Кои навици намаляват риска от деменция?

Контролирайте нивата на кръвната си захар
10
Кои навици намаляват риска от деменция?
Снимка: Istock

Все повече изследвания показват, че начинът ни на живот се отразява на здравето и функцията на мозъка. Всеки от нас има своите добри и лоши навици. Учени смятат, че някои от тях, биха могли да намалят риска от деменция и други нейни форми, като алцхаймер. Ето как може да се погрижите за здравето на мозъка си.

Продължавайте да учите през целия си живот, както и да четете книги. По този начин тренирате мозъка си, за което учените смятат, че намалява риска от деменция.

Осигурете си достатъчно часове сън. Според доклад от 2018 г., публикуван в Journal of the American Geriatrics Society, спането около 5 часа на нощ или по-малко, повишава риска от деменция или ранна смърт. Качеството на съня ни също е от значение.

Поддържайте кръвното си налягане под контрол, тъй като сърдечното здраве е важно за здравето на мозъка. Учени смятат, че високото кръвно налягане увеличава риска от деменция.

Поддържайте здравословно тегло, тъй като според редица западни изследвания, хората с по-голям индекс на телесна маса в средна възраст са по-склонни да развият деменция на по-късен етап от живота си.

Кажете „край“ на тютюнопушенето, рискът от деменция намалява значително.

Опитвайте нови неща всеки ден. Съчетаването на рутини, поемането на нови предизвикателства и излизането извън зоната на комфорт осигуряват стимулация, която може да помогне на мозъка ни да поддържа своята устойчивост.

Избирайте по-ярки храни. Плодовете и зеленчуците дължат своя цвят на пигменти, които са мощни източници на полезни вещества, а тези с по-наситените цветове ни осигуряват богата гама от антиоксиданти. Тук може да прочетете още за полезността на цветните храни.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Две баби седят на припек, пият кафе и си говорят. В един момент, едната попитала другата: "Абе ние с тебе се познаваме сигурно от 100 години. Ама как ти беше името че забравих?"Другата баба нищо не казала, и в продължение на 5 минути си бъркала бавно кафето.Изведнъж, тя попитала другата баба: "Спешно ли ти е?"
8
5
 
5
 
! Отговори
Фрактал преди 2 години
Бянкя симтом, е пропуснат! Заради Чекмедже медийките.
7
0
 
7
 
! Отговори
До 2: преди 2 години
Вашият дядо най-вероятно е получил микро-инсулт, който е останал незабелязан от лекарите (ако изобщо е ходил на лекар). Минал ли през скенер? Деменцията НЕ Е нормално състояние при възрастните хора, а е болест.
6
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Старческо забравяне е различно от деменция! От забравяне не се умира, от деменция, уви, да! Засега краят при деменция е мъчителен. Не можеш да гълташ и ...
5
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
наследствена е.
4
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
непушенето не е навик, пушенето е навик
3
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
полезна статия за демократичната отайла байдЪн
2
2
 
5
 
! Отговори
Свидетел преди 2 години
Моята дядо до 93-тата си годишнина не проявяваше никакви симптоми на проблеми с паметта и т. н. С висше образование беше, решаваше кръстословици постоянно, нямаше високо кръвно, нито други заболявания, но накрая изведнъж се залежа започна да халюцинира, забравяше името си, имената на близките си. И в средата на 94-годишнината си почина. Просто деменцията и проблемите с паметта, се появяват внезапно и особено в много напреднала възраст.
1
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А старческата деменция е...неизбежна.