При съседите: В Турция панически изкупуват олиото

Войната в Украйна породи огромни опасения за недостиг на храни в Турция
12 мар 2022 11:49, Елка Василева
98
При съседите: В Турция панически изкупуват олиото
Снимка: архив, БГНЕС

Олиото е неразделна част от турската кухня. Голям дял от нужните количества обаче се внасят от Русия и Украйна. Сега турците панически започнаха да изкупуват олиото от магазините, пише Дойче веле.

Едно кратко съобщение предизвика голяма паника сред турското население. Председателят на Съюза на производителите на растително масло Тахир Бююкхелваджигил заяви в едно интервю, че 16 танкера, натоварени със слънчогледово олио, от дни напразно чакат да напуснат руските пристанища край Азовско море, а в Турция имало запаси от слънчогледово олио само за един месец.

На година турците потребяват 2,7 тона олио

В резултат на това хората започнаха панически да изкупуват олиото от магазините. В много видеа в интернет се виждат съвсем опразнени рафтове и дълги опашки пред складовете на магазините. На един от тези видеозаписи възрастен мъж показва пред камерата две петлитрови туби със слънчогледово олио - държи ги гордо като победител.

Още по темата
При това олиото в Турция никак не е евтино, цената му се удвои само за година. Миналата година 1 литър струваше 19 лири, а сега е вече 40 лири - т.е. около 2,50 евро. Това е неописуемо висока цена за една страна, в която над 10 милиона трудещи се получават минималната заплата, а близо 3,5 млн. души работят за още по-малко пари. Минималната месечна заплата в Турция в момента възлиза на 312,50 евро (към 10 март 22).

По данни на турското аграрно министерство страната е най-големият в света вносител на слънчогледово олио. Турция внася около 65% от нужните ѝ количества от Русия и малко над 4% от Украйна. Една част от този внос Турция после препродава на Алжир и Ирак.

В самата Турция потребяват по 2,7 млн. тона слънчогледово олио годишно, а собственото производство осигурява само 1,7 млн. тона. Много от селските стопани в последните години предпочитат да сеят пшеница и рапица, защото това носи по-високи печалби. Страната край Босфора внася не само 70% от слънчогледовото олио от Русия и Украйна, но и 70% от необходимата ѝ пшеница от Русия. Затова войната в Украйна породи огромни опасения за недостиг на храни в Турция.

Още по-голям е обаче страхът от инфлацията. Защото тя се покачва стремително. При хранителните продукти през февруари тя беше 54,4%, а само месец по-рано беше все още на ниво 48%. Турция страда така и така от политиката на президента Ердоган за ниски лихви. Преди две години дойде пандемията, а сега и войната в Украйна. Скоро не се очертава никакъв спад в цените.

Експерти настояват да се намали зависимостта на страната от вноса на храни - особено по отношение на олиото и пшеницата. Те апелират държавата да стимулира местното производство. Сегашните затруднения, разбира се, са резултат и от войната в Украйна, но Турция се изправя пред същите проблеми при всяка криза - така беше и по време на пандемията. Затова Тефвик Бицер, член на Съвета по зърното към Търговската камара в Истанбул, настоява да се увеличи местното производство, което да защити Турция от подобни кризи в бъдеще.

Положението с олиото е сериозно

Дори изявлението на новия аграрен министър, че страната има достатъчно запаси от слънчогледово олио в складовете си, никак не успя да успокои гражданите. Анкара продължи интензивно да преговаря при затворени врати с Москва, за да могат танкерите с олио да напуснат руските пристанища и да се отправят към Турция. В сряда вечерта (9 март 22 г.) турското министерство на транспорта най-сетне обяви, че четири от танкерите са напуснали пристанищата в Ейск и Ростов и в средата на идната седмица ще пристигнат в Турция. Тази новина беше разпространена мълниеносно. Това също показа колко сериозно е положението край Босфора.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ам'чи до проядат домус...?
12
5
 
3
 
! Отговори
Боже преди 2 години
До Тираджиятанякакъв скитник се чуди, какво правим с олиото. Готвим бре. Ти като си на вакуумирана храна 50 седмици в годината, за какво са ти тия 5 литра, за салата може би?
11
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Те затова са отблъскващо дебели там.
10
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Замазват ни очите от друга тема. Нещо друго се случва, но не се отразява.
9
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Днес само за олио ли ще пишете. Много стана мазно в това днес бг.
8
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Колата върши работа,тя е да си свършиш работа,някои хора дори живеят в коли защото нямат друга алтернатива,по цел ден да ми приказваш коя колко дигала от о до 100 за колко секунди,колко коня е била,какъв интериор имала и постоянно за части да говориш,меко казано промит мозък,тая била имала споилери па богати веирон била наи бързата кола в света по бърза от макларън,това обикновения и нормалният човек не го засяга.
7
4
 
4
 
! Отговори
Тираджията преди 2 години
Пият ли го кво го правят?Аз взимам 5 олио и го ползвам 6 месеца.По логично е да си купят брашно.И вода като имаш,гладен няма да останеш
6
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да ядът байрактари
5
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мисирката е толкова продажна ,че вика съсед които се гаврил с народ 500г.
4
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Започнаха с тоалетната хартия, сега минаха на олио...
3
1
 
5
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Кач пара олиото :)))
2
13
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От дни се бият по маркерите и то здраво .Тука не се показва ,нарочно .Какво съседи бе *** за вас са за мен никога .Прадедами е заклан от турците ,че не е давал 50% данък за 30 животни .Да ви сераааа на съседите
1
0
 
12
 
! Отговори
PG преди 2 години
"На година турците потребяват 2,7 тона олио"!?!?Май авторът на статията е пропуснал нещо в това изречение?

Спонсорирани публикации