Все повече недоносени бебета се раждат у нас

Преждевременните раждания ас около 10%
Обновена: 19 ное 2022 18:50 | 19 ное 2022 18:45, Камелия Цветанова
11
Все повече недоносени бебета се раждат у нас
Снимка: Pixabay

Броят на преждевременните раждания за съжаление нараства през последните 20-30 години, той варира, но за страната ни е около 10%. Това каза за БТА проф. д-р Алексей Савов, генетик и началник на Националната генетична лаборатория.

Медицинският специалист участва днес в конференция „Родени твърде рано: медицински и социални аспекти в развитието на недоносените деца“, организирана от фондация „Нашите недоносени деца“ в партньорство с Българската асоциация по неонатология (БАН). В рамките на форума лекари и родители обменят професионален и житейски опит по проблемите на недоносените деца.

Проф. Савов посочи, че факторите за раждане на недоносени бебета са много, но основните могат да бъдат обединени в две групи – медицински и социално-икономически. Към медицинските спадат здравният статус на родителите, възрастта им, историята на техните заболявания и други. Към социално-икономическите могат да се отнасят доходите, образованието, както и грижата на човек за себе си и своето здраве, посочи специалистът.

„Виждате колко разнообразни могат да бъдат факторите“, каза проф. Савов. Той отбеляза, че статистиката е сходна, но все пак различна за различните европейски страни, като България не е нито на челните, нито на последните места.

Според проф. Савов в някои случаи пандемията от COVID-19 може да е изиграла благоприятна роля за намаляване на броя на преждевременните раждания в някои страни. Обяснява го със социалната изолация и по-честото оставане вкъщи, което намалява стреса от околния свят върху бременните жени. „Бидейки в по-спокойна ситуация, извън ежедневния стрес от високия ритъм на живот в нашето съвремие, те могат по-спокойно да износят бременността. Подобна зависимост обаче трудно се доказва, тъй като стресът не е измерима величина“, уточни проф. Алексей Савов.

Сред темите, обсъждани на конференцията „Родени твърде рано: медицински и социални аспекти в развитието на недоносените деца“ са: Генетични фактори, свързани с риск от преждевременно раждане; Скрининг и превенция; Усложнения при бременността, които са предотвратими; Ваксини и имунопрофилактика при недоносените деца.

Събитието е по повод на изминалия 17 ноември – Световен ден на недоносените деца и цели по-добрата информираност на обществото по отношение на раждането и отглеждането на преждевременно родени деца. Негов фокус е проследяването им, така че да се гарантира оптималното им развитие и пълноценно израстване.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още по темата: бебераждания
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
2
 
5
 
! Отговори
Сред новородените преди 1 година
се увеличава процентът на бебетата на онзи етнос. Вече са около 50% от всички новородени деца. Затова се увеличава и процентът на бебета с малформации и на недоносени. Как момиченце на 11-12 г. да износи без проблеми едно бебе, при това без да ходи на консултации, дишайки лепило, пиейки ракия и живеейки с още 15 човека в единственото помещение на бидон-вилата на свекъра? Да не говорим пък, че макар и бременна, тя е длъжна да обслужва мераците на 9-те си девера, на свекъра и на братята му.
4
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В последните 20 години се раждат все по-масово бебетата в 8 месец. И не е само в жалката ни държава, а в цяла Европа. Има изследвания по въпроса какво може да е причината за това. Факт за жалост, защото трябва да са известно време по кувьози, което води и до допълнителни увреждания.
3
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Малолетните майки раждат недоносени бебета.
2
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като му прибавите още и самоубийствени диети, на които се подлагат и мъже, и жени, с лишения от цели хранителни групи и прекомерна употреба на други, разни добавки с неясно съдържание, прекомерна употреба на безсмислени и вредни лекарства, се получава прекрасна картинка. Някога с брат ми сме се родили по 4,5 кг без майка ни да е диабетичка или пълна жена изобщо. И това е било често срещано. Сега - някакви бебета с тегло на улична котка лятно време, недоносени, болнави.
1
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Работа преди раждане, едва ли не до последно, преумора, стрес, недохранване... Ами какво очаквате?!