Как семейните фирми могат да избегнат фалит?

Вижте мнението на консултанта по мениджмънт Анджей Шафернакер, представено по време на Клуб Investor.bg
Обновена: 22 окт 2013 14:12 | 22 окт 2013 11:40,
1
Как семейните фирми могат да избегнат фалит?
Снимка: Investor.bg

Основните цели на семейните фирми са малко по-различни от тези, които си поставят другите компании – за фамилния бизнес е важно натрупването на семейно богатство в дългосрочен план, създаването на устойчиви работни места, съхранението на предприемаческия дух и изграждането на стабилност във времето. Това каза по време на Клуб Investor.bg консултантът по мениджмънт Анджей Шафернакер, който разкри някои от важните аспекти на фамилния бизнес.

По неговите думи фамилните компании могат да бъдат малки или големи, публични или не, но те задължително са по-устойчиви във времето, защото разчитат на ценности като семейното доверие, социалната отговорност, гъвкавост и бърза реакция.

Експертът препоръча на собствениците на семеен бизнес да следват опростена схема при стратегическото планиране, да съставят ясни бизнес цели, но винаги наред с бизнес целите да следват и семейните ценности.

В своята презентация мениджърът обърна внимание и на причините за фалита на семейните фирми. А именно липсата на семейна мисия, лошата комуникация в семейството, поставянето на неподходящи хора на управленски позиции, лошо планиране при унаследяването на бизнеса.

Едва 30 на сто от семейните фирми успяват успешно да прехвърлят бизнеса на следващото поколение, каза Шафернакер. Обикновено на всеки 20 години фамилните бизнеси се изправят пред тази трудна задача, която е и критична точка за реалното оцеляване на фирмата. Практиката показва, че по-голямата част от компаниите не оцеляват, именно защото не са предали успешно щафетата на следващата генерация.

Ключовите въпроси, които винаги са на дневен ред за фамилните компании, са финансирането, интернационализацията, обучението на мениджърите, както и преминаването към корпоративно управление в даден момент от развитието. Препоръката на Шафернакер е стриктно да се следват тези стъпки, защото в противен случай фирмата е обречена на фалит. По думите му даден бизнес може да има много хубав продукт, но ако не търси окрупняване с други семейни фирми от бранша, външно финансиране и консултантски услуги, или ако няма приемственост, провалът е очакван.

Трудно семейните фирми в България могат да оцелеят сами, затова трябва да се следва примерът на други европейски страни, където фамилните компании се включват в специални програми, които им помагат да преодолеят проблемите - за унаследяването на бизнеса, за професионализацията на управлението, обучението на мениджърите.

„Асоциацията на семейния бизнес в България е редно да се обърне към подходящата държавна институция, която да поеме инициативата и да помогне на стартиращите семейни фирми, защото без държавна подкрепа е много трудно да оцелеят“, каза Шафернакер.

Банките също трябва да обърнат специално внимание на семейните фирми и да подходят по иновативен начин към финансирането им. Има начини за това, смята експертът.

Още новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
2
 
10
 
! Отговори
12 преди 10 години
Банките ли? Те гледат как да унищожат такива фирми. Как да им отнемат това, което са създали. Имаме примери.

Спонсорирани публикации