Лекува ли морската вода и достатъчен ли е "базовият" тен?

За някои митове на плажа, които могат да ни навредят
6 юли 2013 15:50, Румяна Тасева
0
Лекува ли морската вода и достатъчен ли е "базовият" тен?
Източник: Reuters

Дори само едно по-сериозно изгаряне на две-три години увеличава драстично риска от развитие на кожен рак. Добре е да се знае този факт, за да може да се постигне адекватна преценка на истинността на някои масови заблуди, в случая конкретно за защита на организма от вредното въздействие на слънчевите лъчи.
 
Популярно е твърдението, че ако се натрупа „базов“ тен предварително за един-два дни, кожата не може да изгори от слънцето на морето в последствие. Дерматолозите предупреждават, че всяко излагане на пряка слънчева светлина за по-дълго време и без адекватна защита уврежда кожата. На плажа трябва задължително да се използва слънцезащитен продукт с фактор 30 или по-висок.
 
Друг мит е, че повърхностните рани зарастват по-бързо в морската вода. Това може би е вярно за действието на водата в Мъртво море, чиято изключителна соленост действително ускорява оздравителния процес. Подобна концентрация на сол е полезна и с друг ефект - няма как да виреят патогенни микроорганизми, средата е крайно неблагоприятна за техния жизнен цикъл.
 
По българското крайбрежие обаче, водата не само е с по-ниска соленост, но е и доста по-замърсена. Отворена рана, дори и повърхностна, може да бъде замърсена и да осигури входна врата за безброй живи и неживи замърсители, които почти гарантират инфекция.
 
Освен нежеланото усложнение, което като нищо може да саботира почивката на пострадалия, налагайки антибиотици, раната може да зарастне много по-бавно и да остави грозен белег.

Още полезна информация за здравето можете да намерите в Puls.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


0
Още по темата: плажрак на кожата
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари