"Западът срещу останалите": Колко опасно е това разделение?

Светът е все по-разделен и фрагментиран
28 фев 2024 21:35, Нели Христова
100
"Западът срещу останалите": Колко опасно е това разделение?
Снимка: БГНЕС

Глобалните проблеми са свързани - от Газа и Украйна до продоволствената несигурност. Но отново на мода е начинът, по който държавите управляват своята сигурност и отбрана срещу международните заплахи в най-основен план - война и мир, с други думи. Нахлуването на Русия в Украйна, войната в Газа, превратите и гражданските войни в редица африкански страни и заплахата от военна ескалация в Източна Азия, независимо дали става въпрос за Тайван, Южнокитайско море или Корейския полуостров, потвърдиха това.

Досега обаче никой не оспорва, че външната политика е много повече от дипломация, разузнаване, стратегически съюзи или оръжейни запаси. Тя трябва да включва например и климатичната криза, продоволствената сигурност и изкуствения интелект. Предстои ни още дълъг път, но признаването на тази сложна и припокриваща се проблематика беше демонстрирано на неотдавнашната Мюнхенска конференция по сигурността - годишната среща, известна като "Давос на отбраната".

За първи път започнах да посещавам събитието в Мюнхен преди повече от десетилетие. Тогава се чувствах като риба на сухо. На конференцията присъстваха само няколко жени, а преобладаващата част от участниците бяха възрастни бели мъже в костюми или военни в униформи.

Промените през годините са впечатляващи и в много отношения вдъхновяващи. Участието на жените се е увеличило значително, както и географското представителство. От десетките присъстващи държавни глави и министри много от тях вече идват от страни от глобалния юг. Участниците са много по-разнообразни - президенти, министри, генерали и топ разузнавачи споделят пространството с борци за климата, технологични магове, активисти за човешки права и др.

Климатичната криза, енергетиката, продоволствената сигурност, изкуственият интелект, миграцията, мултилатерализмът и глобалните вериги за доставки вече заемат важно място в програмата. Ако приемем конференцията като микрокосмос на международната арена на сигурността, всичко това е добра новина.

Въпреки това много от дискусиите все още се провеждат в отделни пространства. Имаше отделен и много мрачен разговор за нахлуването на Русия в Украйна, помрачен допълнително от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални, загубата на град Авдиевка от Украйна в полза на руските сили, забавянето на военната помощ за Украйна от страна на Конгреса на САЩ и призрака на Доналд Тръмп, който се задава на хоризонта.

Налице беше напълно депресираща дискусия за Близкия изток, като израелското правителство не показа никакви признаци на сдържаност, катарският, египетският и саудитският режими нямаха какво да предложат, а администрацията на Байдън, макар и да изрази на думи несъгласие с израелското нападение над Рафах, не пожела да използва лостовете, с които разполага, за да спре Израел.

Тъй като тези дискусии се провеждат поотделно, трагичната ирония, която ги свързва, се пропуска. Спирането на военната помощ за Украйна поради протакането от страна на Конгреса на САЩ осигурява на Русия военно предимство, докато в Близкия изток нежеланието на Джо Байдън дори да намекне за спиране на военната помощ за Израел е в основата на хуманитарната катастрофа в Газа.

Не само дебатите за войните в Европа и Близкия изток са несвързани и паралелни. Това важи в още по-голяма степен за други теми, които са на първо място в световния дневен ред. Страните от глобалния север са погълнати от войната в Украйна. Тези от глобалния юг са много по-загрижени за извънредната ситуация с климата, продоволствената сигурност и масовото разселване.

И въпреки очевидните връзки между тях, като връзката между войната и продоволствената сигурност е най-очевидната, разговорите често се провеждат в различни пространства и включват различни хора.

Още по-лошото е, че докато през първата година след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна Западът полагаше съзнателни усилия да ангажира глобалния юг по въпроса, тези плахи опити останаха нечути. Повдигането на въпроса за Украйна днес не предизвиква никакво съчувствие, като се има предвид ужасяващите двойни стандарти на Запада, ако не и съучастие във войната на Израел в Газа.

Светът е все по-свързан. Никъде това не е по-ясно, отколкото в конфликтите, които се разгръщат сега - от глобалната продоволствена и енергийна криза, предизвикана от въздействието на руското нападение срещу Украйна, до делото за геноцид срещу Израел, заведено от Южна Африка в Международния съд, или нарушаването на световните търговски пътища от хутите чрез нападения над кораби, преминаващи през Червено море.

Въпреки това светът е все по-разделен и фрагментиран, а пространството за истински диалог, сътрудничество и разбирателство се стеснява с всеки изминал ден.

Бях поразена например от това как съставът на публиката в главната зала в Мюнхен видимо се промени по време на два последователни панела, единият от които беше посветен на европейската отбрана, а другият - на Близкия изток. Останах в залата през цялото време и видях как (предимно) бялата аудитория си тръгна след първата сесия, когато влезе по-разнообразна група от хора. Разбира се, участниците бяха заети с двустранни срещи и се върнаха, когато темата в залата беше по-близка до сърцата им. И все пак смятам, че на хората им е по-удобно да останат в своите ограничени пространства на политически интереси.

Войните, които се развиват в момента, макар и регионални, имат глобални последици, подхранват недоверието, неразбирането и наратива "Западът срещу останалите" в целия свят. Това от своя страна усложнява търсенето на решения на основните транснационални предизвикателства на нашето време. Гласовете от всички краища на света могат успешно да бъдат събрани и обединени. Но глобалното разминаване между тях в момента се задълбочава.

Анализът е на Натали Тучи за „Гардиън“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


100
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
1
 
2
 
! Отговори
Фибуначи преди 1 месец
ЕС трябва да е оазис на мира , а не бойно поле на третата СВ!
79
1
 
4
 
! Отговори
До мъдъ преди 1 месец
Човечеството винаги е робувало на политици които са марионетки на лихварите ;) Тва не е от вчера или оня ден, тва е от както свят светува
78
0
 
5
 
! Отговори
Bormann преди 1 месец
Чукка удря най-силно пирона който стърчи най-много :)))
77
2
 
3
 
! Отговори
мЪда преди 1 месец
Едно е ясно - с това разделение всички губим. Връщаме се във времето когато човека е само пионка в играта на политици. Но и за политиците не е изгодно (не знам дали го осъзнават) защото риска от революции и гилотини нараства.
76
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Соростак...ама нали запада е фалирал- Кремъл го обяви- стига с тоя запад- я вижте каква победа е Руските работещи- мин заплата след данъци- 300лв, средна- 1100лв мин пенсия 200лв, средна 400лв- това в Москва а какво е в Чувашия и натам не се знае- магазините пълни със стоки няма хора.....РУСНАЦИТЕ ОТ ФАЛИРАЛА ЕВРОПА ОБРАТНО В ПРОЦЪФТЯВАЩАТА РУСИЯ....
75
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До полковник Колев...мъ те нали Франция и Германия са фалирали- кви ги дъвчиш....
74
1
 
7
 
! Отговори
А някой задава ли си преди 1 месец
въпроса "Как стигнахме до тук?"? Щото ми се струва, че тия дето реват за разделения свят са главните виновници т.н. глобалисти. Действително, всяко предприето (от набедените за елит на запада) действие ни доведе до тук. Неизбежно беше. А га ядоха кифтетта ни риваха?!
73
2
 
12
 
! Отговори
полковник Колев преди 1 месец
Аз не съм против обединена Европа, аз съм против реда, законите и хегемонията на Германия и Франция т.е. против съм срещу неравноправието и диктата....
72
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Пуснете поне един материал какво става с прехваленото най-голямо натовско учение в Балтика!
71
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Текстът отово е говорилня. Въпреки заглавието. Че това, което сега нарияаме "запад" е против всички други в света, е повече от банална истина.Тябва обаче да се признае актуалният факт, че поради високомерието си,поради многогодишния комфорт на новите поколения, мисленето на западняците е тотално неадекватно.Заова нямат и реална представа как те самите да действат. Ето напр, Германия, праща кораб да се бие с хутите, а няма НИКАКВИ резерви, нито снаряди, нито хора,половината и кораби и са празни.
70
2
 
15
 
! Отговори
абе преди 1 месец
абе, от цялата работа ний пак сме от страната на булката...благодарение на нашите умни и далновидни политици!
69
1
 
18
 
! Отговори
Христо Христов преди 1 месец
Западът в момента е в тиха изолация. Всеки чака развръзката в Украйна, за да му хлопне окончателно вратата.
68
0
 
20
 
! Отговори
Да се знае преди 1 месец
Движение на необвързаните страни (на английски: Non-Aligned Movement) е международна организация от държави, които не са членки на военни блокове (НАТО, Варшавски договор, СЕНТО, СЕАТО, АНЗЮС и т.н.). Към 2012 г. организацията наброява 120 члена и 17 държави със статут на наблюдатели. Държавите-членове на Движението на необвързаните представляват почти 2/3 от членовете на ООН и 55% от световното население.
67
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Те разглеждат света, като меню и хранещи се, хранещите се, са техните западни държави, а останалите са "менюто". Разбирате ли за какъв хищнически начин на мислене иде реч? И дори вътре в самите си държави, разсъждават по този начин, дори и срещу собственото си население разсъждават по този начин!
66
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен"До 65Западът воюва с всички, налага санкции и после реве, защо останалите били против него.)))Този който реве е Русия. Западът не реве, защото цял свят се стреми към него." .... как се "стреми", като всички държави бяха насила вкарани в ЕС и НАТО? Стремят се тези, които държави бяха ограбени, разрушени и нямат друг изход, освен да мигрират в по-богати държави, принудени от безизходицата, бедността! Неотдавна чух въпроса, дали искаме да сме в менюто или с ЕС, т.е. менюто са останал
65
0
 
6
 
! Отговори
ШОС преди 1 месец
Общата територия на влизащите в ШОС страни е 30 млн. кв. км, което представлява 60% от територията на Евразия, а нейният цялостен демографски потенциал е една четвърт от населението на планетата [1] (общата численост на населението на страните участнички е 1 млрд. и 455 млн. [2]), а ако бъде включено и населението на Индия, и другите страни наблюдателки, то количеството на жителите, имащи пряко отношение към ШОС, ще бъде малко по-малко от населението на цялото земно кълбо
64
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен""Останалите" са около 200 нации, които нямат нищо против Запада, а се възползват от усилията му да подобри материалната им база, образованието и животите им като цяло."........ Айде бе? Сериозно? И как? Като тези колониалистически държави са грабили, убивали и така са се хранили, забогатяли и са се създали като държави, чрез престъпления и грабеж. Виждал ли снимките и видеата от колониализма, на деца с отрязани крайници и жестоките им касапници, убийства? Аз ги гледах.
63
2
 
0
 
! Отговори
73 мдаа от идиоти преди 1 месец
като теб...
62
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Западът е изолиран.
61
11
 
3
 
! Отговори
Русия Азия Изток преди 1 месец
БЪЛГАРИЯ ЕВРОПА ЗАПАД