Светът отбеляза най-горещия си ден откакто има записки, ще чупим още рекорди

Изследователите са загрижени за покачващите се температури
5 юли 2023 18:00, Нели Христова
61
Светът отбеляза най-горещия си ден откакто има записки, ще чупим още рекорди
Снимка: БГНЕС

Средната световна температура достигна нов връх в понеделник, 3 юли, надхвърляйки 17 градуса по Целзий за първи път. Американски изследователи казаха, че новият рекорд е най-високият в инструменталните записи, датиращи от края на 19 век.

Учените вярват, че комбинация от естественото метеорологично събитие, известно като Ел Ниньо, и продължаващите емисии на въглероден диоксид, излъчвани от човечеството са причина за покачването на температурите.

Миналият месец също беше потвърден като най-топлия юни в света, регистриран досега.

Учени от Националните центрове за прогнозиране на околната среда на САЩ казаха, че средната температура в света е достигнала 17,01 градуса на 3 юли, счупвайки предишния рекорд от 16,92 градуса, който беше поставен от август 2016 г.

От началото на тази година изследователите са загрижени за покачващите се температури на сушата и в морето.

Рекордните пролетни горещини в Испания и много страни в Азия бяха последвани от морски горещи вълни на места, където обикновено не се наблюдават, като Северно море.

Тази седмица Китай продължи да изпитва продължителна гореща вълна с температури на някои места над 35 градуса, докато южната част на САЩ също стана жертва на задушаваща топлина.

Най-високата стойност, отбелязана в понеделник, е най-високата откакто през 1979 г. започват да се водят сателитни наблюдения. Експертите също така смятат, че е най-високата, откакто към края на 19-ти век започват широко разпространените инструментални записи.

Изследователите смятат, че новият глобален връх е комбинация от естественото събитие Ел Ниньо и продължаващите емисии на въглероден диоксид.

Южното колебание на Ел Ниньо или ENSO, както правилно се нарича, има три различни фази: гореща, студена или неутрална. Това е най-мощното колебание в климатичната система навсякъде по Земята.

"Средната глобална температура на повърхностния въздух, достигаща 17 градуса за първи път, откакто разполагаме с надеждни данни, е важен символичен крайъгълен камък в нашия затоплящ се свят", каза изследователят на климата Леон Симонс цитиран от The Guardian. "Сега, когато започва по-топлата фаза на Ел Ниньо, можем да очакваме много повече ежедневни, месечни и годишни рекорди, чупещи се през следващите 1,5 години."

"Вероятно юли ще бъде най-топлият месец в историята, а с него и най-горещият месец в историята: "всички", което означава от преди около 120 000 години", казва Карстен Хаущайн от университета в Лайпциг. "Докато температурите в южното полукълбо ще се понижат малко през следващите няколко дни, шансовете са през юли и август да станат още по-топли дни, като се има предвид, че Ел Ниньо вече е в разгара си“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
4
 
3
 
! Отговори
sx преди 10 месеца
И без това много леш се навъди по света. Да намалеят малко тия дето няма да имат вода и храна. Никой не им е обещавал, че ще им е готин живота. Нито някой им е казвал да се раждат, и че ще са добре посрещнати.
1
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Сложете хладилници на Земята бе притеснените...

Спонсорирани публикации