Стокхолм - първата фронтова линия на сблъсъка между ЕС и Китай

Швеция очаква да види какви последствия ще ѝ донесе решението да забрани участието на Huawei и ZTE в търговете за 5G
13 фев 2021 20:35, Красимир Ангелов
128
Стокхолм - първата фронтова линия на сблъсъка между ЕС и Китай
Снимка: БГНЕС

Швеция отново се очертава като първа линия в напрежението между Европейския съюз (ЕС) и Китай. По-точно - предградието на Стокхолм Киста, където някои от водещите играчи в най-новото противопоставяне в новата Студена война попадат взаимно в полезрението си.

Борбата на Швеция с Китай за правата на човека започна през 2015 г. със задържането на шведско-китайски продавач на книги. Сега противопоставянето ескалира, след като Стокхолм в края на миналата година блокира две китайски компании, Huawei и ZTE, от доставките на основна 5G инфраструктура.

Още по темата
Пекин, като отмъщение на шведските обвинения, че техниката може да се използва за шпионаж, на свой ред вдигна мерника на шведския бизнес, пише в свой анализ Investor.bg.

Няколко ключови актьори в тази драма са сгушени заедно във фокусирания върху високотехнологичния бизнес квартал Киста северозападно от центъра. От едната страна на заснежен паркинг местните служители на Huawei работят от скромен офис с червени тухли, върху който е поставено логото на компанията.

От другата страна са служителите на шведския съперник на китайския гигант Ericsson, които определено имат за какво да се притесняват. Наскоро компанията съобщи, че се опасява, че забраната на Huawei може да предизвика ответни мерки от страна на Пекин, което може да навреди на обширните операции на Ericsson в Китай.

Съвсем наблизо се намират и експертите на държавната шведска агенция за отбрана, или FOI, която разглежда въпросите за националната сигурност и която сега анализира как отношенията с Китай са станали толкова лоши и къде биха могли да стигнат по-нататък.

"Разбира се, шведското правителство не харесва тази ситуация; те никога не са го искали", казва Оскар Алмен, китайски анализатор във FOI.

Други европейски държави, като Франция, Полша и Румъния, също предприемат стъпки за забрана на китайските съоръжения в техните 5G мрежи, но никоя не е била толкова категорична като Швеция при назоваването на Huawei и ZTE като явни заплахи за сигурността.

"Влиянието на китайската държава върху частния сектор на страната дава силни стимули за компаниите да действат в съответствие с целите на националните стратегии на Комунистическата партия на Китай", казва шведският Пощенски и телекомуникационен орган, като цитира шведските служби за сигурност, когато забрани Huawei и ZTE от участие в 5G мрежата на страната.

"Шведската служба за сигурност преценява, че китайската държава и службите за сигурност могат да влияят и да упражняват натиск върху Huawei", казва институцията. По-късно тя излезе с подобно становище и за ZTE. Китайското министерство на търговията на 21 януари обеща да предприеме "всички необходими мерки" в отговор.

Трудностите на Швеция представляват по-широк интерес за ЕС, тъй като засягат важни въпроси, с които се сблъскват много страни в блока, а именно къде да се направи граница между често печелившите търговски сделки с Китай и опасенията относно историята на човешките права в страната и историята на шпионаж на западните страни.

В Швеция всякакви търговски репресии срещу шведския бизнес също могат да повлияят на ключови компании, напр. производителят и търговец на облекло H&M и продавачът на мебели IKEA, които са инвестирали значителни средства в китайския пазар.

Целият анализ прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


128
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ГосТГовори на бъгларски, бе!Ти мое си гост, ама си неканен!
51
14
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Китайският индустриален капитализъм вдига жизнения стандарт на населението. Западният финансов капитализъм снижава жизнения стандарт на своето население.
50
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Западната система не може да се съревновава с Китай, а само да пречи на рестжа му.
49
6
 
2
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
Става дума само за high tech. И контрол над корпорациите, които могат да имат мениджъри,определени частни средства и конкуренция по между си.
48
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ГосТ"на пазара и справедливото разпределяне на създадените огромни богатства, то ще станем свидетели на планова икономика, която действително да функционира"Демек ще идва някой и ще ми казва, да правя ТОВА, а не каквото си искам, зщаото не му било по плана...Съжалявам, но за кого се взехте тозно? За Господ?
47
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ГосТНационализирайте си .. Хората ще го правят в демократични стрнаи, тоава, а не в коми бупки. Нали в България и СССР се национализира всичко. Каот завърши епсеримента, ако не бяха кражбите на технология, щяхме да сме 40 години наза, вместо това, бяхме само 30 ...
46
4
 
0
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
От мое име само ще добавя + Екология и опазване на околната среда!
45
6
 
3
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
социалистическата пазарна икономика на Китай може би има решение за този проблем. Ако изкуственият интелект може рационално да разпределя ресурсите чрез прецизен анализ на огромното количество от данни, и ако събраната от него информация позволи замяната на несъвършенствата на невидимата ръка на пазара и справедливото разпределяне на създадените огромни богатства, то ще станем свидетели на планова икономика, която действително да функционира.
44
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ГосТ"За целите на социалното благополучие и сигурността, както на физическите лица, така и на частните компании, не бива да се допуска те да притежават екслузивни права върху най-съвременните технологии или базовите платформи за изкуствен интелект."Какви врели некипели говориш, бе?
43
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Икономиката на САЩ се оказа в китайски ръце. Китайците започнаха да източват американски облигации.
42
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Ние, разбира се, няма да стоим безучастно да наблюдаваме как подкопават нашия държавен суверенитет, сигурност и интереси на развитието, ние няма да позволим никоя сила грубо да се меси и да разделя свещената земя на нашата родина. При възникване на такава ситуация китайският народ ще нанесе съкрушителен удар" заяви другарят Си.
41
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Нормално. Швеция, ако получи тези поръчки, ще може да съживи почти умрелия си сектор телекомуникации.
40
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Implementing Stakeholder Capitalism (Option 2) | DAVOS AGENDA 20213 биг "R" на Cталинка - "Race" "Result" "Revitalise". Cталинка говори за книгата на нейния приятел Клаус, както тя го нарича.
39
2
 
3
 
! Отговори
ГосТ преди 3 години
За целите на социалното благополучие и сигурността, както на физическите лица, така и на частните компании, не бива да се допуска те да притежават екслузивни права върху най-съвременните технологии или базовите платформи за изкуствен интелект. Подобно на ядрените и биохимичните оръжия, поне докогато те съществуват, нищо друго освен стабилна и силна държава не може да осигури безопасността на обществото. Ако не национализираме изкуствения интелект, бихме могли да потънем в една дистопия, напомняща за ранната мизерия на Индустриалната революция, със сатанинските си месомелачки и уличните хлапаци
38
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Целта, поставена за 2020 г. - да се сложи край на крайната, абсолютната бедност е изпълнена навреме. Следващата цел на Китайската комунистическа партия е 2022 бедността в Китай да бъде премахната от корен.
37
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименПитай Урсула, Кристалина и Клаус Шваб.
36
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 40Каква бедност, какви 5 лева те гонят?
35
2
 
6
 
! Отговори
След информациите преди 3 години
по медиите за правата на социалните служби да ти вземат децата в Норвегия,след лансирането от НПО-та и задкулисни сили на недоучената болна Грета ипретенциите на развитите страни,развили се като са съсипвали предидесетилетия природата,но сега не дават на другите да се работят по техниястар начин(по-евтин за слабите им икономики),исканията на разни скандинавциса просто долна фарисейщина,неоколониализъм чрез принуда на слабите дакупуват технологиите им,иначе замърсяват.Ами да чистят те!
34
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ГосТДруг път бъди по-умерен в изказа си, защото какво си имал предвид, не е от значение, а е от значение, какво се приема от тези, които те ти поемат съобщението.Автономни коли още няма. Ниво 2, при това с мнгоо проблеми. Това е.
33
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Целта, поставена за 2020 г. - да се сложи край на крайната, абсолютната бедност е изпълнена навреме. Следващата цел на Китайската комунистическа партия е 2022 бедността в Китай да бъде премахната от корен.

Спонсорирани публикации