Балканските неуспехи на ЧЕЗ - грешки в стратегията

Ще завърши ли ЧЕЗ в България като в Албания?
Обновена: 28 фев 2013 15:28 | 28 фев 2013 09:01, Елка Василева
98
Балканските неуспехи на ЧЕЗ - грешки в стратегията
Бързо след принудителното излизане на ЧЕЗ от Албания започна и българската криза. Снимка: архив, Reuters

Планът на ЧЕЗ да стане основен регионален играч сред източноевропейските енергийни компании се проваля, след като втора страна за три месеца предприе стъпки за отнемане на лиценза на чешката компания, пише агенция Блумбърг.

Българският енергиен регулатор започна миналата седмица процедура, с която да се отнеме правото на чешката енергийна компания да осъществява дейност чрез електроразпределителната си мрежа, след като високите сметки за ток предизвикаха протести сред населението, които пък свалиха правителството на балканската страна. ЧЕЗ ще представи на 28 февруари годишния си финансов отчет.

Бурните събития в България се случват само седмици, след като властите в Албания иззеха активите на ЧЕЗ и изгониха компанията от страната. Двата случая показват, че ЧЕЗ е подценил опасностите от инвестирането в една от най-бедните части на Европа, посочват анализатори и инвеститори. Акциите на ЧЕЗ поевтиняха с 11 % тази година, което е два пъти повече от спада на основния борсов индекс в Прага.

"Много инвеститори дори още не са проумели принудителното излизане на ЧЕЗ от Албания, а ето че вече са изправени пред българската криза," посочи Ярослав Вибирал, анализатор в чешката банка CSOB. "Това е важно предупреждения за цялата инвестиционна общност," отбеляза той.

Българският премиер Бойко Борисов подаде оставка на 20 февруари на фона на яростни протести, след като българите излязоха на улиците да протестират срещу неочаквания скок на цените на електроенергията. Повишението бе предизвикано от студената зима и забавяне в отчитането на потребената енергия.

Повечето български домакинства използват електроенергия за отопление. "Средното българско домакинство харчи около 95 евро (124 долара) месечно за електричество" според Георги Атанасов, електротехник от град Силистра. Средният доход в България, най-бедната страна член на ЕС, е около 360 евро месечно миналата година.

"Хората бяха изключително ядосани, когато получиха последните си сметки за ток,“ посочи Атанасов в телефонно интервю. "Някои семейства трябваше да платят двойно повече, отколкото обикновено. Просто не могат да си го позволят."

България представлява около 1,5 % от оперативната печалба на ЧЕЗ и загубата може да намали с около 20 крони цената на акция, според оценки на Erste Bank AG. Компанията съобщи миналата седмица, че е инвестирала около 12,8 милиарда крони (655 милиона долара), откакто е влязла в страната през 2005 година и досега е получила обратно 4,8 милиарда крони в дивиденти.

Акциите на ЧЕЗ поевтиняха с 1,1 % във вторник до 607 крони в Прага, което е близо до най-ниското равнище от 2008 година, постигнато миналата седмица, когато акциите струваха 599 крони.

Електричеството с доставка догодина в Германия, където ЧЕЗ изнася част от продукцията си, поевтиня за втори пореден ден до 41,90 евро за мегаватчас, след като достигна исторически минимум от 40,40 евро на 31 януари.

"Българската инвестиция изглеждаше разумна навремето, тъй като тези пазари демонстрираха доста по-голям растеж от Западна Европа и страни като България и Румъния бяха възприемани като безопасни, тъй като са членки на ЕС," посочи анализаторът от Erste Bank Петър Бартек. "Да се надяваме, че няма да приключи като в Албания," допълни той.

България започна процедура за отнемане на лиценза миналата седмица, обвинявайки ЧЕЗ за 21 нарушения, включително нарушаване на закона за обществените поръчки. Регулаторният орган на страната ще изслуша ръководството на ЧЕЗ на 16 април.

ЧЕЗ обяви, че ще обжалва отнемането на лиценза пред български съд и поиска от ЕС да окаже натиск върху балканската страна. Чешкият премиер Петър Нечас определи решението на регулаторните власти като "безпрецедентна стъпка."

ЧЕЗ, чиято централа е в Прага, започна шопинг обиколка през втората половина на миналото десетилетие под ръководството на главния изпълнителен директор Мартин Роман, който купи дялове в разпределителните мрежи на няколко балкански страни, включително Румъния и Турция. Стратегията за разширяване бе прекъсната през
2010 година, тъй като цените на електроенергията се понижиха и компанията реши да се съсредоточи върху планираното разширяване на ядрената централа в Темелин на стойност 10 милиарда долара.

Сега проблемите на балканските пазари, стагниращите цени на електроенергията и сривът на европейския пазар на квоти за изхвърлен в атмосферата въглеводород, заплашват съществено да свият печалбата на ЧЕЗ.

ЧЕЗ е един от главните източници на приходи за чешката държавна хазна, като правителството притежава 70 % от компанията. Тя е платила на държавата около 130 милиарда крони дивиденти, данъци и други плащания през периода 2009 - 2011 година.

"Инвеститорите ще следят много по-отблизо следващите стъпки на ръководството, отколкото преди," посочи Вибирал от CSOB. "От икономическа гледна точка разширяването на "Темелин" не е много разумно на този етап, което поражда още несигурност и съмнения," добави той.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
0
 
8
 
! Отговори
Ганчовец преди 11 години
Баце ти явно си внимавал в 9-ти клас, а и май си ги разбираш нещата. Сподели обаче и каква е според теб причината за високите сметки за тока. Абстрахирай се от простотиите за по-дълъг отчетен период и тн. Не те бъзикам, сериозно те питам.
27
0
 
15
 
! Отговори
Беден речник преди 11 години
Като чета статиите имам чувството, че става дума или за някакъв регулировчик, или за екскурзовод. Постоянно някой Посочва. Ако не посочва, ще Отбелязва.Журналистите, отворете един синонимен речник и намерете други подходящи думи.Относно ЧЕЗ - те показват, че държавна фирма може да бъде печеливша.Между другото, в Чехия има 2 частни железопътни превозвача...Приятен ден :)
26
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Анонимен.......Навярно е така,но 240% печалба може да се постигне само с монополен рекет
25
0
 
20
 
! Отговори
Боби преди 11 години
ЕЕЕ*аси наглите !!! Не преценили риска да инвестират в най-бедната държава в ЕС...ей маскари...не изкривявайте! Не това е проблема, а че крадете! Ако имате предвид "не прецениха риска да бъдат хванати и съдени за кражби..." това вече е друго! Не може да дойдете, да се подигравате с хората, да ги мачкате и като ви изритат да кажете "Тея баси бедняците ко се правят сега за някой лев повече.."
24
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Айде стига с това "компанията инвестирала ...незнам си колко милиона ..." ! Колкото и да е "инвестирала" тя си го е включвала в цената. Така че спокойно могат да бъдат изритани без нито лев неустойка.Както направиха албанците.Само че ... албанците не са подписвали договорите си като нашите мошеници.Там е разликата.
23
0
 
2
 
! Отговори
бОЛЯРИНА преди 11 години
До valya.doncheva8Ето погледнете госпожо Дончева защо са надути сметките ви за ток ..youtube/watch?v=H9pTDIYegvE
22
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не е луд който яде зелника а който му го дава! В случая мадридския мушеник и негова клика продадоха ЕРП. Защо още е на свобота?
21
1
 
12
 
! Отговори
Житан преди 11 години
240% е ПЕЧАЛБАТА за 2012г. на ЧЕЗ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! А колко още са скрили никой не знае!
20
0
 
12
 
! Отговори
22 преди 11 години
ЧЕЗ и другите вземаха наша българска собственост не за по-добро на нас българските граждани, а за да извличат печалба за тях си. Както е казал бай Г-о келипира му е майката.
19
2
 
14
 
! Отговори
777 преди 11 години
И какво излиза, че ние издържаме чешката икономика и им събираме пари за АЕЦ, а българите ходят в Чехия да работят за по-високи заплати. И продукцията къде си я изнасят в Германия, ама на ниски цени. Пък що не възстанат срещу немците. А тия от Германия ще ни слагат визи. Ами ще ни сложат като продажниците в България им дават материал да изнудват собствената ни държава. Пък и как така намериха експресен начин да намалят тока???А онзи кръвно дигал, ама ако ще и сърцето да му се пръсне?!
18
6
 
14
 
! Отговори
КА преди 11 години
Една от причините за високите сметки е нарочно свалени на напрежението на тока с 20-30 и повече волта. И котлона вместо за 1час манджата е прави за 2 часа през това време електромера се върти. И всеки казва че консуматорите му са същите. Да ама времето за работа не е същото.
17
0
 
16
 
! Отговори
73 преди 11 години
Не виждам нас какво ни засягат акциите на ЧЕЗ дето били паднали на борсовия пазар сега и това ли ще се калкулира в нашите сметки за ток жална ни майка ако не се махнат.
16
1
 
15
 
! Отговори
Кпонсуматор преди 11 години
ЧЕЗ е един от главните източници на приходи за чешката държавна хазна!Симеончо, Серго и Боко са СТАБИУНИ, не им требе ерп-та.*** *** ни управляват
15
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Грешката в стратегията е ясна - засилиха много огъня, жабата се усети и рипа да изскача от гърнето.
14
4
 
37
 
! Отговори
( преди 11 години
Сега става ли ви ясно...................с нашите пари, те си строят АЕЦ. А нашите *** провалиха проекта
13
0
 
13
 
! Отговори
милен преди 11 години
новите сметки за ток излязоха и са почти същите като миналия месец имайки предвид топлата зима късия период щото предния бил по-дълъг за какво говорим
12
17
 
14
 
! Отговори
66 преди 11 години
Ако е Бойко щеги издуха 1000 pr всички от чез,но други невиждам кой може дасе наемът тази коромпирана държява от тройната коалиция,все пак благодарение на Бойко че спечели изборите ми то тройната щеше дани натика в миша дупка,ние сме сигорни 100 pr че гн Борисов щесе справи със всичко,жив и по здрав дае дай боже амин.Само ГЕРБ е спасението други не виждам за тази работа.
11
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Интересно защо лицата продали ЕРП-тата хич ги няма в медии и при обсъждането на проблема - крадливият мадридски старчок, енергийните му министъри Милко Ковачев и Мирослав Севлиевски, както и Лидия Шулева.Особено избирателен в хулите е Тиквата. Тези имена изобщо няма да ги чуете от него. На оскотялата маса й подхвърлят едни и същи виновници - Костов, Станишев, Доган. Туй царисти и гербери - целите в бяло, светата вода ненапита.Само дето няко помним и ще напомняме, заради истината
10
1
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Статия, която защитава мошениците от ЧЕЗ! Въобще не се споменава, че избирателно (както е при мен) Надписват сметките за ток! Алко платиш една висока сметка, после всяка зима има здраво надписване и не можеш да се оплачеш на никого! Да си обират крушите-ние тука не сме третият свят, както си мислят. Щом в ехия ЧЕЗ е 705 държавна, защо тука подскачат като ужилени, за национализацията? Значи там може , тука не!
9
0
 
12
 
! Отговори
5 преди 11 години
В БГ всички които работят в енергото се чустват като министри,с каквили не коли с каквили не чалъми се имат,просто са недостижими,всички са за подмяна.И най важното по цял ден се крият без работа,за мен теса престъпници на закона,иза няколко хиляди човека.Трябва дасе преватизира напълно.