Каква е ролята на Амазония за световния климат?

Вече се виждат признаци, че Амазония се превръща в савана
28 авг 2019 22:21, Елка Василева
46
Каква е ролята на Амазония за световния климат?
Снимка: Reuters

Пожарите в бразилска Амазония предизвикаха международно възмущение относно опазването на най-голямата тропическа гора в света. Асошиейтед прес  е изготвила справка за ролята, която Амазония играе за регулирането на световния климат.

Под риск ли са запасите от кислород?

Не. Въпреки общоприетото схващане, че Амазония произвежда 20 на сто от кислорода в света, климатолози казват, че това число е невярно и че в случая кислородните запаси не са изложени на риск. Това е така, защото горите, включително тези в Амазония, поглъщат приблизително същото количество кислород, което произвеждат. Растенията наистина произвеждат кислород чрез фотосинтеза, но те го и поглъщат, за да растат, подобно на животните и микробите.

Това обаче не означава, че пожарите не са проблем за планетата. Амазония е ключов абсорбатор на въглерод и въглероден диоксид - парниковия газ, получаван при горенето на изкопаеми горива като петрол и въглища.

Дали горите на Амазония са "белите дробове на планетата"?

Дъждовните гори в Амазония често биват наричани "белите дробове на планетата", но това може би не е най-точната аналогия за ролята на тези гори.

Още по темата

Нобре, климатолог от Университета на Сао Пауло, казва, че е по-добре ролята на Амазония да бъде описвана като отточна тръба, която поема от атмосферата въглеродния двуокис, който задържа топлината. Понастоящем планетата емитира годишно около 40 милиарда тона CO2 в атмосферата.

Амазония абсорбира два милиона тона въглероден диоксид (или 5 на сто от годишната емисия), което я прави жизненоважен компонент за предотвратяване на климатичните промени.

Какво означават пожарите в Амазония за климата на Земята?

Пожарите в Амазония означават не само изчезване на гора, поглъщаща въглерод, но самите пламъци изпускат всекидневно милиони тонове въглерод. Нобре казва, че се доближаваме до "повратната точка", след която гъстата джунгла ще се превърне в тропическа савана.

Дъждовните гори рециклират своята влага, за да създадат част от дъждовете в региона, така че обезлесяването ще доведе до по-редки дъждове и последващ сух сезон. Нобре е изчислил, че ако бъдат унищожени между 20 и 25 на сто от горите, сухият сезон ще се разпростре дотам, така че това вече няма да бъде
гора, а савана.

"За съжаление вече виждаме признаци, че Амазония се превръща в савана", казва той, като се позовава на все по-продължителния сух сезон. По думите му "това вече не е просто теоретично; то вече се случва".

Какво причинява пожарите?

Настоящите пожари в Амазония не са се самовъзпламенили. Те са човешко дело и в повечето случаи са запалени незаконно от земевладелци, които разчистват гори, за да отглеждат добитък и растителни култури.

Обезлесяването на Амазония е дълъг и бавен процес. Хората разчистват земята, като подрязват растителността през дъждовния сезон, оставят дърветата да изсъхнат и ги изгарят през сухия сезон. Пълното разчистване на гъста гора за земеделска употреба може да отнеме няколко години на сеч и горене.

"Когато говоря за обезлесяването през 21-и век, нямам предвид семейство, което отива в гората с моторна резачка", казва изследователят от НАСА Дъг Мортън. "Имам предвид трактори с огромни вериги. Те изтръгват дървета с корените им." Той казва, че месеци наред изследователите са можели да виждат на сателитни снимки купища дървета. "Те подпалват огромни клади от амазонски дървета, съхнали на слънцето няколко месеца."

"Промяната е в политическата реторика", заявява Нобре. Президентът Жаир Болсонаро е намалил правомощията и автономията на агенциите за горска защита, за които казва, че пречат при издаването на разрешителни за разработването на земя, и ги обвинява, че "глобяват предприятията". "Броят на пожарите се увеличава, защото хората смятат, че правоохранителните органи няма да ги накажат", казва Нобре.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Имам чувството че повечето хора искат да останем без дърветата по света.Дърветата съществуват за да ни осигурят по добър кислород, отделно дето поемат вредните вещества в атмосферата.Сега някой ще кажат водораслите, океаните и т.н.Те също са важни, обаче нарушиш ли баланса на природата те чакат природни изменения.Хората си мислят че са господари на нашата планета, ама не познаха и тя си има защитни механизми.
38
1
 
8
 
! Отговори
Днес преди 4 години
Точно това са белите дробове на планетата...всичко друго казано и написано са глупости...сега ще стане страшно след тези пожари,ще започнат най различни бедсвия в цял свят......
37
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Горите не участвали, планктона,... Етиопците засаждат по 200 милиона дървета на ден. Тука някои биха им се изсмели, че са позьори. В защита на етиопското самочувствие ще кажа, че има и други "позьори". Невероятно е, че седемстотин поколения след Христа са изживяли живота си и без наличието на учени.
36
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Горите не са част от кръговрата на въглеродите, те могат да поемат огромни количества въглерод, но при листопад или смърт, те отново ги изпускат в атмосферата. Въглерода се натрупва с скалите и на дъното на световния окаен или големи дълбоки езера.
35
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Растенията не поглъщат кислород за да растат, напротив те умират и като всеки друг организъм, гният. В процеса на гниене, натрупаните в тях въглеводори се поглъщат от бактерии, някой от тях издишат СО2, други метан и т.н.
34
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като чета коментарите стигам до извода че всички *** вече са и ботаници! Ако е за Луната стават астрфизици и т.н. С една дума не може да се спори с ганьовеца. Средно статистическия Бай *** от всичко разбира по-много, въпреки че едвам е завършил средно образование и то по милост. За него източника на знания са филми за конспирация безплатно изтеглени от замундата.
33
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тука всеки ден горят Гуми и сметища в Столипеново, КЦМ-то на 20км от Пловдив, Шишманци горя 10 дни. Тровят ни всеки ден !Дреме ми за Амазония!
32
1
 
9
 
! Отговори
Бай Миле преди 4 години
А сещате ли се че под Амазония има по-интересни неща за продаване от дърва и говрждо- например петролен, злато, цветни камъчета.. май селското стопанство за парлама го изтикват напред ;)
31
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Бизнесмените, медийните могули и политиците който периодитчно бият камбаните по тоя начин изкат хем да оберат парите на който повярва, хем да се изкарат ДОБРИ ХОРА когато вкарат поредната паника, съберат невъобразими пари и после ги приберат чрез местни фирми и проекти за спасяване я на африканци, я на гори, я други глобални катаклизми, Естествено ако не си съгласен да си дадеш вниманието, парите, времето за тези проблеми ти си лошия, ти нямаш сърце и т.н Много добър затворен кръг е.
30
3
 
7
 
! Отговори
И т.н преди 4 години
Колко милиарда или вече няколко трилиона бяха изсипани и протмонетата на колко хора бяха експлоатирани на базата на медийната стихия че Амазонската джунгла и други гори са "дробовете на земята"? Определен тип морски водорасли произвеждат около 70% от кислорода на земята. Заверете, проверете и т.нАфрика и беднотията им.. какви сме лоши че те са зле а ние добре. В крайна сметка икономиките им потръгнаха последните 15 години със собствени усилия а парите които се изляха само ги корумпираха
29
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Друг голям вирус който пуснаха в главите ни е грешния ъгъл на мислене където ний хората сме греховници който нараняват майката природа и господнъй и кармичъй сълъвам ще се стоварит върху нас.Ние сме в приятелско-конфликтно отношение с природата на земята. Ние си имаме собствена природа и дух. Айде отидете при горката природа чистак голи и вижте колко ще оцелеете преди природата да ви смаже и изяде с кокалите
28
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Цялата цел на тази информация измислена и рапространена от сумати агенции, този измислен проблем който изкарва от саркофага стари проблеми които са решени или не са критичен проблем е накрая да се стовари всичко върху новият президент на Бразилия защото се сближи прекалено много с Тръмп. Следете нещата по-отгоре и се вижда как от нищо се пръкна нещо и един единствен човек е виновен за това базирано на рехави причинно-следствени връзки! Следете си емоциите - вкарват ви притеснение и страх
27
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Точно тоя случай е страхотен за наблюдаване на чист пример от нищото за глобална пропаганда, как се разпространява и как се опитват да ни създадат емоции на базата на селектирана информация. От НАСА изкараха данни че огнето е средностатистическо. Всяка година има там пожари и с всяка година са по-малко исторически. За това не се говори.Планетата е по-зелена отпреди 60 години (не е тайна освен за медиите, проверете!) заради последователни усилия да се сади повече отколкото се сече. Няма криза
26
1
 
7
 
! Отговори
да ви е ясно преди 4 години
Аз казах преди не много време,200 год.има живот на таз планета,не повече.Защото човешката алчност ще я погуби.Сами ще си забийме пироня на кофчега.Който може да търси начин да се спасява ама надали ще,успее
25
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Болсонаро и измамник и болнав психически човек,нихилист
24
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ефектите от циклите на растенията не се наслагват, а се неутрализират. Разликата в смисъла е значителна.
23
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 24Никой в статията не обръща палачинката. Просто проблемът е представен под малко по-различен ъгъл и не толкова едностранно. Вярно е, че растенията също използват кислород и отделят CO2 на дишане, и ефектите се наслагват. Това въобще не означава, че горите не са важни. И да, в перспектива амазонската джунгла би могла да се превърне във втора Сахара, като се премине през етапа на саваната. Влажните гори са много крехки екосистеми. Това следва от написаното в статията.
22
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Сори, прав си, кремъчните водорасли съществували и в сладка вода... Това е моя неточност. Но това очевидно не променя смисъла на "несвързаната информация" :) Бъди здрав и по-малко негативен!
21
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не ми пука
20
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
25, вероятно знаеш, че "несързана информация" не съществува... Другото е без значение. А цикли има във всичко. В Слънцето, в стомаха ти, в жена ти, в появата и изчезването на живот и т.н.

Спонсорирани публикации