След изборите: Тройна коалиция с център БСП или ГЕРБ

Само 9% от хората искат "голяма коалиция" след вота
5 мар 2017 15:40, Анисия Иванова
207
След изборите: Тройна коалиция с център БСП или ГЕРБ
Снимка: Афис

БСП получава 26% от гласовете на избирателите, ГЕРБ - 24 на сто. На трето, четвърто и пето място се класират съответно Обединените патриоти (7.2%), ДПС (5.7%) и новата формация „Воля“ (4.3%) на Веселин Марешки. Това показват данните на агенция АФИС от проучване, проведено между 23 и 27 февруари сред 1200 души и финансирано със собствени средства.

Според созиолозите на старта на кампанията за поредните парламентарни избори картината изглежда все по-объркана.

Още две формации са със спорни шансове за успех, но не може да се изключи влизането им в следващия парламент. Това са коалициите "Реформаторски блок – Глас народен“ (3.8%) и "АБВ – Движение 21“ (2.8%).

Останалите участници, между които "Да, България“ (1.1%), "ДОСТ – НПСД" (07%), "Нова република“ (0.6%) и прочие сборно получават подкрепата на 6.2% от избирателите.
 
При досегашния развой на кампанията не е ясно коя партия ще бъде първа сила. Която и да е тя, на този етап не може да се твърди, че тя ще образува самостоятелно мнозинство. БСП и ГЕРБ ще разполагат с приблизително по около 35% от местата, а останалите 30% ще бъдат поделени от влезлите по-малки партии.

Сигурни засега са Обединените патриоти (10% от прескочилите изборната бариера), ДПС (8%), Воля (6%)  и коалицията "Реформаторски блок – Глас народен“ (5%).

Нито една от по-малките парламентарни групи обаче няма да може да добави недостигащите около 15%, за да осигури двойна коалиция за пълно мнозинство с една от двете водещи политически сили. Така че към датата на изследването (края на февруари) се очертава възможност само за тройна коалиция с център, сформиран било около БСП, било около ГЕРБ.

Хипотезата за "голяма коалиция“ е теоретически допустима, но двете големи партии ще платят тежка цена в очите на обществото. Само 9% от населението предпочита този вариант пред останалите: лявоцентристка (26%), дясноцентристка (29%) или нови избори (25%), сочат данните на "Афис"
 
В хода на кампанията прогнозата за БСП и "Воля“ може да се промени в положителна посока, тъй като след президентските избори двете формации показват възходяща тенденция в подкрепата за тях. Затова е възможно задачата за съставяне на кабинет да се окаже по-проста. Но това зависи, повече отколкото на предишни избори, от личностите и програмните намерения. Ако на президентския вот се прояви желанието за наказание на управляващите, то на парламентарните избори главна роля ще играят визиите за бъдещето.

За ГЕРБ е по-изгодно да убеди повече избиратели да не поемат риска на промяната, а за БСП – да очертае, че тя е реалистична. Още не е ясно, кой надделява.

Избирателите дават известно предимство на идеите на БСП в сферата на здравеопазването (8%), образованието (6%), правата на наемните работници (4%), и увеличението на заетостта (2%). Обратно, преобладават тези, които смятат, че ГЕРБ има предимство по отношение на бежанската криза (5%),  икономическия растеж (3%), международните отношения (3%) и борбата с престъпността (3%). Разликите обаче не са големи.

Решението на избирателя не е облекчено от анонсите при старта на кампанията. 80% не вярват в обещанието за заплата от 1500 лв. (което съмнение не е чудно, имайки предвид, че 80% от реалните заплати са под тази стойност). 77% не вярват в обещанието за средна пенсия от 700 лв., а 61% – в обещанието за средна пенсия от 700 лбв. 66% не вярват на плановете за безлихвени жилищни кредити за млади семейства. 55% не вярват, че доходите над 10 000 лв. реално ще бъдат облагани с данък от 20%. 47% се съмняват в осъществимостта на идеята за единни учебници по всеки предмет. 51% не са убедени, че бюджетът ще заделя по 50 лв. за всяко дете при един работещ родител.

Единственото намерение, което звучи сравнително убедително, е за запазването на плоския данък. 43% очакват това да се случи.

По-важното е, че голяма част от привържениците на различните партии трудно разпознават кое обещание на коя партия принадлежи. Например на предложенията за 1500 лв. заплата, за допълнителни детски от 50 лв. и диференцираната данъчна ставка вярват почти толкова привърженици на БСП, колкото и на ГЕРБ, въпреки че първото предложение е на ГЕРБ, а другите две са на БСП. Това объркване е обяснимо както с умереността на предложенията на БСП за вдигане на доходите, така и с факта, че десните партии до миналата есен решително се противопоставяха на инициативи за повищаване на пенсиите и заплатите.
 
Освен на социалната карта, на тези избори партиите залагат и на патриотичната кауза. Повечето от коалициите вече съдържат думата „България“ в името си. Това е обяснимо с нестабилността в геополитиката, с появилите се идеи за защита на родната индустрия и земеделие и с бежанската криза.  37% мислят, че ЕС върви към разделяне, а 15% - към консолидация. 31% мислят, че България не трябва да ратифицира СЕТА, а 17% са на обратното мнение. По измерението „патриотизъм“ най-големи предимства имат БСП (средно 4.9 от 10 възможни степени), следвана от ОП и ГЕРБ (4.3). Значимо по-ниска оценка за „патриотизъм“ имат РБ (3.1), ВОЛЯ (2.9) и ДПС (1.8).

Данните показват най-висока мобилизация при БСП и ДПС, особено ниска при малките и новите партии, и средна при управлявалите досега партии. Помолени да оценят вероятността лично те да гласуват по скала от 0 до 10, първите две партии посочват средно 9 бала, Обединените патриоти, ГЕРБ и РБ – между 8.7 и 7.9, а по-малките – между 5.0 и 7.3. Намеренията на привържениците на ВОЛЯ са сравнително избистрени – оценката им е средно 8.6.  

В случай, че се стигне до нови избори в рамките на тази година е важно да се отбележат дълговременните тенденции. Сравнението с предишния вот през 2014 г. показва общ отлив на избиратели от управляващите и прилив към нови партии и досегашната опозиция. Само 2/3 от електората на ГЕРБ през 2014 г. имат нагласа повторно да гласуват за същата партия. Останалите са склонни или да не гласуват, или да предпочетат други партии: „Воля“, БСП или Обединените патриоти.

Само 54% от гласувалите за Реформаторския блок през 2014 г.  ще повторят избора си. Част от останалите се ориентират към ГЕРБ, "Да, България“ и „Нова република“ и дори към БСП.

БСП запазва значителна част от твърдото ядро от предишните избори за НС (88%) и е на път да прибави към него бивши избиратели на ГЕРБ, на АБВ и на по-рано негласували. Предишните избиратели на АБВ се разделят приблизително наполовина между АБВ и БСП.

Много малка част от избирателите на ДПС заявяват намерение да подкрепят коалицията на отцепилата се от Движението ДОСТ (около 1 десета). Следва да се отбележи, „е за първи път в анкетна ситуация привържениците и на ДПС и на ДОСТ по-често от обичайното избягват да декларират електоралните си намерения. Едва преброяването на гласовете ще покаже реалните възможности на ДОСТ.

Новата партия „Воля“ на Веселин Марешки набира близо половината от потенциала си за сметка на ГЕРБ и по-малко – от „България без цензура“ на Бареков – 10% и Патриотичния фронт (ПФ) – 11%.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Проучването е проведено между 23 и 27. Интервюирани са „лице в лице“ 1200 пълнолетни жители на столицата, областните центрове, другите градове и селата. Данните са представителни за мнението на всички лица с избирателни права. Проучването е финансирано със собствени средства на Агенция „АФИС“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


207
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
84
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Гласуването на избори при сегашните крадливи и антинародни пратии е престъпление!
83
8
 
13
 
! Отговори
Dada преди 7 години
Слушах дебати по тв-то и осъзнавам-Ех колко хубави неща обещават,но вече никой не им вярва...Само предизборни лъжи...МРАЗИМ ВСИЧКИ ВИ,НО БАНИЦАТА Е ГОЛЯМА И НИКОЙ НЕ СЕ ОТКАЗВА!По-добре нови лъжци да ни управляват!
82
11
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Баце да си цуне лакътя ,и ще управлява отново !
81
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За никой.Единствено щях да гласувам за БКП,начело с Т.Живков.
80
3
 
9
 
! Отговори
Не мога да повярвам преди 7 години
Като чета разни ерханчовци от ДОСТ, започвам да стискам палци на ДПС.
79
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До ДжурналистДобре си ги изброил, ама не всичките. Айде помисли пак. Ако пак не си намериш за кого да гласуваш, значи сме си такива мутро-комунисти и спасение няма. Има едно понятие критична маса или 50+. От тази критична маса, била тя объркана, безпросветна, корумпирана зависи всичко. Изводът....трябва нова критична маса от хора. Как да стане това е въпросът?
78
11
 
17
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 7 години
Който ще да е само не герб и деформатори
77
3
 
6
 
! Отговори
бат Пею преди 7 години
АМА кой е дон Корлеоне?
76
2
 
18
 
! Отговори
Джурналист преди 7 години
На кратко:Избирайте между - мутро-комунисти (ГЕРБ), потомствени комунисти (БСП), ДС комунисти (ДПС), бивши комунисти-пишман-националисти (Обединени патриоти), деца на бивши комунисти-сегашни десни (РБ) и новобогаташ-учил в Москва (Марешки). Т.е. изборът е между комунисти и пак комунисти. Та кой каза, че нещо е станало ноември месец 1989?
75
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Българинът гласува както тегли билет с надеждата да изтегли джакпот. Я бе я да опитам и това, пък може и да стане. Така дойде царят, така дойде Бойко. Сега се кани Марешки, след него е Слави. Е, не става така. Държавниците са просто отражение на гласуващите. Щом има измамници, значи има хора готови да бъдат измамени.
74
11
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
кОрнелия ако спечели изборите, много народ ще емигрира... и то ще са все млади хора
73
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Неглижирани са процентите на малките партии, които единствени не са част от статуквото и имат желание да променят нещо. На изборите ще се окаже, че хората вече не ядат доматите с колците. Не щем вече Бойко и Цецо да ни грабят, не щем на другарката Нинова приказките като за пенсионерска селска вечеринка. Не щем претоплените манджи на Каракачанов, не щем популизмите на дясната ръка на Бойко - Марешки. Не щем лукавите обещание на Реформаторите.
72
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Корнелия+дон Корлеоне......ха-ха
71
15
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Всъщност резултатите, ще са, като на президентските избори.Сбогом ГЕРБ !
70
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
След изборите, когато "Да, БЪлгария" събере много повече от дадените тук 1.1 % и влезе в Парламента, ми се иска някой да се сети за тези проучвания. Ще чуем"ами така беше към него момент, набрали са подкрепа в последния момент". Всъщност повечето социологически агенции не могат да се самоиздържат, те са създадени от големите партии, за да обслужват тях. Забележете как малките играчи са неглижирани, целта е хората да гласуват за старите муцуни, за да не им се загуби гласът. Ще има изненади много.
69
10
 
10
 
! Отговори
Спокойно хора преди 7 години
Афис е комунистическа агенция, собственост на Юрий Асланов - брат на приятеля на българския народ Станишко, който толкова добре ни управлява барабар с Доган, че забегна вдън горите белгийски за европейска заплатка. Естествено е че ще дава първите две места на неокомунистическите шайки - бсп. и герб. Е все пак бсп. му е по на сърце.
68
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Когато се заговори за широки коалиции е повече от ясно, че след изборите се очакват неблагоприятни събития. Мините със сигурност са заложени и вече цъкат. Едно въвеждане на еврото, например, ще ни ликвидира тотално, но пък така никога няма да можем да им се измъкнем като Англия , примерно. Всъщност ето някои от тях: Постановлението за "бежанците", законът за концесиите, налагането на СЕТА...
67
6
 
8
 
! Отговори
Гошо преди 7 години
Гледам "Студеното лято на 53та "БСП!! БСП...глас за БСП е глас за бъдещето!!! С БСП и РУСИЯ напред!!БСП!!БСП!!!БСП!!!¡!!!!
66
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Българските политици, поне повечето от тях, са се превърнали в телефонни (телевизионни) измамници, а повечето от хората в измамени. По същия начин, по който някои си дават последните спестявания, хората си дават последните надежди на изборите. Чудя се, кой е по-виновен: измамниците или измамените?
65
1
 
4
 
! Отговори
Бойко преди 7 години
Гошо гледа Откраднат живот

Спонсорирани публикации