Балканските неуспехи на ЧЕЗ - грешки в стратегията

Ще завърши ли ЧЕЗ в България като в Албания?
Обновена: 28 фев 2013 15:28 | 28 фев 2013 09:01, Елка Василева
98
Балканските неуспехи на ЧЕЗ - грешки в стратегията
Бързо след принудителното излизане на ЧЕЗ от Албания започна и българската криза. Снимка: архив, Reuters

Планът на ЧЕЗ да стане основен регионален играч сред източноевропейските енергийни компании се проваля, след като втора страна за три месеца предприе стъпки за отнемане на лиценза на чешката компания, пише агенция Блумбърг.

Българският енергиен регулатор започна миналата седмица процедура, с която да се отнеме правото на чешката енергийна компания да осъществява дейност чрез електроразпределителната си мрежа, след като високите сметки за ток предизвикаха протести сред населението, които пък свалиха правителството на балканската страна. ЧЕЗ ще представи на 28 февруари годишния си финансов отчет.

Бурните събития в България се случват само седмици, след като властите в Албания иззеха активите на ЧЕЗ и изгониха компанията от страната. Двата случая показват, че ЧЕЗ е подценил опасностите от инвестирането в една от най-бедните части на Европа, посочват анализатори и инвеститори. Акциите на ЧЕЗ поевтиняха с 11 % тази година, което е два пъти повече от спада на основния борсов индекс в Прага.

"Много инвеститори дори още не са проумели принудителното излизане на ЧЕЗ от Албания, а ето че вече са изправени пред българската криза," посочи Ярослав Вибирал, анализатор в чешката банка CSOB. "Това е важно предупреждения за цялата инвестиционна общност," отбеляза той.

Българският премиер Бойко Борисов подаде оставка на 20 февруари на фона на яростни протести, след като българите излязоха на улиците да протестират срещу неочаквания скок на цените на електроенергията. Повишението бе предизвикано от студената зима и забавяне в отчитането на потребената енергия.

Повечето български домакинства използват електроенергия за отопление. "Средното българско домакинство харчи около 95 евро (124 долара) месечно за електричество" според Георги Атанасов, електротехник от град Силистра. Средният доход в България, най-бедната страна член на ЕС, е около 360 евро месечно миналата година.

"Хората бяха изключително ядосани, когато получиха последните си сметки за ток,“ посочи Атанасов в телефонно интервю. "Някои семейства трябваше да платят двойно повече, отколкото обикновено. Просто не могат да си го позволят."

България представлява около 1,5 % от оперативната печалба на ЧЕЗ и загубата може да намали с около 20 крони цената на акция, според оценки на Erste Bank AG. Компанията съобщи миналата седмица, че е инвестирала около 12,8 милиарда крони (655 милиона долара), откакто е влязла в страната през 2005 година и досега е получила обратно 4,8 милиарда крони в дивиденти.

Акциите на ЧЕЗ поевтиняха с 1,1 % във вторник до 607 крони в Прага, което е близо до най-ниското равнище от 2008 година, постигнато миналата седмица, когато акциите струваха 599 крони.

Електричеството с доставка догодина в Германия, където ЧЕЗ изнася част от продукцията си, поевтиня за втори пореден ден до 41,90 евро за мегаватчас, след като достигна исторически минимум от 40,40 евро на 31 януари.

"Българската инвестиция изглеждаше разумна навремето, тъй като тези пазари демонстрираха доста по-голям растеж от Западна Европа и страни като България и Румъния бяха възприемани като безопасни, тъй като са членки на ЕС," посочи анализаторът от Erste Bank Петър Бартек. "Да се надяваме, че няма да приключи като в Албания," допълни той.

България започна процедура за отнемане на лиценза миналата седмица, обвинявайки ЧЕЗ за 21 нарушения, включително нарушаване на закона за обществените поръчки. Регулаторният орган на страната ще изслуша ръководството на ЧЕЗ на 16 април.

ЧЕЗ обяви, че ще обжалва отнемането на лиценза пред български съд и поиска от ЕС да окаже натиск върху балканската страна. Чешкият премиер Петър Нечас определи решението на регулаторните власти като "безпрецедентна стъпка."

ЧЕЗ, чиято централа е в Прага, започна шопинг обиколка през втората половина на миналото десетилетие под ръководството на главния изпълнителен директор Мартин Роман, който купи дялове в разпределителните мрежи на няколко балкански страни, включително Румъния и Турция. Стратегията за разширяване бе прекъсната през
2010 година, тъй като цените на електроенергията се понижиха и компанията реши да се съсредоточи върху планираното разширяване на ядрената централа в Темелин на стойност 10 милиарда долара.

Сега проблемите на балканските пазари, стагниращите цени на електроенергията и сривът на европейския пазар на квоти за изхвърлен в атмосферата въглеводород, заплашват съществено да свият печалбата на ЧЕЗ.

ЧЕЗ е един от главните източници на приходи за чешката държавна хазна, като правителството притежава 70 % от компанията. Тя е платила на държавата около 130 милиарда крони дивиденти, данъци и други плащания през периода 2009 - 2011 година.

"Инвеститорите ще следят много по-отблизо следващите стъпки на ръководството, отколкото преди," посочи Вибирал от CSOB. "От икономическа гледна точка разширяването на "Темелин" не е много разумно на този етап, което поражда още несигурност и съмнения," добави той.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
68
0
 
26
 
! Отговори
до 66 преди 11 години
Чуждите софтуерни фирми печелят от евтиния работен труд в България.Собствениците си купували самолети,яхти,имоти,супер коли,ставали толкова богати,че накрая затваряли фирмите.На времето еврейката Щулева--Биджерано,измудри тоя закон за ниските заплати.За това си деяние е получила награда от еврейското лоби в ООН. И не само с такива компании,това е повсевместно навред.Печелят от експлоатацията на човешкия труд.
67
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"Българските инвестиции изглеждаха разумни". Преди! Преди Бойко. От 3 години насам, инвестирането в България е самоубийство!
66
4
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
". Повишението бе предизвикано от студената зима и забавяне в отчитането на потребената енергия."Кого лъжете бе , зимата беше топла ! Бог се смили , ЧЕЗ - не ! Крадци долни да горите в ада!
65
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Чудя се,има ли друг такъв бизнес който потребителите плащат предварително заложените инвестиции!Те били инвестирали,не сме ли ние тези които го правят?Защо никой не задава този въпрос?
64
2
 
39
 
! Отговори
Вън ЧЕЗ преди 11 години
ЧЕЗ не са никакви инвеститори. Изнудват строителните фими сами да строят трафопостове,да поставят стълбове и прекарват проводници. Пускат тока ако подпишат дарение. Единствената инвестиция на ЧЕЗ е в новите електронни електромери и чрез тяхното манипулиране постигнаха увеличение на печалбите над 240%. Ако продължават така българският народ ще загине. Техните общи условия са противозаконни. Не си ходете Г-да от ЧЕЗ, а останете, за да Ви съдят за изнудване, рекет и унищожаване на България.
63
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Отговорът на заглавието е: "Дай Боже"
62
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
С последните си "статии" Българската Телеграфна Агенция(БТА) показва,че е всичко друго но не и Българска.
61
0
 
18
 
! Отговори
11111111 преди 11 години
ЧЕЗ е един от главните източници на приходи за чешката държавна хазна, като правителството притежава 70 % от компанията. Тя е платила на държавата около 130 милиарда крони дивиденти, данъци и други плащания през периода 2009 - 2011 година.tova e to
60
1
 
20
 
! Отговори
Учуден преди 11 години
"Двата случая показват, че ЧЕЗ е подценил опасностите от инвестирането в една от най-бедните части на Европа..."А сега тези пишман-анализатори да ми обяснят, какво точно инвестираха ЧЕЗ в България?
59
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
ЧЕЗ е един от основните източници на приходи на държавата Чехия.Внесли в хазната 130 милиарда крони-около 6 милиарда евро за 2 години.Цената на една атомна електроцентрала,а като се прибавят и другите дружества ,загубите са огромни за България.В същото време няма пари за здравеопазване,образование,детски ,пенсии,наука.Икаква ни е ползата в Евросъюза,като се добавят и чуждите банки.Значи работим за другите страни,те да са добре,ние да сме зле.Филма "Катастройка ,го доказва,че са излишни.
58
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Това , което каза вчера главният прокурор май е вярно!Щом като всички услуги в ЧЕЗ са от свързани лица, т.е. от фирми в структурата на ЧЕЗ България е ясно, че са преливали пари и разходи от единия джоб в другия.Тези разходи са влезли в цената на тока , който всички ние плащаме!Интересното е , че печалбите обаче не остават в България, а отиват в дружеството - майка-ЧЕЗ в Чехия.ПЛАДНЕШКИ ОБИР НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД !!!
57
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
обяснението е едно,идваха избори трябваха пари,неостанаха много отрасли от където можеха да се намерят,хванаха енергетика аиде надуите тока от хората ще ги саберем ама то и за вас ще има а ние ще ви пазим,е това е отговора,всеки монопол се пази от някого,няма ли кои да го пази тои вече няма да е монополист а някои друг ще заеме мястото му
56
1
 
23
 
! Отговори
До Човек преди 11 години
За какво намаление на цената на тока. Сметките(киловатите) скочиха на 200% само за един месец, повтарям че някой ТРЯБВА да даде СМИСЛЕНО обяснение.
55
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до 55 е коментара не до 54
54
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до 54...................чистата печалба е 50 милиона като извадят разходите,а разходите по тяхни документи са сигурно няколко пъти в повече които са за закупуване на автомобили,консултански услуги които са недеиствинелни и още камара други,с тия данни какво доказваме че те внасят годишен данък 10 процента което е 5 милиона,ами честно казано има български компании които са много малки и внасят повече,е нека пак да ги защитават тия крадци
53
4
 
3
 
! Отговори
skatelite преди 11 години
не .. не само НЕК .. искаме си и Хамбургския салам, искаме си и русенското варено .. не на вносните стоки .. само БГ да има .. изгонете всички чуждестранни фирми /без тази, в която работя, че да не остана без работа/ всичко да се национализира и да се започне незабавно плащане на хората на заплати независимо дали работят или не .. така беше през комунизма значи пак ще е така. Ще се организират за всички екскурзии из соц блока и тн. Болни, болни българи ... все чорбаджията е виновен
52
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Анонимен 40Надай се. Ще има за ТЕХНИТЕ деца. За нашите ... познай какво.
51
0
 
16
 
! Отговори
ivan.hristov.7731 преди 11 години
Георги,според теб изброените ЕРП-та ПРОИЗВЕЖДАТ ток ли?!Боже опази БГ от такива ,,капацитети''!!!!Ограмоти се четете бе хора!!!!
50
0
 
9
 
! Отговори
Краци преди 11 години
Чистата печалба на ЧЕЗ за 2012 година е 50 милиона лева, става ясно от официалния отчет на дружеството, качен на сайта на Българска фондова борса. Това означава, че в сравнение с 2011 година приходите на ЕРП-то са скобили с невероятните за нормален бизнес 240%, пише Телеграф, цитиран от БЛИЦ. Както е известно, миналата година е една от най-страшните за икономиките в света, в нея приходите и доходите се сринаха допълнително.
49
15
 
5
 
! Отговори
Georgi преди 11 години
Като изгоним ЧЕЗ, ЕВН, ЕнергоПро, и останалите инвеститори ще си тръгнат.Никой няма да иска да инвестира в БГ. Ще затворим евтиният ток след 8 години и от къде ще вземем евтин ток?Ето на тези въпроси не чух отговор. Само чувам крясъци че сметките били високи и да изгоним ЕРП-атата... Явно сме много богати и си ритаме спестовните книжки. Факт е че трябва да има промяна, но не и да гоним инвеститорите. А ние точно това правим. Който и да дойде ще бъде същият. Промяната трябва да почне от държава