укрепването на армията си, която беше съкратена след Студената война, тъй като Швеция заложи на мирното бъдеще, страната трябва да модернизира пристанищата, пътищата, железопътните мрежи, болниците и убежищата.

Нейните енергийни доставки - комбинация от ядрена, водна и вятърна енергия - са особено уязвими поради географското положение.

Около 16 000 километра електропроводи, които свързват производството на север с основните градове на юг, преминават през гъсти гори, покриващи около две трети от пейзажа.

Това оставя мрежата по-открита за саботаж, отколкото в много други европейски страни, и Швеция трябва да бъде подготвена за прекъсвания, според Вера ван Зоест, асоцииран старши преподавател в Шведския университет по отбрана.

"Критичната инфраструктура като електропреносната мрежа често е основна цел по време на война", казва Ван Зоест.

Тя цитира Украйна, където по данни на Световната банка от пълномащабното нахлуване през февруари 2022 г. Русия е повредила повече от половината енергийни съоръжения на съседката си, като е потопила градовете в тъмнина и е лишила хората от вода и отопление през суровите зими.

Разширяването на бойното поле в Европа обаче не е единственото притеснение. Мистериозните атаки преди две години срещу газопроводите "Северен поток", които доведоха до рязко покачване на цените, подчертават опасностите от хибридната война, включително т.нар. атаки под фалшив флаг или други с вероятна възможност за отричане.

"Никой не знае с колко време разполагаме", заяви министърът на гражданската отбрана Карл-Оскар Бохлин, като добави, че подобренията са още по-спешни, тъй като Южна Швеция има една от най-големите разлики между потреблението и производствения капацитет в Европа.

До края на 2028 г. около 1000 квалифицирани шведи трябва да бъдат на разположение за защита на енергийните доставки като част от задължителния граждански дълг - форма на национална служба, спряна след Студената война и въведена отново тази година. Ще бъдат изградени по-здрави огради и ще бъде засилено наблюдението.

Малмьо няма да е единственият град, който ще може да работи независимо от мрежата. Мрежовият оператор Svenska Kraftnat съобщава, че има планове за столицата Стокхолм, както и за Гьотеборг и ключови региони.

"Става въпрос за изграждане на способност за продължаване на обичайната работа по време на криза", заяви главният директор по сигурността на оператора Ерик Нордман.

Като цяло в бюджета за 2024 г. правителството отделя около 5,5 млрд. крони (510 млн. долара) за гражданска отбрана, което е почти три пъти повече от 2021 г., годината преди Москва да изпрати танкове в Украйна. В средата на април то допълни финансирането с допълнителни 385 млн. крони.

Но това все още не достига 10-те милиарда крони, от които според оценките на Шведската агенция за граждански извънредни ситуации страната се нуждае годишно, само за да започне да се измъква от задънената улица.

 "Няма значение колко силна ще стане армията - ако не получим необходимата подкрепа от гражданската отбрана, няма да можем да направим необходимото", заяви главнокомандващият на армията Микаел Биден. "Това е мащабна работа."

Предизвикателствата не са характерни само за Швеция и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен казва, че другите страни трябва да приличат повече на Финландия - която граничи с Русия и през десетилетията е изградила и поддържала стабилна инфраструктура за гражданска отбрана, като същевременно е обучавала цивилните граждани как да действат при извънредни ситуации в страната.

Шведският министър-председател Улф Кристерсон вече е взел под внимание това.

"Ние се учим много от това, което се случва в Украйна, по причини, които са много тъжни", каза той по време на пресконференция на 23 април с финландския президент Александър Стуб. "Ние също се учим от Финландия, не на последно място, когато става въпрос за готовност и гражданска защита."

450-мегаватовата електроцентрала в Малмьо се захранва с газ, но може да изгаря и дизел, и е собственост на германския енергиен гигант Uniper SE. Той затвори съоръжението през декември 2016 г., след като цените на електроенергията спаднаха твърде много, за да излезе на печалба, след което го продаде през 2021 г. на холандската компания PACO Holding, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Миналата година, когато Русия засилваше военноморската си активност в Балтийско море и придобиваше надмощие в Украйна, Svenska Kraftnat нареди на Uniper да се откаже от продажбата и да постави централата в режим на готовност до края на десетилетието.

Като компенсация операторът на мрежата предложи цели 1,1 млрд. крони - в една от първите и най-големи инвестиции на държавата в енергийната сигурност от началото на войната с Русия в Украйна.

По време на неотдавнашно посещение на електроцентралата, която е построена през 2009 г., ръчно управляваните навигатори, колела, кабели и тръби, пресичащи сградата, изглеждаха в перфектно състояние, но части от тях все още бяха покрити със скеле.

Работата по пускането в експлоатация на обекта, наречен Оресундсверкет по името на близкия пролив, който служи за вход към търговските пътища в Атлантическия океан, ще се засили след лятото, когато ще бъдат монтирани нови турбинни лопатки, струващи десетки милиони крони. Тя ще започне да функционира напълно през 2025 г.

Нилсон заяви, че очаква централата да продължи да предлага услугите си на пазара на електроенергия и след края на десетилетието, когато изтича срокът на поръчката на управителя на мрежата. "Не виждам нито едно от изискванията за сигурност на доставките да намалява", каза той и добави: "Напротив".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


130
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
71
1
 
11
 
! Отговори
Откровение преди 1 месец
Европа е в ръцете на трайно психично отклонили се лидери само че с П.
70
7
 
19
 
! Отговори
Руси преди 1 месец
Украйна щеше да побеждава , руските войници гладували. Роми откраднали руски танк ,хахаха ! Сега изведнъж щели да завземат Европа. Тия западняци с какво се друсат. Отчаяни са и наакани. Да целуват ръка на руснаците и да се връщаме по старо му. Никакво ООН или европейски съюз за Украйна. Та те съвсем ще изпозабегнат и ще остане една празна територия. Мамата й таковаха на тази Украйна да прокарат западните си цели.
69
6
 
18
 
! Отговори
Хххх преди 1 месец
няма за какво да идват руснаците...те еврогейовете сами ще си се затрият лижейкикраварскизадници...накрая верен ще излезе лафа...в който съюз влезе България той се разпада... СССР се разпадна сега е на ред ЕССР
68
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
мечтая си да сме в държава, в която авторите на статии знаят как се пише на родния ни език.. разрасне.. закривайте я тая жалка, гаражна медия вече
67
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Европа не го иска най-лошия сценарии, ама най го иска, това е положението!
66
11
 
17
 
! Отговори
Хи хи преди 1 месец
Путин като дойде да видим в какви тъмни и влажни миши дупки ще се крият наште евроатлантици !
65
17
 
17
 
! Отговори
путин преди 1 месец
е УБИЕЦ
64
9
 
11
 
! Отговори
Подсказвам преди 1 месец
*** -луд диктатор с ядрено копче заплашващ да унищожи целия свят, ако не му отговаря на прищевките!
63
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Четете я тази психоистория бе хора, не боли толкова много.
62
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 68, само минавам да те поправя, че богатството не е мерило за нищо. В Римската империя са били 100 пъти по-богати от варварските племена, но пак са били прегазени като ***. Византия също, Египет. Всяка развита цивилизация като започне със сексуалните извращения, дните са й преброени. До колкото си спомням вече в най-развитите и богати държави този процес е започнал - обратните и ЛБТМ са издигнати на пиадестал. Още Библията предупреждава какво става с тези които се развиват до разгул...
61
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Само минавам да вметна че Брутния Вътрешен Продукт на глава от населението на Швеция е около 6 (шест) пъти повече от този на България. Тоест, за тях, да не можеш да си смениш новото Волво с по нов модел след 4-5 години е бедност...
60
4
 
15
 
! Отговори
HeinrichHimmler преди 1 месец
Всеки ден ни плашат с новини за разрастване на войната, тия които ако стане нещо първи ще избягат с парите си далеч
59
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Никой не ви иска скапаните войни!Просто сядайте на масата за преговори!!!
58
21
 
13
 
! Отговори
Елементарно Уотсън преди 1 месец
Путлерчето го е страх от НАТО. Иска само да открадне земя от Украйна и да разруши колкото се може повече украински градове за да ги е страх руснаците от него и да не се бунтуват за да го съборят от власт. Неговата власт е на принципа на терора.
57
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Цяла Европа е като една жилищна кооперация.Има един луд в сградата ,който си позволява да заплашва всеки и вече е почнал да убива съседа по етаж.Вторият етаж,естествено ,че ще трепери,дели ги едно стълбище...Бг има и тя ЕС между пространството на втори и трети етаж.Купон.Само САЩ са в друг блок.
56
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 57, Не само това. Ред държави изнасят златните си резерви от САЩ, след като видяха как запорират средства както им падне. Египет, ЮАР, Нигерия, Гана, Камерун, Сенегал, Алжир и Саудиска Арабия.
55
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Хаха тия са много зле,но така става като влезеш в НАТО -започва да те гони параноята
54
15
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Шведите бяха много смели когато пращаха гаубици към Украйна и влизаха в НАТО. Сега вече им треперят гащите. Да би мирно седяло, не би чудо видяло! Както се казва в наша поговорка.
53
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 54, Да, излезе видео в което император си преди срещата с Блинкин пита - кога ще си тръгва този?!? Отговарят му - тази вечер. Сигурен съм че това беше режесирано, за да покаже Китай, колко нежелан е Блинкин там. Общо взето Блинкит потвърди думите на някои анализатори, че той се оказа един посредствен човечец. Никъде не успя да постигне нищо, дори саудистския принц го кара да чака цяла вечер за среща.
52
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Западът 500 години имаше възможности да изпомпва световния БВП в своя полза, но 2022 година Специалната военна операция на територията на бившата УССР го лиши от тази възможност.