Балканските неуспехи на ЧЕЗ - грешки в стратегията

Ще завърши ли ЧЕЗ в България като в Албания?
Обновена: 28 фев 2013 15:28 | 28 фев 2013 09:01, Елка Василева
98
Балканските неуспехи на ЧЕЗ - грешки в стратегията
Бързо след принудителното излизане на ЧЕЗ от Албания започна и българската криза. Снимка: архив, Reuters

Планът на ЧЕЗ да стане основен регионален играч сред източноевропейските енергийни компании се проваля, след като втора страна за три месеца предприе стъпки за отнемане на лиценза на чешката компания, пише агенция Блумбърг.

Българският енергиен регулатор започна миналата седмица процедура, с която да се отнеме правото на чешката енергийна компания да осъществява дейност чрез електроразпределителната си мрежа, след като високите сметки за ток предизвикаха протести сред населението, които пък свалиха правителството на балканската страна. ЧЕЗ ще представи на 28 февруари годишния си финансов отчет.

Бурните събития в България се случват само седмици, след като властите в Албания иззеха активите на ЧЕЗ и изгониха компанията от страната. Двата случая показват, че ЧЕЗ е подценил опасностите от инвестирането в една от най-бедните части на Европа, посочват анализатори и инвеститори. Акциите на ЧЕЗ поевтиняха с 11 % тази година, което е два пъти повече от спада на основния борсов индекс в Прага.

"Много инвеститори дори още не са проумели принудителното излизане на ЧЕЗ от Албания, а ето че вече са изправени пред българската криза," посочи Ярослав Вибирал, анализатор в чешката банка CSOB. "Това е важно предупреждения за цялата инвестиционна общност," отбеляза той.

Българският премиер Бойко Борисов подаде оставка на 20 февруари на фона на яростни протести, след като българите излязоха на улиците да протестират срещу неочаквания скок на цените на електроенергията. Повишението бе предизвикано от студената зима и забавяне в отчитането на потребената енергия.

Повечето български домакинства използват електроенергия за отопление. "Средното българско домакинство харчи около 95 евро (124 долара) месечно за електричество" според Георги Атанасов, електротехник от град Силистра. Средният доход в България, най-бедната страна член на ЕС, е около 360 евро месечно миналата година.

"Хората бяха изключително ядосани, когато получиха последните си сметки за ток,“ посочи Атанасов в телефонно интервю. "Някои семейства трябваше да платят двойно повече, отколкото обикновено. Просто не могат да си го позволят."

България представлява около 1,5 % от оперативната печалба на ЧЕЗ и загубата може да намали с около 20 крони цената на акция, според оценки на Erste Bank AG. Компанията съобщи миналата седмица, че е инвестирала около 12,8 милиарда крони (655 милиона долара), откакто е влязла в страната през 2005 година и досега е получила обратно 4,8 милиарда крони в дивиденти.

Акциите на ЧЕЗ поевтиняха с 1,1 % във вторник до 607 крони в Прага, което е близо до най-ниското равнище от 2008 година, постигнато миналата седмица, когато акциите струваха 599 крони.

Електричеството с доставка догодина в Германия, където ЧЕЗ изнася част от продукцията си, поевтиня за втори пореден ден до 41,90 евро за мегаватчас, след като достигна исторически минимум от 40,40 евро на 31 януари.

"Българската инвестиция изглеждаше разумна навремето, тъй като тези пазари демонстрираха доста по-голям растеж от Западна Европа и страни като България и Румъния бяха възприемани като безопасни, тъй като са членки на ЕС," посочи анализаторът от Erste Bank Петър Бартек. "Да се надяваме, че няма да приключи като в Албания," допълни той.

България започна процедура за отнемане на лиценза миналата седмица, обвинявайки ЧЕЗ за 21 нарушения, включително нарушаване на закона за обществените поръчки. Регулаторният орган на страната ще изслуша ръководството на ЧЕЗ на 16 април.

ЧЕЗ обяви, че ще обжалва отнемането на лиценза пред български съд и поиска от ЕС да окаже натиск върху балканската страна. Чешкият премиер Петър Нечас определи решението на регулаторните власти като "безпрецедентна стъпка."

ЧЕЗ, чиято централа е в Прага, започна шопинг обиколка през втората половина на миналото десетилетие под ръководството на главния изпълнителен директор Мартин Роман, който купи дялове в разпределителните мрежи на няколко балкански страни, включително Румъния и Турция. Стратегията за разширяване бе прекъсната през
2010 година, тъй като цените на електроенергията се понижиха и компанията реши да се съсредоточи върху планираното разширяване на ядрената централа в Темелин на стойност 10 милиарда долара.

Сега проблемите на балканските пазари, стагниращите цени на електроенергията и сривът на европейския пазар на квоти за изхвърлен в атмосферата въглеводород, заплашват съществено да свият печалбата на ЧЕЗ.

ЧЕЗ е един от главните източници на приходи за чешката държавна хазна, като правителството притежава 70 % от компанията. Тя е платила на държавата около 130 милиарда крони дивиденти, данъци и други плащания през периода 2009 - 2011 година.

"Инвеститорите ще следят много по-отблизо следващите стъпки на ръководството, отколкото преди," посочи Вибирал от CSOB. "От икономическа гледна точка разширяването на "Темелин" не е много разумно на този етап, което поражда още несигурност и съмнения," добави той.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
0
 
27
 
! Отговори
Човек преди 11 години
Намаляването на цената на тока е временно само да се отпуши напрежението.Като минат изборите лека-полека нещата ще тръгнат по старо му.Просто защото всичко е продадено при едни страшно заробващи условия.Т.е. няма връщане на зад.Ако ритаме европейските монополи ще натиснат Европарламента да ни шамароса.Лошото е ,че без да се усетим преди години родните политици така са ни обули здраво та с всяка изминала година цените ще растат като се добавят различни компоненти /газове,зелена енергия,комисион/.
47
0
 
9
 
! Отговори
ОГЪН ЗА ВАС преди 11 години
В Плевен на един от протестите горя ГЕРБА на чехия... това заслужават те, ГЕРБ и другата бг. полит. *** и олигархия. не се палете хора, мъченици сте, но това не е начина
46
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Да изЧЕЗват. Прекрачиха всички граници. НЕК беше стегнала и накиприла мрежата и тези гадове не са дали една стотинка за подобрение, само печалба. ДКЕВР си дреме и какъвто и разход да им даваха, те го приемаха, най вероятно има липса на специалисти в тази комисия, а сега пък новия председател е срам за всички. Продавачка в нарушение на законите оглавява тази важна комисия, което е недопустимо и много несериозно. Тя с едно магазинче не може да се справи, а как се очаква с ЕРП-тата да може.
45
0
 
12
 
! Отговори
гост преди 11 години
не е вярно, че не са инвестирали-подмениха скъпите медни проводници с алуминиеви,които са отречени от цял свят и гушнаха огромната печалба.не е важно ще ги имали или не-важното е да се премахне монопола им-както е на всякъде по света. в германия има около 600 доставчици на ел.енергия,но там преносната среда си е държавна, както навсякъде в европа.така е и с телефонната преносна мрежа-тя в белите държави е държавна и който иска се включва към нея и си плаща наем
44
0
 
24
 
! Отговори
az преди 11 години
Дбре бе ак ще ми разправят СТУДЕНАТА ЗИМА!!!!, като тази зима температурите не са падали под минус 10-15 и то за малка. На фона на предишната зима която дълго време държа минус 20 градуса по Целзий..ДО КОГА тъпите медии ще насаждат една откровена ЛЪЖА...СТУДЕНАТА ЗИМА. То бива платени *** да сте ама това бие всичко. На бял ден да кажеш нощ.
43
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Всички тлъсти ***, представящи се под форма на "чуждестранен инвеститор" да изчезват от България. Защо НЯКОЙ не даде смислено обяснение КАК сметките скачат двойно за 1 месец. Или как една крушка може да потребява 3000 кв/ч на месец??????
42
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Поръчкова статия,точно като всичко в този сайт.Вчера се убедих,че сайта е явно е на платени драскачи.
41
1
 
5
 
! Отговори
куку2 преди 11 години
До 66---Алоуу,ти не си в час бе!!!!че нали ББ продаде истаналите 34% от енергото
40
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Направиха бързи свръхпечалби на наш гръб, благодарение на уникалните договори, които сключиха, плод на корупция. Да се махат! Дойдоха на готова инфраструктура и нищо не инвестираха, само изнасяха!!!! Измисляха си непрекъснато разходи и плащаха грешни пари за "консултации".
39
1
 
17
 
! Отговори
Гошо преди 11 години
Тая статия е писана с едната ръка (вероятно лявата) а с дясната са прибирани банкнотите в джоба!!!!!!!!!!!!!!
38
2
 
7
 
! Отговори
koikjojkoi преди 11 години
Да убием касиера, ме дрехата е произведена скъпо от производителя - Е на това ми прилича тоя цирк с ЧЕЗ, па който каквото ще да ми говори! Като им определят и цена купува и цена продава, не е ли логично да се търси сметка тоя който я определя, все пак!
37
0
 
5
 
! Отговори
До Салахадин преди 11 години
Проблема не е в тези 33 процента а в останалите.Ако изкупим обратно 67 процента от ЕРП,всички те ще гракнат,че са прецакани,защото с 33 процента нямат право на глас и ще се разделят с тях възможно най-бързо.
36
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ние си имаме НЕК и е сто пъти по-добре парите да си стоят в нашата страна, така или иначе е монопол, но ще има пари за нашите деца, за нашите пенсионери. Шулевица трябва да я вържат на площада и всеки да ходи да я наплюва. Коя нормална страна си дава хей тъй на енергетиката, а тя велинградската кифла, без никакви мозъчни гънки я подари. Тази жена трябва да бъде съдена за безотговорност и нанасяне на щети на всички български граждани. Всеки трябва да носи отговорност за действията си.
35
0
 
11
 
! Отговори
рио преди 11 години
поръчкова статия няма съмнение с цел да ни сплаши, но по-добре да живея в изолация отколкото да идват инвеститори като ЧЕЗ.
34
2
 
5
 
! Отговори
Печендо 36-тия преди 11 години
До Салахадине 33% са закупени от Цвети Бориславова , Румен Пашата и *** вероятно Това са така наречените благодарствени акции които се делят между политико икономическата мафия . Те не са отишли в ЧЕЗ
33
0
 
6
 
! Отговори
КРАТУНКО преди 11 години
ЧЕЗ а и другите РЕП-та се държат като колонизатори и естественият изход е отнемане на лиценза и изгонване от страната ! По-добрият вариянт ако имаме прокурор същите тези крадци да бъдат осъдени и да заплатят глоби а така също да платят пари на семействата на които им изгоряха цялата домакинска и битова техника . Да платят за преживяния стрес и на семействата в който от безизходица бащите или синовете се самоубиха ! Това са си чисто криминални престъпления . Борисов не жела да реши проблемаи ....
32
0
 
13
 
! Отговори
Салахадин преди 11 години
Е значи ЧЕЗЕ била 70% държавна,ние щото сме тарикати миналата и 33% от малкото останало държавано продадохме!!!Само *** за Европа и никакви пенсии да им плащаме ние!!!
31
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Каква сърцераздирателна история, ЧЕЗ били основния приход на държавната хазна в Чехия. Щели да ни окажат натиска, ами окажете го, ако си мислите че ще ви хрантутим с двойни сметки жестоко се лъжете, просто ще спрем да плащаме всички и сте аут.
30
0
 
12
 
! Отговори
ДААА преди 11 години
Едни момчета от северното Черноморие са купили наскоро продаденият държавен дял от 33% на ЧЕЗ три пъти по евтино (нали аз им го продавам ,пардон подарявам) ,пък друг им е обещал да им поднесе на тепсия другите 67% - е те това е БРАТЯ истината за отнемането на лиценза. Искам Борисов да вземе лиценза на "ЕВН" ама там Европейската народна партия бие през ръцете нали са братска партия...................ЦИРК БГ
29
0
 
17
 
! Отговори
Стоян преди 11 години
Този път се усраха с това надписване на сметките.Искаха много бързо да забогатеят на нашия гръб.Да си ходят да крадат от техните си хора те получават повече.